ZDROWA DIETA | 24 marca 2023

5 sposobów na cellulit

Cellulit to inaczej zapalenie tkanki łącznej obejmujące skórę i tkankę podskórną. Charakteryzuje się zgrubieniem, nierównością, a także pomarańczową skórką, zwłaszcza na udach, pośladkach i brzuchu. Cellulit zwykle dotyka kobiet, a jego występowanie związane jest z wieloma czynnikami, takimi jak: dieta, styl życia, genetyka i hormony. Jest to dość powszechne schorzenie, które dotyka kobiet w różnym wieku i może wpłynąć na ich samopoczucie i samoocenę. Właściwie zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia pielęgnacja skóry mogą pomóc w zmniejszeniu widoczności cellulitu.

Image

Przyczyny cellulitu

Czynniki przyczyniające się do rozwoju cellulitu:

  • Czynniki genetyczne
  • Niewłaściwe nawodnienie
  • Dieta obfitująca w produkty przetworzone
  • Nadmierna podaż soli
  • Brak krążenia (przepływ krwi)
  • Nadwaga i otyłość
  • Zaburzenia hormonalne
  • Palenie papierosów
  • Brak aktywności fizycznej

Sposoby na cellulit

Oto sześć całkowicie naturalnych sposobów, które pomogą zredukować cellulit:

 

Wprowadź zdrową dietę

Aktualnie istnieje niewiele naukowych dowodów na wpływ diety na leczenie cellulitu. Jednakże istnieją pewne informacje wskazujące na to, że spożywanie ograniczonych ilości cukrów rafinowanych oraz produktów przetworzonych z węglowodanów może ograniczać rozwój tego niechcianego zjawiska. Dlatego nie poleca się skupiać swojej diety na białym pieczywie, ciastkach czy słodkich bułkach. Niektóre publikacje mówią nawet o korzyściach wynikających z redukcji spożycia węglowodanów w celu poprawy jakości skóry, zmniejszając w ten sposób wyrzuty insuliny.

Niemniej jednak, nie należy przeceniać tych informacji, ponieważ głównymi czynnikami pogarszającymi gospodarkę węglowodanową organizmu są otyłość oraz spożycie węglowodanów rafinowanych, a nie węglowodanów ogólnie. Dlatego nie należy unikać dobrych źródeł węglowodanów. Warto również włączyć do swojej diety pełnoziarniste produkty, które są bogate w potas, a odpowiednie spożycie potasu może pomóc zmniejszyć podskórne obrzęki.

Drugim skutecznym sposobem na zwalczanie cellulitu jest redukcja masy ciała, szczególnie jeśli mamy do czynienia z osobą z nadwagą lub otyłością. W badaniach przeprowadzonych na osobach z nadwagą i cellulitem, większość z nich zauważyła poprawę wyglądu skóry po zredukowaniu tkanki tłuszczowej. Im większe było BMI i im większa była procentowa utrata tkanki tłuszczowej z rejonu objętego cellulitem, tym większy był efekt. Należy jednak pamiętać, że zbyt szybka redukcja tkanki tłuszczowej, bez odpowiedniej aktywności fizycznej, może prowadzić do utraty elastyczności tkanki łącznej i pogorszenia widoczności cellulitu.

Ważne jest również, aby dieta była bogata w składniki antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Powinna ona zawierać świeże warzywa, owoce (zwłaszcza sezonowe), oraz orzechy. W kontekście spożycia tłuszczów, należy zwrócić uwagę na spożycie kwasów omega-3 pochodzących zarówno ze źródeł zwierzęcych, jak i roślinnych, a także unikać tłuszczów przemysłowych, będących źródłem kwasów tłuszczowych trans.

 

Zrezygnuj z używek

Spożywanie alkoholu prowadzi do wzrostu syntezy tłuszczów i odwodnienia organizmu. Może skutkować to nadmiernym i nieprawidłowym gromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie.

Palenie papierosów zwiększa ilość wolnych rodników w organizmie i może powodować skurcze małych naczyń krwionośnych, co wpływa na zaburzenia miejscowego mikrokrążenia i może mieć znaczenie w rozwoju cellulitu.

 

Rozważ suplementację kolagenem

Tkanka łączna – w tym warstwy skóry – składa się z kolagenu. Kiedy skóra jest mocna, cellulit jest zmniejszony.Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w ludzkim ciele i potrzebnym do zachowania elastyczności, młodzieńczej tekstury i siły skóry.

W jednym z badań kobiety przez sześć miesięcy przyjmowały 2,5 grama kolagenu. W porównaniu z grupą placebo, kobiety, które przyjmowały kolagen, dostrzegły istotną statystycznie poprawę wyglądu cellulitu oraz wzrost integralności kolagenu. Efekt ten był szczególnie zauważalny u kobiet o normalnej wadze.

Więcej na temat kolagenu dowiesz się z tego artykułu Czy warto suplementować kolagen?

 

Ćwicz regularnie

Aktywność fizyczna może mieć wpływ na produkcję i jakość kolagenu w organizmie. Regularne ćwiczenia stymulują produkcję kolagenu, co może przyczynić się do poprawy elastyczności skóry i redukcji cellulitu. W szczególności ćwiczenia siłowe, takie jak podnoszenie ciężarów, przyczyniają się do zwiększenia masy mięśniowej. Wpływa to pozytywnie na produkcję kolagenu w organizmie. Jednocześnie, intensywna aktywność fizyczna może prowadzić do zwiększonej utraty kolagenu w organizmie. Dlatego też ważne jest, aby zachować umiar i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

 

Wypróbuj szczotkowanie na sucho

Szczotkowanie ciała na sucho to metoda pielęgnacyjna, która polega na masowaniu skóry za pomocą specjalnej szczotki, zwykle rano przed kąpielą lub prysznicem. Szczotkowanie ciała na sucho ma na celu poprawę krążenia krwi, usuwanie martwych komórek skóry i stymulowanie limfy. Może również pomóc w redukcji cellulitu.

Stosowanie tej metody może pomóc w poprawie wyglądu skóry i zmniejszeniu widoczności cellulitu. Poprzez masowanie skóry, szczotkowanie na sucho pobudza krążenie krwi, co z kolei może poprawić dotlenienie tkanek i ułatwić usuwanie toksyn. Dodatkowo, usuwanie martwych komórek skóry może poprawić teksturę skóry, a także zmniejszyć widoczność nierówności, które są charakterystyczne dla cellulitu.

Jednak szczotkowanie na sucho samo w sobie nie jest w stanie wyleczyć cellulitu. Konieczne są dodatkowe działania, takie jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz stosowanie specjalnych kosmetyków. Stosowanie szczotki do masażu skóry na sucho może być skutecznym uzupełnieniem tych działań. Nie jest to jednak jedyna metoda zwalczania cellulitu.

 

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4685482/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20143292/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2991639/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6374708/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5234561/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18459514/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7317706/

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.