Przedłużamy promocję! -12% na wszystkie pakiety z kodem GLOW ✨
00
dni
:
10
godz.
:
14
min.
:
52
sek.
ZDROWIE | 22 kwietnia 2022

Herbaty, napary, zioła – co warto pić?

Napary oraz herbatki ziołowe są dobrą opcją dla osób z nadciśnieniem. Nie zawierają kofeiny, można je więc pić nawet późno w nocy, stanowią też dobrą alternatywę, jeśli ktoś po prostu za herbatą… nie przepada. Sprawdź, które z nich są warte uwagi.

Image

Napary z rumianku

Rumianek to jeden z najpopularniejszych substytutów herbaty. Znany i stosowany w ziołolecznictwie ze względu na swoje kojące, lecznicze właściwości, polecany jest przede wszystkim, jeśli masz problemy z układem krwionośnym. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy w zasypianiu, wzmocnienia układu odpornościowego, czy zmniejszenia stresu, filiżanka herbaty rumiankowej może Ci pomóc.

Napary z drzewa Moringa z dodatkiem imbiru

Imbir to popularna przyprawa, którą można dodawać do aromatyzowanych herbatek z liści drzewa Moringa. Korzeń imbiru pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i od wieków jest stosowany w ziołolecznictwie w leczeniu wielu różnych dolegliwości. Od nudności, przez niestrawność, po przeziębienie. Z kolei liście Moringa zawierają moc przeciwutleniaczy i witamin (przede wszystkim A i C). Po zaparzeniu mają delikatny, lekko cytrusowy smak, który idealnie komponuje się z lekko słodkawym i pikantnym imbirem.

Herbatka z dodatkiem lawendy

Lawenda jest popularnym składnikiem mieszanek herbat ziołowych. Ta dodawana do ziół pochodzi zazwyczaj z angielskiej odmiany (Lavandula angustifolia). Działanie lawendy jest silniejsze po wysuszeniu niż gdy jest ona świeża, więc wystarczy niewielka ilość, aby doprawić ulubioną herbatkę.

Napar z lawendy łagodzi bóle głowy i niweluje stres. Lawenda ma wyraźnie kwiatowy, leśny aromat, dlatego zwykle pełni rolę dodatku do herbatek z pokrzywy czy rumianku.

Napary z hibiskusa

Napar z hibiskusa, znany również jako roselle lub czerwona herbata, to cierpka, przypominająca żurawinę herbata ziołowa. Hibiskus cieszy się popularnością na całym świecie, w tym w Afryce Zachodniej, Meksyku czy Ameryce Środkowej. Napar z tej rośliny można spożywać samodzielnie lub jako składnik innych mieszanek, np. mięty czy rumianku.

Hibiskus obniża ciśnienie krwi, jest więc polecany jako zamiennik zwykłej herbaty dla osób z nadciśnieniem, ale także cierpiących na migreny czy klasterowe bóle głowy. 

 

Literatura:

  1. Chandrasekara, A., & Shahidi, F. (2018). Herbal beverages: Bioactive compounds and their role in disease risk reduction – A review. Journal of traditional and complementary medicine, 8(4), 451–458. https://doi.org/10.1016/j.jtcme.2017.08.006
  2. Lee K.G., Shibamoto T. Determination of antioxidant potential of volatile extracts isolated from various herbs and spices. J Agric Food Chem. 2002;50:4947–4952.