Promocja! 🌸 -20% z kodem: FITWYBOR ✨ Liczba pakietów ograniczona
ZDROWA DIETA | 24 lutego 2025

Konsekwencje przebywania w pozycji siedzącej — jak im zapobiegać?

Często boli Cię głowa?  Czujesz sztywność karku po całym dniu przy biurku, a może drętwienie stóp? Mogą to być konsekwencje przebywania w pozycji siedzącej przez większość dnia. Siedzący tryb życia powoduje, że aktywność mięśni i całego organizmu spada. Tym samym przepływ krwi w układzie krwionośnym się zmniejsza. Z czasem dochodzi do obkurczenia powięzi co skutkuje […]

siedzenie wplyw na zdrowie

Często boli Cię głowa?  Czujesz sztywność karku po całym dniu przy biurku, a może drętwienie stóp? Mogą to być konsekwencje przebywania w pozycji siedzącej przez większość dnia.

Siedzący tryb życia powoduje, że aktywność mięśni i całego organizmu spada. Tym samym przepływ krwi w układzie krwionośnym się zmniejsza. Z czasem dochodzi do obkurczenia powięzi co skutkuje osłabieniem funkcji mięśni, układu nerwowego oraz obwodowego układu krążenia.

Według doktora Jamesa Levine’a dyrektora Instytu Przeciwdziałania Otyłości w Klinice Mayo: “Siedzenie jest gorsze niż palenie, zabija więcej ludzi niż HIV i jest bardziej niebezpieczne niż skoki na spadochronie.” 

Jakie jeszcze można odczuć dolegliwości?

  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • problemy z trawieniem pokarmu — długotrwałe siedzenie może uciskać jelita,
  • ucisk w klatce piersiowej, duszność — przyjmowanie nieskorygowanej pozycji siedzącej może powodować przykurcze mięśni klatki piersiowej. Wiąże się to ze zmniejszoną pojemnością oddechową płuc i pogorszoną wydolnością organizmu.

Jak zapobiegać negatywnym skutkom? 

Wskazówki:

  1. Rób przerwy co 1-1,5 h. Pamiętaj o tym, aby co jakiś czas wstawać od biurka. W miarę możliwości wykonaj także kilka prostych ćwiczeń, aby rozruszać stawy i poprawić krążenie krwi.
  2. Podczas siedzenia zachowuj postawę w miarę ergonomiczną. Nie będzie ona wówczas powodowała obciążeń na odcinku szyjnym, skrócenia mięśni, czy też zamknięcia klatki piersiowej.
  3. Korzystaj z podkładki pod stopy.
  4. Dostosuj wysokość stołu lub biurka tak, aby blat i leżąca na nim klawiatura znajdowała się w odległości około 25 cm nad siedziskiem krzesła.
  5. Korzystaj z krzeseł lub foteli specjalnie wyprofilowanych do wsparcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz z możliwością lekkiego odgięcia oparcia do tyłu.
  6. Zadbaj o codzienną dawkę aktywności fizycznej, a tym samym także o zbilansowaną dietę, dostosowaną do Twoich potrzeb.

Kiedy wyżej wymienione sposoby nie pomagają warto zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty. Specjalista z pewnością wskaże Ci jak powinna wyglądać prawidłowa postawa. Popracuje z mięśniami oraz ze stawami — odblokuje je, a także poprawi zakres ruchomości, uwolni od napięć odcinek szyjny. 

Podobne artykuły

Please add menu to "primary" location.