Jedz za dwoje
To prawda, że zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta ze względu na zwiększenie masy ciała (rozwój płodu, tkanek matczynych, łożyska), ale nie oznacza to, że teraz powinnaś “jeść za dwoje”. W pierwszym trymestrze Twoje zapotrzebowanie kaloryczne zmienia się nieznacznie. Natomiast w drugim wzrasta o około 285 kcal, a w trzecim o 475 kcal. To co najważniejsze, aby jeść maksymalnie odżywczo i jakościowo dla dwojga. Nadmierna ilość spożywanego jedzenia może prowadzić do nadwagi i otyłości, a w konsekwencji do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca ciążowa. Ponadto, zwiększa to ryzyko otyłości u dziecka. Swoje zapotrzebowanie kaloryczne możesz sprawdzić tutaj: https://fitkalorie.pl/fitmama/.
Nie pij kawy
Wiele kobiet w ciąży obawia się picia kawy ze strachu przed negatywnymi skutkami dla dziecka. Jednak umiarkowane spożycie kofeiny jest bezpieczne w ciąży. Zalecana dzienna maksymalna ilość to około 200 mg, co odpowiada dwóm filiżankom kawy. To o czym warto pamiętać, to fakt, aby nie pić kawy lub herbaty do posiłku, gdyż wpływa to na zmniejszenie wchłaniania żelaza niezbędnego dla Ciebie i dziecka. Co więcej, warto wziąć pod uwagę, że kofeina zawarta jest również w innych produktach tj. kakao, czekolada, czy herbata. Z tego powodu istotny jest zdrowy rozsądek i nie przesadzanie z jej ilością.
Można jeść ser pleśniowy
Jedzenie serów pleśniowych w ciąży jest bezpieczne, pod warunkiem, że są one zrobione z mleka pasteryzowanego. Sery produkowane z niepasteryzowanego mleka mogą zwiększać ryzyko zakażenia bakterią Listeria monocytogenes. Zachorowanie w czasie ciąży może prowadzić do porodu przedwczesnego lub poronienia. Dlatego ważne jest, abyś sprawdzała etykiety produktów spożywczych i wybierała tylko te, które są wykonane z mleka poddanego procesowi pasteryzacji.
Poranne mdłości zdarzają się tylko rano
Nudności i wymioty mogą wystąpić o każdej porze dnia, chociaż u wielu kobiet objawy są bardziej dotkliwe rano. Przyczyna nudności i wymiotów w czasie ciąży nie jest do końca poznana, uważa się, że jest ona związana z niskim poziomem cukru we krwi i/lub wzrostem poziomu hormonów ciążowych, w tym estrogenu. Jeśli z powodu nudności masz trudności z jedzeniem, oto kilka strategii, które możesz wypróbować:
- Zjedz kilka sucharków zaraz po przebudzeniu, aby zagłuszyć głód, który możesz odczuwać od samego rana
- Zdecyduj się na jedzeniu mniejszych posiłków, ale częściej w ciągu dnia
- Priorytetowo traktuj białko w swoich posiłkach i przekąskach
- Pij dużo płynów przez cały dzień
- Wypij napar z imbirem
- Wybierz się na spacer na świeże powietrze
Nie musisz niczego suplementować
Pomimo tego, że zdrowa dieta jest kluczowa w ciąży, niektóre składniki odżywcze mogą być trudne do uzyskania w wystarczających ilościach tylko z pożywienia. Suplementacja, pod nadzorem lekarza lub dietetyka klinicznego, może być konieczna dla zapewnienia optymalnego zdrowia matki i dziecka. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników Twoja suplementacja powinna być kompleksowa. Podstawa to kwas foliowy, witamina D3, kwasy omega-3 (szczególnie DHA), jod. Warto także rozważyć przyjmowanie probiotyków, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej i zminimalizować ryzyko alergii u potomstwa.
Podsumowanie
Podsumowując, istnieje wiele mitów dotyczących żywienia kobiet w ciąży, które mogą prowadzić do niepotrzebnego stresu lub nieprawidłowych wyborów żywieniowych. Ważne jest korzystanie z wiarygodnych źródeł informacji, aby zapewnić zdrową dietę zarówno dla matki, jak i rozwijającego się dziecka.
Bibliografia:
https://www.acog.org/womens-health/faqs/nutrition-during-pregnancy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9785327/
https://www.forumginekologiczne.pl/artykul/ser-plesniowy-w-ciazy/18150
https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/view/45903
https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/view/54431
https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/132/original/12-18.pdf?1472456137