JOGA | 21 czerwca 2021

Joga – 4 najpopularniejsze mity

Joga to sport, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Każdemu z nas zdarzyło się trafić w social mediach na zdjęcie znajomego, czy gwiazdy w trakcie praktyki. Piękne maty, skomplikowane pozycje, pastelowe stroje i spokój emanujący z twarzy ćwiczącego – tak to wygląda na pierwszy rzut oka. Postanowiliśmy przyjrzeć się najpopularniejszym mitom dotyczącym jogi. Jeśli macie opory przed praktyką – koniecznie przeczytajcie nasz tekst.

Image

Mit 1: Aby zacząć praktykować jogę trzeba być świetnie rozciągniętym

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych praktykuje aż 28 milionów osób! To najlepszy dowód na to, że każdy może spróbować jogi. To właśnie dzięki praktyce rozciągnie się Twoje ciało. Masz wątpliwości czy dasz radę wykonać skomplikowane asany*? Spokojnie, mądry prowadzący będzie potrafił dostosować każdą pozycję do Twoich aktualnych możliwości. Na sali znajdziesz pomoce: koce, poduszki, taśmy czy bloczki, których możesz użyć by zapewnić sobie komfort podczas bardziej wymagających pozycji. Pamiętaj, że celem jogi nie jest zwijanie się w precel, daj sobie szansę!

Mit 2: Joga to bardzo delikatny sport, który nie przynosi widocznych rezultatów

Joga przynosi wiele korzyści!. Oto niektóre z nich:

  • przede wszystkim sprawia, że Twoje ciało jest bardziej elastyczne. Codzienna praktyka pozwala szybko zobaczyć postępy.
  • poprawia równowagę, dzięki różnym asanom, w których należy oderwać jedną z nóg od maty.
  • badania wykazały, że hatha-joga doskonale wpływa na ćwiczących. Jako wymierny efekt ćwiczeń respondenci wskazywali zwiększenie wytrzymałości i odporności organizmu, poprawę gibkości, wzmocnienie mięśni czy płynność w poruszaniu się.
  • regularna praktyka dotlenia organizm i masuje organy wewnętrzne, przez co przyśpiesza przemianę materii.

Mit 3: Joga jest tylko dla kobiet

Mężczyźni często są negatywnie nastawieni do jogi, bo na zajęciach widać głównie ćwiczące kobiety. To prawda, płeć piękna okupuje sale treningowe. Jednak nie zawsze tak było! Wieki temu to mężczyźni praktykowali. Pierwsze formy jogi pojawiły się między 10.000 a 5.000 p.n.e. Figurki znalezione w starożytnych miejscach przedstawiają medytujących joginów. Praktyka przynosi same zalety, zarówno dla jednej jak i drugiej płci. Tak więc: mężczyźni na maty!

Mit 4: Joga to drogi sport. Aby praktykować jogę należy zakupić modne ubrania i gadżety.

Aby rozpocząć praktykę nie potrzebujesz fancy ubrań, maty w monstery i góry gadżetów. Wystarczy podstawowa mata ze sklepu sportowego i wygodne ubranie. Oczywiście takie przedmioty jak drewniane bloczki, poduszki czy taśmy ułatwiają praktykę, ale spokojnie możesz zastąpić je tym, co masz w domu: książką czy paskiem. Najważniejsze jest danie jodze szansy i sprawdzenie, czy krótkie ćwiczenia polepszą Twoje samopoczucie i pozwolą się zatrzymać w codziennym pędzie. To jest esencja jogi, na której powinniśmy się skupić.

* asana – określona pozycja ciała przyjmowana podczas ćwiczenia jogi

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.