ZDROWA DIETA | 15 września 2023

5 porad, które pomogą Ci wytrwać w postanowieniach

Ile razy podejmowałaś jakieś postanowienie, którego nie udało Ci się zrealizować? Może już nawet nie chce Ci się niczego postanawiać, bo już wiesz na stracie, że szybko się poddasz? W tym przypadku sama motywacja może okazać się niewystarczająca. Jak zatem nie rezygnować z nowych planów w połowie i wytrwać w postanowieniach do końca? Przedstawię Ci dzisiaj 5 sposobów, dzięki którym uda Ci się osiągnąć zamierzone cele.

Image

5 porad, które pomogą Ci wytrwać w postanowieniach

Wyznacz cel

Najlepiej jeden, konkretny. Jeżeli planujesz, że zmienisz pracę, nauczysz się gry na gitarze czy schudniesz, zastanów się, która z tych rzeczy jest dla Ciebie najważniejsza. Na której najbardziej Ci zależy? Którą chcesz zrealizować jako pierwszą, a realizację której możesz przełożyć na później? 

Wyznaczenie zbyt wielu celów na raz sprawi, że będzie ciężko w nich wytrwać. Dlatego skup się na jednym, konkretnym celu. Określ go jasno i precyzyjnie. Wtedy o wiele łatwiej będzie Ci go zrealizować. Bardzo pomocna przy stawianiu celów jest metoda SMART. Zgodnie z nią Twoje postanowienie powinno być proste, mierzalne, osiągalne, realistyczne i terminowe. Nie wystarczy, że postanowisz „schudnę”. Musisz jasno określić, czego tak naprawdę oczekujesz, np. „Stracę 8 kg w trzy miesiące”.

Znajdź swoje “dlaczego?”. Przykładowo, jeśli chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy, to Twoim “dlaczego?” nie musi być tylko chęć posiadania szczupłej sylwetki. Może to być poprawa zdrowia, lepsze samopoczucie, wchodzenie na 7 piętro bez zadyszki itd. Wizualizuj, że już to osiągnęłaś, a zobaczysz, że zdecydowanie łatwiej będzie Ci podejmować działania ku temu. 

Uwierz w siebie 

Najważniejszą rzeczą, jaka pomoże Ci w zmotywowaniu się do działania, jest przekonanie samej siebie, że Ci się uda. To Ty musisz uwierzyć w swoje zdolności i umiejętności. W to, że osiągniesz sukces. A to zależy przecież od tego, jak ważne jest dla Ciebie to, czego się podejmujesz. Jeśli naprawdę Ci na czymś zależy – z pewnością łatwo się nie poddasz. 

Zacznij planować

Czasami cel, który sobie postawisz, może wydawać się tak duży, że aż niemożliwy do osiągnięcia. Zapewne znasz powiedzenie: „Jak zjeść słonia? Po kawałku!”. To właśnie metoda małych kroczków doprowadzi Cię do sukcesu. Dlatego bardzo pomocne w realizacji postanowień jest planowanie.

Rozpisz sobie plan działań na tydzień, miesiąc, pół roku. Wypisz rzeczy, które regularnie będziesz robiła, żeby cel osiągnąć. Myśl o nich jak o pozytywnych elementach Twojego codziennego życia, a nie jak o przykrych obowiązkach. Takie nastawienie zwiększy Twoją szansę na powodzenie realizacji.

Mów o swoich postanowieniach

Podziel się wiadomością o swoim postanowieniu ze znajomymi czy rodziną. Wtedy będziesz starała się w nim wytrwać choćby dlatego, żeby ich nie zawieść czy nie wypaść przed nimi jako osoba łatwo porzucająca swoje postanowienia.

Z drugiej strony otrzymasz wsparcie otoczenia, które może okazać się niezbędne w chwili słabości czy załamania. Dobrym pomysłem jest też zapisanie się do grupy osób realizujących taki sam cel. Dzięki portalom społecznościowym jest to bardzo łatwe. Wymiana sukcesów, ale i porażek, a także otrzymane wsparcie, pomoże Ci wytrwać w postanowieniach. 

Moc nagrody

Droga do osiągnięcia celu często jest długa, ale równie ważna jak sam cel. Pamiętaj o tym, aby świętować także małe sukcesy, które udało Ci się osiągnąć. Nagradzanie się za postępy w realizacji postanowienia jeszcze bardziej zmotywuje do działania.

Wnioskując, wytrwałość w realizacji postanowień to efekt skomplikowanego procesu. Jednak, korzystając z powyższych porad, zyskujesz narzędzia, które pomogą Ci utrzymać determinację i dążyć do osiągnięcia swoich celów. 

Zbuduj zdrowe nawyki z FitKalorie w 8 tygodni! Kliknij TUTAJ, aby pobrać darmowy poradnik. Przekonaj się, jak wytrwać w postanowieniach. 

 

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.