zdrowy balans | 12 kwietnia 2024

Czekolada – dlaczego warto ją jeść?

Czekolada to bez wątpienia jedna z tych przyjemności, której trudno się oprzeć. Ale czy wiesz, że oprócz doskonałego smaku ma również wiele korzyści zdrowotnych? 

FIT KALORIE BLOG (WYRÓŻNIAJĄCY) 2024 04 12T150010.054

Włączenie czekolady do codziennej diety może przynieść wiele korzyści. Jednak pamiętaj, że kluczem jest umiar. Spożywanie czekolady w nadmiarze może prowadzić do nadwagi i innych problemów zdrowotnych. Dlatego warto cieszyć się jej smakiem, ale z umiarem, aby zachować równowagę w diecie i korzystać z jej dobroczynnych właściwości. Wybieraj również rodzaj czekolady, który najlepiej będzie sprzyjał Twojemu zdrowiu. 

Która czekolada jest najlepszym wyborem? 

W dzisiejszych czasach asortyment czekoladowych produktów dostępnych w sklepach jest ogromny. Najlepszym wyborem będzie gorzka czekolada. To wszystko za sprawą zawartości związków polifenolowych pochodzących z ziarna kakao. Korzystne właściwości są aktywowane, gdy czekolada zawiera co najmniej 70% kakao. Czekolady zawierające mniej niż tę ilość mają zbyt mało tych pożądanych związków. Dodatkowo, czekolada o niższej zawartości kakao często ma więcej cukru i masła kakaowego. Dlatego, gdy wybierasz czekoladę, zwróć uwagę na procent kakao na opakowaniu. im więcej, tym lepiej dla Twojego zdrowia.

Oto 9 powodów, dla których warto jeść czekoladę

Ochrona przed wolnymi rodnikami

Ciemna czekolada jest bogata w przeciwutleniacze, takie jak flawonoidy i polifenole. Pomagają one neutralizować szkodliwe działanie wolnych rodników w organizmie, chroniąc przed stanami zapalnymi i przewlekłymi chorobami.

Lepsze zdrowie serca

Flawanole obecne w czekoladzie mają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, obniżają ciśnienie krwi i poprawiają krążenie, co zmniejsza ryzyko chorób serca.

Dobry dla ogólnego profilu cholesterolu

Regularne spożywanie ciemnej czekolady może pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu LDL, co przyczynia się do poprawy zdrowia serca.

Lepsze funkcje poznawcze

Niektóre badania sugerują, że składniki czekolady mogą poprawić przepływ krwi do mózgu, co przekłada się na lepsze funkcje poznawcze i może pomóc w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym.

Poprawa ciśnienia krwi

Spożycie ciemnej czekolady może pomóc w regulacji ciśnienia krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru.

Działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne

Czekolada zawiera dużą ilość polifenoli, co przekłada się na korzyści dla zdrowia, w tym ochronę przed chorobami serca i innymi schorzeniami.

Poprawa wzroku

Czekolada wspiera zdrowie wzroku poprzez poprawę krążenia krwi, co przyczynia się do lepszego ukrwienia mózgu i oczu. Odżywiona siatkówka zapewnia wyższą jakość widzenia oraz bardziej efektywną zdolność akomodacji wzroku.

Ochrona skóry

Dzięki zawartości flawonoli czekolada może pomóc w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Co więcej, regularne spożywanie czekolady może również zmniejszyć szorstkość skóry, poprawić nawilżenie i poprawić przepływ krwi do skóry.

Zmniejsza stres

Badania sugerują, że jedzenie czekolady może pomóc w redukcji stresu i poprawie zdolności mózgu do radzenia sobie z przewlekłym stresem. 

Podsumowanie 

Podsumowując, wybierając czekoladę, najlepszym wyborem będzie ta o wysokiej zawartości kakao, która zapewni korzyści zdrowotne związane z obecnością polifenoli i innych cennych składników odżywczych. Tak więc, pozwól sobie na odrobinę czekoladowej przyjemności, ale pamiętaj o zachowaniu równowagi i świadomego wyboru, aby cieszyć się zdrowiem i smakiem jednocześnie. 

W naszym cateringu wierzymy w zdrowy balans, dlatego przekąsek z czekoladą również uświadczycie.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5465250/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23859035/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18045712/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19005437/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21559039/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2518374/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19056649/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26089927/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3038885/ 

 

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.