DIETA | 08 kwietnia 2022

Dieta sokowa nie jest dietą odchudzającą?

Dieta sokowa (czasem nazywana także sokowym detoksem) ma w zamierzeniu prowadzić do szybkiej utraty wagi. Naukowcy jednak przestrzegają – dieta sokowa niewiele ma wspólnego ze zbilansowanym odżywianiem. Dowiedz się dlaczego!

Image

Na czym polega dieta sokowa i jakie ryzyko za sobą niesie?

Wiele badań wykazało znaczenie obecności dużej ilości owoców i warzyw w diecie dla zmniejszenia ryzyka chorób i kontroli wagi. Jednak dieta sokowa opiera się na spożywaniu jedynie soków owocowych i warzywnych, co pozbawia ją wielu dobroczynnych właściwości.

Oznacza to, że stosowanie diety sokowej może nieść za sobą skutki uboczne. Należą do nich nudności, odwodnienie i zawroty głowy. Co więcej, w perspektywie długoterminowego mogą pojawić się problemy z nerkami.

Czemu dieta sokowa nie jest dietą odchudzającą?

Po pierwsze, nie dostarcza ona organizmowi żadnego białka, więc straci się głównie beztłuszczową masę ciała, a źródłem energii jest prawie w całości cukier. Dzięki niemu organizm nadal łatwo odkłada tłuszcz. Jedyna waga, którą tracą osoby na detoksie sokowym, pochodzi z mięśni i zgromadzonej wody.

Z tego powodu jeśli ktoś zdecyduje się jednak na dietę sokową, nie powinna trwać ona dłużej niż trzy lub cztery dni.

Czy na diecie sokowej można schudnąć?

To, czy schudniesz przy oczyszczaniu sokami, zależy od wielu czynników. W tym od aktualnej wagi, proporcji wody, mięśni i tłuszczu itd. Podobnie jak w przypadku innych drastycznych diet redukcyjnych, osoby je stosujące często stwierdzają, że szybko tracą na wadze, nawet 1 kg lub więcej dziennie.

Jednak chociaż oczyszczanie sokiem pozwala uzyskać niektóre składniki odżywcze i przeciwutleniacze, które są uważane za zdrowe, całkowicie pomija błonnik, składnik bardzo ważny dla odpowiedniego funkcjonowania jelit.

Wielu fanów oczyszczania sokami twierdzi, że mogą one pomóc w detoksykacji i często są popularnym wyborem dla osób próbujących przestać pić alkohol. Jednak nasz organizm w naturalny sposób pozbywa się toksyn poprzez wątrobę i nerki. Tak więc oczyszczanie sokiem nie jest konieczne.

Jaka alternatywa dla diety sokowej?

Oczyszczanie sokiem powinno być postrzegane jako opcja krótkoterminowa, nie dłuższa niż kilka dni.

Zdrowa dieta zawiera dużo błonnika i białka, w tym pochodzącego z całych świeżych owoców i warzyw. Zdrowa utrata wagi powinna obejmować tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, awokado oraz orzechy i nasiona. Zbilansowane posiłki znajdziesz w cateringu Fit Kalorie. Już dziś zamów dzień próbny i przekonaj się jak smakuje zdrowie. Pomocne może być również włączenie do codziennej rutyny ćwiczeń poprawiających siłę, kondycję i równowagę.

Literatura:

  1. Benton D, Young HA. Role of fruit juice in achieving the 5-a-day recommendation for fruit and vegetable intake. Nutr Rev. 2019 Nov 1;77(11):829-843. doi: 10.1093/nutrit/nuz031. Erratum in: Nutr Rev. 2020 Mar 1;78(3):260. PMID: 31504822; PMCID: PMC6786897.