Przedłużamy promocję! -15% na wszystkie pakiety z kodem BEAUTY 🌸
00
dni
:
05
godz.
:
26
min.
:
24
sek.
DIETA | 22 stycznia 2021

Dieta na przyspieszenie metabolizmu

Czy istnieje dieta na przyspieszenie metabolizmu? To kluczowe pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają problemy z nadwagą i otyłością. Czy w ogóle istnieją jakieś skuteczne produkty na przyspieszenie metabolizmu? Domowe sposoby i dieta mogą się tu bardzo przydać. Jeśli chcesz poznać najlepsze środki na przyspieszenie metabolizmu – zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Prawdopodobnie zdziwisz się, że nie są potrzebne żadne specjalne suplementy czy zioła.

Image

Deficyt energetyczny przyspiesza metabolizm

Szukając sposobów na przyspieszenie metabolizmu, najczęściej myślimy o znalezieniu czegoś, co pomoże nam się rozprawić z niechcianym nadmiarem tkanki tłuszczowej. Wydawałoby się – niezależnie od tego, co robimy, jaką dietę stosujemy i co wypijamy. Nic bardziej mylnego. Pierwszą ważną kwestią jest odpowiednia dieta na przyspieszenie metabolizmu. Kluczowym jej aspektem musi być deficyt energetyczny – początkowo najlepiej na poziomie 200-400 kilokalorii. Co to oznacza w praktyce? Wartość odchudzającej diety na przyspieszenie metabolizmu można wyliczyć dzięki dostępnym online kalkulatorom – znajdziesz go także na naszej stronie www.fitkalorie.pl. Możesz udać się również do specjalisty – dietetyka. Najważniejsze jest obliczenie całkowitej przemiany materii i odjęcie od tej wartości właśnie 200-400 kcal. Na przykład w sytuacji, gdy Twoja całkowita przemiana materii wynosi 1900 kcal, to Twoja dieta odchudzająca powinna mieć wartość 1500-1700 kcal. Nie wiesz jak policzyć kaloryczność swoich posiłków? Możemy zrobić to za Ciebie! Sprawdź nasz catering – www.fitkalorie.pl/cennik!

Dodaj ostre papryczki do swojej diety!

Jak przyspieszyć metabolizm? Domowe sposoby wskazują paprykę jako produkt przyspieszający metabolizm. Produkty i dania z jej dodatkiem faktycznie w pośredni sposób mogą się przyczynić do odchudzania – ponieważ papryka to niskokaloryczne warzywo (40 kcal w 100 g) zawierające dużo błonnika. Jest także źródłem związku nazywanego kapsaicyną, którego działanie termogeniczne i wspomagające metabolizm potwierdziło wiele badań. W jednym z nich spożywanie około 2,5 mg tej substancji w każdym posiłku skutkowało zwiększeniem utleniania kwasów tłuszczowych, a także podwyższeniem tempa metabolizmu spoczynkowego. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że papryka to również jeden ze sposobów na przyspieszenie metabolizmu w nocy, podczas odpoczynku. W innym badaniu stwierdzono zaś, że suplementowanie kapsaicyny może już po miesiącu wpłynąć na zwiększenie podstawowej przemiany materii o około 50 kcal na dzień. Podsumowując – dieta odchudzająca bogata w paprykę (a najlepiej ostre papryczki!) to lepszy sposób, niż niejeden napój, reklamowana herbata czy koktajl na przyspieszenie metabolizmu.

Literatura:

  1. Martin CK, Heilbronn LK, de Jonge L, DeLany JP, Volaufova J, Anton SD, Redman LM, Smith SR, Ravussin E. Effect of calorie restriction on resting metabolic rate and spontaneous physical activity. Obesity (Silver Spring). 2007 Dec;15(12):2964-73.
  2. Janssens PL, Hursel R, Martens EA, Westerterp-Plantenga MS. Acute effects of capsaicin on energy expenditure and fat oxidation in negative energy balance. PLoS One. 2013;8(7):e67786.
  3. Galgani JE, Ravussin E. Effect of dihydrocapsiate on resting metabolic rate in humans. Am J Clin Nutr. 2010;92(5):1089-1093.