Wielka promocja! Pakiet 50 dni cateringu taniej aż o 600 zł
01
dni
:
00
godz.
:
53
min.
:
14
sek.
DIETA | 06 czerwca 2022

Czy dieta ma wpływ na szybkość starzenia się?

Chociaż dobre nawyki, takie jak picie dużej ilości wody, odpowiedni odpoczynek i dbanie o skórę, mogą z pewnością pomóc w zachowaniu młodości, równie ważne jest zwracanie uwagi na dietę.

Jedzenie, które przyśpiesza proces starzenia się

Prawdopodobnie nie jest niespodzianką, że smażone potrawy mogą przyspieszyć starzenie się organizmu. Kiedy smażymy żywność w gorącym oleju, uwalniają się cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Uszkadzają one tym samym skórę i powodują, że szybciej traci ona elastyczność.

Dodatkowo wysoka zawartość soli może odwodnić skórę i przyspieszyć powstawanie zmarszczek. Dobrą wiadomością jest to, że nie musimy na zawsze rezygnować z frytek i chrupiącego kurczaka. Zamiast smażyć na głębokim tłuszczu, lepiej jest ograniczyć użycie tłuszczu poprzez przyrządzanie jedzenia w piekarniku.

Pieczywo dodaje siły i zdrowia? Nie do końca

Białe pieczywo jest pełne przetworzonych węglowodanów. Spożywanie wysoko przetworzonej żywności, może prowadzić do powstawania cząsteczek, które przyczyniają się do przewlekłego stanu zapalnego i starzenia się organizmu.

Istnieje, na szczęście, wiele alternatyw dla białego chleba. Wiele z nich zawiera witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które mogą przynieść korzyści Twojemu ciału. Chleb z mąki graham lub pełnoziarnisty to dwie z najlepszych opcji.

Dobre i złe tłuszcze

Wiele starszych osób dorastało w gospodarstwach domowych, w których używano wyłącznie margaryny. Kilkadziesiąt lat temu było reklamowane jako zdrowa alternatywa dla masła. Najnowsze informacje pokazują, że w rzeczywistości jest nawet gorsza ze względu na wysoką zawartość uwodornionego oleju.

Margaryna może sprawić, że będziesz bardziej podatny na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV, co prowadzi do utraty kolagenu i zwiększa tempo powstawania zmarszczek i plam starczych.

Umiarkowane ilości prawdziwego masła są lepszym substytutem margaryny, ale jeszcze lepszą alternatywą byłoby spróbowanie zamiast tego oliwy z oliwek lub awokado. Zarówno oliwa z oliwek, jak i awokado są bogate w zdrowe tłuszcze, które pomagają wyglądać i czuć się młodziej.

Chociaż istnieją pewne produkty spożywcze, które mogą przyczynić się do szybszego starzenia, należy pamiętać, że umiar jest kluczem do zdrowej diety. Dokonywanie prostych zamian i uważne jedzenie może znacznie pomóc Ci zachować młodość przez długie lata.

Literatura:

  1. Cao, C., Xiao, Z., Wu, Y., & Ge, C. (2020). Diet and Skin Aging-From the Perspective of Food Nutrition. Nutrients12(3), 870. https://doi.org/10.3390/nu12030870