Prawidłowe odżywianie ma kluczowe znaczenie dla wyników każdego sportowca. Nie możesz prowadzić samochodu bez paliwa i to samo tyczy się Twojego ciała. Gdy dostępność energii jest niska z powodu niedostatecznego spożycia składników odżywczych, organizm nie jest w stanie sprostać stawianym mu wymaganiom fizycznym.
Odczuwasz ciągłe zmęczenie nawet w dni nietreningowe? Masz niski poziom energii? Trudności z koncentracją? Zauważasz powolny czas regeneracji? Sprawdź, czy nie popełniasz poniższych błędów w swoim żywieniu.
Zbyt mała ilość przyjmowanych kalorii
U sportowca można czasami zauważyć tzw. niedojadanie. Jak wspomnieliśmy na samym początku, organizm potrzebuje energii, aby działać na pełnych obrotach. A im większy współczynnik aktywności fizycznej, tym zapotrzebowanie energetyczne rośnie.
Zbyt mała ilość przyjmowanych kalorii może wiązać się ze słabszą regeneracją, brakiem sił, czy z coraz gorszymi wynikami sportowymi.
Może to również doprowadzić do powstania zaburzenia RED-S. Stan ten jest zdefiniowany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako „upośledzone funkcjonowanie fizjologiczne spowodowane względnym niedoborem energii i obejmuje między innymi upośledzenie tempa metabolizmu, funkcji menstruacyjnej, zdrowia kości, odporności, syntezy białek i zdrowia sercowo-naczyniowego”.
Brak posiłku przed treningiem sportowca
Najbardziej bezpośrednim źródłem energii dla organizmu są węglowodany, które są gromadzone jako glikogen w naszych mięśniach. Kolejnym źródłem są kwasy tłuszczowe. W ekstremalnych warunkach, w których występuje chroniczne niedożywienie organizmu, po wyczerpaniu glikogenu i kwasów tłuszczowych następuje rozpad mięśni.
Ciągłe ćwiczenia bez jedzenia wystarczającej ilości paliwa dla organizmu mogą spowodować, że organizm będzie gromadził więcej tłuszczu do wykorzystania jako energia – co jest szkodliwe, jeśli próbujesz schudnąć.
Ponadto ćwiczenia na pusty żołądek i bez odpowiedniego nawodnienia sprawią, że poczujesz się słaby. Możesz mieć również zawroty głowy z powodu niskiego poziomu cukru we krwi i odwodnienia.
Zbyt mała ilość węglowodanów
Diety, które ograniczają lub eliminują węglowodany, nie są zalecane, jeśli dużo ćwiczysz. Nawet na niewielki brak węglowodanów w diecie może prowadzić do zmęczenia, zmniejszenia energii podczas wysiłku i wydłużenia czasu regeneracji.
Ile węglowodanów potrzebujesz w swojej diecie, zależy od poziomu i intensywności wykonywanych ćwiczeń. Ćwiczenia o wysokiej intensywności wymagają większej ilości węglowodanów, ponieważ organizm zużywa większą proporcję węglowodanów do kwasów tłuszczowych, podczas gdy ćwiczenia o niskiej intensywności zużywają większą proporcję kwasów tłuszczowych na energię, więc potrzebujesz mniej węglowodanów.
Zbyt wysokie spożycie białka
Białko jest ważne dla wyników sportowych, ponieważ pomaga mięśniom regenerować się po ćwiczeniach i zmniejsza bolesność mięśni po treningu. Według British Nutrition Foundation, chociaż w dieta bogata w białko może być korzystna dla sportowców i osób regularnie uprawiających sport i ćwiczenia, powinna być częścią zbilansowanej diety.
Dieta wysokobiałkowa bez wystarczającej ilości węglowodanów, odpowiadającej intensywności wykonywanych ćwiczeń, pozbawi organizm cennego źródła energii.