DIETA | 14 czerwca 2024

Dieta lekkostrawna – jakie produkty wybrać dla lepszego trawienia?

Współczesne tempo życia, stres i niezdrowe nawyki żywieniowe sprawiają, że coraz więcej osób zmaga się z problemami trawiennymi. Uczucie ciężkości, wzdęcia, kolki czy zgaga mogą znacznie obniżać jakość życia. Aby poprawić trawienie i uniknąć tych dolegliwości, warto zwrócić uwagę na codzienną dietę. Dieta lekkostrawna może usprawnić pracę układu pokarmowego i poprawić ogólne samopoczucie. Jakie produkty warto wybierać, aby wspomóc trawienie i cieszyć się lepszym zdrowiem? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.

FIT KALORIE BLOG (WYRÓŻNIAJĄCY) 2024 06 13T142434.572

Dieta lekkostrawna – jakie produkty wybierać?

Warzywa i owoce

Dla osób poszukujących produktów łatwostrawnych, które będą łagodne dla ich układu pokarmowego, istnieje wiele opcji do wyboru. Warto zacząć od warzyw, które po odpowiedniej obróbce termicznej stają się delikatniejsze dla żołądka. Warzywa gotowane na parze lub duszone, takie jak marchewka, ziemniaki, cukinia czy dynia, nie tylko dostarczają wartości odżywczych, ale także są łatwiejsze do strawienia niż surowe warzywa, co jest szczególnie korzystne dla osób z wrażliwym żołądkiem. Chociaż zawierają one cenny błonnik pokarmowy, w tym pektyny, które są pożywką dla dobroczynnych bakterii jelitowych, nie wszystkie warzywa są lekkostrawne. Warzywa strączkowe i kapustne, takie jak fasola, groch, kapusta czy brukselka, mogą powodować wzdęcia i warto je ograniczyć w diecie. 

Owoce, choć pełne witamin i minerałów, mogą być czasami trudne do strawienia, zwłaszcza dla osób z wrażliwym żołądkiem. Dlatego warto wybierać owoce łatwostrawne, takie jak banany, jabłka bez skórki czy brzoskwinie, które są bogate w składniki odżywcze i jednocześnie mniej podrażniające dla układu trawiennego.

Produkty zbożowe z pełnego przemiału

Produkty zbożowe z pełnego przemiału, takie jak grube kasze, razowe makarony czy płatki owsiane górskie, również wspierają trawienie. Zawierają one błonnik pokarmowy, który pomaga usuwać niestrawione resztki pokarmowe z jelit. Dodatkowo dostarczają witamin z grupy B, wapnia, magnezu, potasu i innych minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na spożywanie większej ilości błonnika, powinny uważać osoby, które mają skłonność do biegunek.

Tłuszcze

Odpowiednie tłuszcze mogą wspierać trawienie i zdrowie przewodu pokarmowego. Do stosowania na zimno świetnie nadają się oliwa z oliwek, olej lniany, olej z wiesiołka i ogórecznika. Do podgrzewania najlepiej używać oliwy z oliwek i masła klarowanego. Masło jest dobrym wyborem, ponieważ zawiera łatwostrawne średnio- i krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe oraz kwas masłowy, który wspiera zdrowie przewodu pokarmowego. Dobre tłuszcze wspomagają przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i mają działanie przeciwzapalne oraz regeneracyjne. Oleje MCT są szczególnie korzystne, ponieważ łatwo się przyswajają i wspomagają regenerację przewodu pokarmowego, nawet przy zaburzeniach trawienia.

Nawodnienie

Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla prawidłowego trawienia. Picie odpowiedniej ilości wody pomaga w transporcie pokarmu przez układ trawienny i zapobiega zaparciom. Należy unikać napojów gazowanych i alkoholowych, które mogą podrażniać układ pokarmowy.

Praktyczne wskazówki

  • Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj: Szybkie jedzenie powoduje połykanie powietrza, co może prowadzić do wzdęć. Dokładne przeżuwanie pomaga sokom trawiennym w lepszym rozkładaniu pokarmu.
  • Zachowaj post nocny: Staraj się zachować post nocny 12 godzin przerwy od ostatniego do pierwszego posiłku.
  • Zadbaj o regularne posiłki: Jedzenie o stałych porach wspomaga regularność trawienia. Unikaj długich przerw między posiłkami, aby nie obciążać układu pokarmowego dużymi porcjami.
  • Unikaj zimnych potraw i napojów: Spożywanie zimnych posiłków może zmniejszać skuteczność soków trawiennych. Lepiej wybierać jedzenie w temperaturze pokojowej lub lekko ciepłe.
  • Kontroluj stres: Stres negatywnie wpływa na trawienie. Techniki relaksacyjne, takie jak joga czy medytacja, mogą pomóc w redukcji stresu.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich produktów i dbanie o zdrową dietę mogą znacząco poprawić trawienie i ogólne samopoczucie. Dieta lekkostrawna, unikanie stresu i regularna aktywność fizyczna to kluczowe elementy dla zdrowego układu pokarmowego.

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.