ZDROWIE | 10 listopada 2023

Cukrzyca epidemią XXI wieku, możesz jej zapobiec

Cukrzyca to choroba, która stała się jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku. Wraz z rosnącą liczbą przypadków na całym świecie, można śmiało nazwać ją epidemią. Jednak wiele przypadków cukrzycy typu 2 można uniknąć lub opóźnić, podejmując odpowiednie kroki w zakresie profilaktyki i prowadzenia zdrowego stylu życia.

Image

Definicja cukrzycy

Cukrzyca jest schorzeniem, które wpływa na zdolność organizmu do przetwarzania glukozy (cukru) w energię. Istnieją dwie główne kategorie cukrzycy: typu 1 i typu 2. Cukrzyca typu 1 jest spowodowana brakiem insuliny, hormonu niezbędnego do regulacji poziomu cukru we krwi, zazwyczaj rozwija się w młodym wieku. Wystąpienie cukrzycy typu 1 nie zależy od nas, jest to choroba autoimmunologiczna. Cukrzyca typu 2 to stan, w którym organizm nie wykorzystuje insuliny efektywnie lub nie produkuje jej w wystarczającej ilości. Jej rozwój zależy w dużej mierze od stylu życia. 

Cukrzyca jako epidemia

Epidemia cukrzycy typu 2 jest szczególnie niepokojąca. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF), w 2019 roku na całym świecie było około 463 milionów dorosłych chorych na cukrzycę. Prognozy sugerują, że ta liczba może wzrosnąć do 700 milionów do 2045 roku, co stanowi poważne wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Główną przyczyną cukrzycy typu 2 jest insulinooporność, czyli zmniejszona zdolność komórek do odpowiedzi na insulinę. Chociaż czynniki genetyczne odgrywają rolę, to przede wszystkim styl życia wpływa na rozwój choroby. Otyłość, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta bogata w wysoko przetworzone produkty są czynnikami ryzyka cukrzycy.

Profilaktyka i sposoby zapobiegania cukrzycy

Jednym z kluczowych sposobów zapobiegania cukrzycy typu 2 jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Oto kilka kroków, które można podjąć:

Zdrowa dieta 

Ogranicz spożycie cukrów prostych, tłuszczów nasyconych i soli, natomiast zwiększ ilość spożywanych warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, dobrej jakości białka i zdrowych tłuszczów. Pamiętaj o odpowiednim zbilansowaniu posiłków i wybieraj produkty o niskim oraz średnim indeksie glikemicznym.

Przewodnik po diecie z NISKIM IG – przeczytaj i wprowadź dietę stabilizującą poziom glikemii 

Regularna aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia fizyczne, takie jak bieganie, pływanie, pilates czy joga, pomagają w kontrolowaniu masy ciała, zwiększają wrażliwość na insulinę i obniżają poziom cukru we krwi. Wiesz, że badania wykazały, że wystarczy już od 2-5 minut spaceru po posiłku, by unormował się poziom glukozy? Ponadto staraj się robić przerwy od pracy, wybieraj schody zamiast windy, wychodź codziennie na spacery nawet na 15 minut. Te małe kroki pomogą Ci zwiększyć aktywność spontaniczną w ciągu dnia. Niewielkie zmiany, ale w dłuższej perspektywie wpłyną pozytywnie na Twoje zdrowie. 

Monitorowanie poziomu cukru

Jeśli jesteś w grupie osób o zwiększonym ryzyku cukrzycy regularnie kontroluj poziom cukru we krwi i konsultuj się z lekarzem i dietetykiem klinicznym.

Kontrola masy ciała

Nawet umiarkowane zmniejszenie masy ciała może znacząco obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2. Jeśli masz nadwagę, wprowadź nawyki sprzyjające redukcji masy ciała. 

Podsumowanie

Cukrzyca stanowi poważne wyzwanie w XXI wieku, jednak wiele przypadków cukrzycy typu 2 można skutecznie uniknąć lub opóźnić, podejmując właściwe środki prewencyjne i prowadząc zdrowy tryb życia. Kluczowymi elementami w tej walce są edukacja, kontrola masy ciała, regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta. 

Skorzystaj z diety NISKI IG z dostawą do domu i zainwestuj w swój długoterminowy stan zdrowia!

Bibliografia:

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/diabetes 

Cosentino F, Grant PJ, Aboyans V, et al. 2019 ESC Guidelines on diabetes, pre-diabetes, and cardiovascular diseases developed in collaboration with the EASD. Eur Heart J Epub ahead of print 31 August 2019.  

Standl E., Khunti K., Schnell O. The global epidemics of diabetes in the 21st century: Current situation and perspectives. European Journal of Preventive Cardiology, Volume 26, Issue 2_suppl, 1 December 2019, Pages 7–14,

Janeczko D. Czy rzeczywiście epidemia cukrzycy typu 2? Diabetologia Praktyczna 2006; 7(4): 248.

Jaacks L., Siegel K., Gujral U., Venkat K.M.: Type 2 diabetes: A 21st century epidemic. Best Pract Res Clin Endocrinol Metab. 2016 Jun;30(3):331-43.

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.