SELF-CARE | 16 grudnia 2022

Hygge – czy wiesz… jak osiągnąć szczęście?

Czym dla Ciebie jest szczęście? Czy jest ono po części “hygge”? Zacznijmy od tego, co oznacza pojęcie. Hygge to duńskie słowo oznaczające przytulność, komfort, bezpieczeństwo, relaks. To atmosfera. Chodzi o bycie z ludźmi, których kochamy. Poczucie, że jesteśmy w domu i że jesteśmy bezpieczni. Chodzi o małe rzeczy w życiu. Jak ciepłe skarpetki. Pokój oświetlony świeczkami. Filiżanka gorącej herbaty w ulubionym kubku.

Image

Filozofia hygge to alternatywa dla szybkiego tempa życia i ciągłej gonitwy za sukcesami. Uczy, by cieszyć się chwilą, prostymi, codziennymi rzeczami i skupiać się na tym, co mamy „tu i teraz”. Zachęca, by doceniać zwyczajne przyjemności, zwyczajne momenty. Jedzenie i picie. Dom. Przyjaciele i rodzina. Natura.

By być hygge należy otaczać się pozytywnymi ludźmi, ograniczać media społecznościowe, skupiać się na prawdziwym życiu. Istotne jest również pozwalanie sobie na leniuchowanie bez wyrzutów sumienia. Jeden dzień w piżamie od czasu do czasu nikomu jeszcze nie zaszkodził, a jeszcze jak do tego otulimy się miękkim kocykiem z kubkiem gorącego napoju to… mamy 100% hygge! 🙂

Hygge a szczęście

Duńczycy są mistrzami tworzenia przytulnej atmosfery ogniska domowego i poczucia wspólnoty. Potrafią cieszyć się drobiazgami i czasem dla siebie nawet podczas pracowitych dni.

Hygge może sprawić, że poczujesz się szczęśliwsza – dlatego warto je praktykować!

Badania pokazują, że szczęśliwi ludzie cieszą się wszystkim. Zwykle też żyją dłużej.

Jak wnieść hygge do swojego życia?

Celebruj chwile z innymi

Nie chodzi o wielkie uroczystości czy hałaśliwe imprezy. Chodzi o spotkanie z kilkoma bliskimi przyjaciółmi, w atmosferze zaufania, komfortu i bezpieczeństwa. Nasze relacje ostatecznie określają poziom naszego szczęścia i zadowolenia z życia.

Zapal świece

Świeczki są kluczowym elementem budowy domu. Wyglądają pięknie i do tego wywołują uczucie ciepła.

Bądź tu i teraz

Życie w stylu hygge jest proste i powolne. Wyłącz tryb offline, odłącz się od społeczności, aby włączyć hygge. W końcu polega ono na uczeniu się bycia zadowolonym w danej chwili. Zapomnij na chwilę o wynikach swojego życia. Ciesz się towarzystwem swojej rodziny i przyjaciół.

Ciesz się dobrym jedzeniem

Duńczycy uwielbiają smaczne jedzenie. Sięgaj po zdrowe, odżywcze i dobrze zbilansowane posiłki, które wpłyną korzystnie na Twoje zdrowie, jak i ogólne samopoczucie.

Ubierz się wygodnie

Idealny strój do hygglingu jest oczywiście swobodny. Załóż swój ulubiony sweter z dzianiny, nie zapomnij o rękawiczkach i szaliku. Bo chodzi o ciepło! I zawsze miej w pobliżu koc!

Spraw, by Twój dom stał się Hygge Hot Spot

Ponieważ hygge to atmosfera, przytulność, nasz własny dom jest do tego idealnym kandydatem. Kominek to obowiązkowy element niemal każdego duńskiego domu. Książki, świece, koce — często są obecne w Hyggekrogu – przytulne miejsce w domu.

I tak na koniec.

Zwolnij i stwórz własne hygge. Duńska sztuka szczęścia ma tak wiele do zaoferowania –  na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie sposób do celebrowania chwil. Grudzień to idealny moment, aby zacząć! 🙂

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.