Przedłużamy promocję! -15% na wszystkie pakiety z kodem BEAUTY 🌸
00
dni
:
03
godz.
:
03
min.
:
34
sek.
ZDROWIE | 07 października 2022

Kwasy omega-3 a depresja

Czy wiesz, że 1 na 7 osób będzie cierpieć na objawy depresji w pewnym momencie swojego życia? Depresja należy do chorób cywilizacyjnych i obecnie cierpi na nią około 280 milionów ludzi na całym świecie. Problem częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Image

Depresja ma miejsce, gdy dana osoba stale doświadcza obniżonego nastroju, do tego stopnia, że zaczyna on ingerować w jej codzienne życie. Walka z depresją może być niezwykle bolesna zarówno dla osoby doświadczającej jej objawów, jak i jej bliskich.

Depresja – przyczyny

Przyczyny depresji są zróżnicowane i obejmują:

 • stres,
 • nierozwiązane problemy emocjonalne,
 • zaburzenia równowagi hormonalnej,
 • alergie pokarmowe,
 • alkoholizm,
 • niedobory żywieniowe,
 • brak światła słonecznego.

Chociaż depresja może wystąpić w każdym wieku, często rozwija się w wieku dorosłym. Na przykład jest szczególnie rozpowszechniony u osób w średnim lub starszym wieku, które zmagają się z innymi poważnymi problemami medycznymi, takimi jak rak, cukrzyca lub choroba Parkinsona. Ale inne czynniki ryzyka depresji obejmują rodzinną historię depresji, przyjmowanie pewnych leków powodujących depresyjne skutki uboczne, poważne zmiany w życiu, ciągły stres i traumę.

Wpływ diety na depresję

Osobom chorującym na depresję przepisywane są zazwyczaj leki przeciwdepresyjne, które nie są zbyt skuteczne, a do tego wiążą się z wieloma skutkami ubocznymi. Jednak czasami ludzie nie wiedzą, gdzie się zwrócić, aby znaleźć leczenie, które nie przyniesie więcej problemów zdrowotnych.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją naturalne środki na depresję, które są skuteczne i pomagają rozwiązać pierwotną przyczynę choroby. Jeśli szukasz naturalnego sposobu na poprawę objawów depresji, badania sugerują, że powinnaś skupić się na diecie przeciwzapalnej – podobnej do diety śródziemnomorskiej, która dostarcza niezbędnych witamin i minerałów dla równowagi hormonalnej i funkcjonowania mózgu.

Kwasy tłuszczowe omega-3 na depresję?

Badania pokazują, że jednym z najważniejszych składników diety w celu zapobiegania lub leczenia zaburzeń nastroju jest żywność zawierająca kwasy omega-3.

Lipidy w Twoim mózgu składają się w rzeczywistości z kwasów tłuszczowych. Spośród tych kwasów tłuszczowych 33% należy do rodziny omega-3. Oznacza to, że musisz jeść kwasy omega-3, aby twój mózg działał prawidłowo. Kwasy omega-3 przynoszą korzyści mózgowi, promując procesy komunikacji i zmniejszając stan zapalny.

Źródła kwasów omega-3

Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, makrela. Poza tym ich źródłem są owoce morza, oliwa z oliwek, orzechy włoskie siemię lniane, nasiona chia.

Chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Zamów dietę WEGE PLUS, która wesprze funkcjonowanie osi JELITO-MÓZG i wpłynie na poprawę Twojego samopoczucia

 

Bibliografia:

 1. Giuseppe Grosso, Fabio Galvano, Stefano Marventano, Michele Malaguarnera, Claudio Bucolo, Filippo Drago and Filippo Caraci, Omega-3 Fatty Acids and Depression: Scientific Evidence and Biological Mechanisms, 2014 r.
 2. Agnieszka Wilczyńska, Kwasy tłuszczowe w leczeniu i zapobieganiu depresji, Psychiatria Polska 2012, tom XLVII, numer 4 strony 657–666
 3. Reynolds  CF  III, Cuijpers  P, Patel  V,  et al.  Early intervention to reduce the global health and economic burden of major depression in older adults. Annu Rev Public Health. 2012;33:123-135
 4. Li  F, Liu  X, Zhang  D.  Fish consumption and risk of depression: a meta-analysis. J Epidemiol Community Health. 2016;70(3):299-304.
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.