JOGA | 25 sierpnia 2023

Joga dla ciała i umysłu

Joga to prastara praktyka, która łączy w sobie aspekty duchowe i fizyczne, dając możliwość harmonijnego rozwoju ciała i umysłu. Jej korzenie sięgają starożytnych Indii, gdzie została stworzona jako ścieżka ku samorealizacji i równowadze. Współcześnie joga stała się nie tylko formą aktywności fizycznej, ale także skutecznym narzędziem dla tych, którzy dążą do osiągnięcia harmonii i wewnętrznego spokoju.

Image

Wpływ jogi na ciało

W praktyce jogi, ciało traktowane jest jako środek do osiągnięcia głębszych celów. Seria asan (pozycji ciała) ma na celu wzmocnienie mięśni, poprawę elastyczności, równowagi i koordynacji. Oto, jak joga wpływa na ciało:

 1. Rozciąganie i elastyczność: Asany pozwalają na rozciągnięcie mięśni, ścięgien i stawów, co prowadzi do poprawy elastyczności ciała.
 2. Wzmacnianie mięśni: W trakcie praktyki joga wykorzystuje opór ciała, co pomaga w budowaniu siły mięśniowej.
 3. Poprawa postawy: Ćwiczenia jogi angażują mięśnie głębokiego rdzenia, co pomaga w poprawie postawy i uniknięciu bólu kręgosłupa.
 4. Dotlenienie: W jodze oddychanie odgrywa kluczową rolę, co wpływa na dostarczanie tlenu do komórek i poprawę ogólnej kondycji.
 5. Lepsze trawienie: Niektóre pozycje jogi stymulują układ trawienny, co może poprawić procesy trawienia i wchłaniania składników odżywczych.
 6. Wzmocnienie układu immunologicznego: Regularna praktyka jogi może wspomagać układ odpornościowy poprzez stymulację limfy i poprawę krążenia limfatycznego.
 7. Regulacja metabolizmu: Aktywność fizyczna podczas jogi wspomaga przyspieszenie metabolizmu. Może to pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała, a także regulacji poziomu cukru we krwi.
 8. Poprawa snu: Regularna praktyka jogi oraz techniki oddechowe mogą przyczynić się do redukcji bezsenności poprzez relaksację układu nerwowego i redukcję napięcia przed snem.
 9. Poprawa krążenia: Regularna praktyka jogi sprzyja poprawie krążenia krwi. Może to pomóc w utrzymaniu zdrowego serca i obniżeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Wpływ jogi na umysł

Joga nie ogranicza się tylko do fizycznych aspektów. Medytacja, pranajama (techniki kontroli oddechu) i skupienie umysłu to integralne części praktyki jogi, które wspomagają osiągnięcie spokoju i równowagi psychicznej:

 • Medytacja – skupienie umysłu i obserwacja myśli to fundament medytacyjnej praktyki jogi. Pomaga to w redukcji stresu, zwiększeniu świadomości siebie i poprawie samopoczucia.
 • Pranajama – techniki kontroli oddechu wpływają na równowagę energetyczną organizmu, przynosząc wewnętrzny spokój i harmonię.
 • Skupienie – koncentracja na oddechu lub konkretnej myśli w trakcie praktyki jogi pozwala oderwać się od codziennego chaosu i zyskać chwilę wewnętrznego skupienia.

Podsumowanie

Joga to kompleksowa praktyka, która oferuje wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Współczesny styl życia często prowadzi do napięć i zaburzeń równowagi. Joga daje możliwość odnalezienia spokoju, zrozumienia siebie oraz zwiększenia świadomości. Jednak jak w przypadku każdej praktyki, konsekwencja i cierpliwość są kluczowe. Joga oferuje wielowymiarowy zestaw narzędzi do osiągnięcia zdrowia, harmonii, a także głębokiego zrozumienia. Bez względu na to, czy zaczynasz swoją jogiczną podróż, czy jesteś doświadczoną joginką.

Chcesz zachować balans w swoim organizmie? Sięgnij po dietę BALANCE. To złoty standard wśród naszych diet – zbilansowana, urozmaicona, zawierająca wszystko to co najlepsze, aby wesprzeć Twój organizm od środka.

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.