-15% na dietę Fit Mama z kodem FITMAMA💖
00
dni
:
12
godz.
:
58
min.
:
40
sek.
LATO | 04 lipca 2022

Nawodnienie organizmu podczas upałów – dlaczego jest ważne?

Nawodnienie podczas upałów jest szczególnie ważne. Ogólnie zaleca się dorosłym spożywanie od 2 do 3 litrów płynów. Oczywiście, należy dokonać indywidualnych korekt pod kątem wieku, poziomu aktywności, tempa pocenia się i, w tym konkretnym przypadku, temperatury. Zgodnie z ogólną zasadą, im większa jest Twoja powierzchnia ciała, tym więcej potu stracisz podczas aktywności, a tym samym tym więcej płynów będziesz musiał uzupełnić.

Image

Jak temperatura wpływa na poziom nawodnienia?

Tracisz płyny przez pot, więc odwadniasz się za każdym razem, gdy jest gorąco. Gospodarka wodna ciała posiada delikatny balans, a zwykle picie zbyt małej ilości wody może zaburzyć równowagę elektrolitową i spowodować bóle i zawroty głowy. Pozbywanie się elektrolitów może prowadzić do wyczerpania cieplnego, a nawet udaru cieplnego.

Podczas wykonywania czynności na świeżym powietrzu w upale należy wziąć pod uwagę kilka poważnych kwestii. Upadł stanowi duże ryzyko dla dzieci, ponieważ trudno jest czasem stwierdzić, kiedy stają się one odwodnione. Również osoby starsze mają tendencję do picia niewiele, ponieważ nie odczuwają tak wyraźnie pragnienia.

Jak często i ile pić?

Zasada mówiąca o ośmiu szklankach dziennie nie opiera się tak naprawdę na nauce. Nie ma określonej ilość płynów, które koniecznie musisz wypić. W rzeczywistości będzie to zależne od tego, ile się pocisz, od wydalania płynów z moczem i tym podobnych czynników.

Ogólną zasadą jest picie wody przez cały dzień. Niesłodzona herbata i kawa liczą się do ilości płynów. Owoce i warzywa mogą wliczać się do spożycia płynów. Istnieje wiele warzyw, które zawierają od 60 do 90 procent wody. Warto także sprawdzać kolor moczu. Będzie najbardziej skoncentrowany z samego rana, jednak powinien się rozjaśniać się przez cały dzień. Jeśli siedzisz przy biurku i nie musisz iść do łazienki przez cztery do pięciu godzin, prawdopodobnie jesteś odwodniony.

Picie wystarczającej ilości wody ma kluczowe znaczenie. Pomaga wyeliminować odpady i oczyścić organizm z toksyn. Nerki to w zasadzie gigantyczny filtr. Jeśli składniki we krwi nie są filtrowane, to zła wiadomość dla reszty systemów organizmu.

Czy jest coś takiego jak nadmierne nawodnienie?

Istnieje coś takiego jak nadmierne nawodnienie czy wypłukanie elektrolitów poprzez próbę wypicia zbyt dużej ilości alkoholu. Nie zaleca się wypijania dużej ilości wody na raz. Najlepiej pić ją przez cały dzień.

Aby zapewnić elektrolity możesz używać napojów sportowych, ale zaleca się, aby nie używać napoju sportowego zawierającego elektrolity, chyba że jesteś poza domem przez ponad godzinę, wykonując dość intensywną aktywność. Elektrolity wpływają na tętno, skurcze mięśni i inne poważne funkcje, nie chcesz więc mieć ich zbyt dużo. Dlatego zaleca się pić głównie wodę, ale jeśli przebywasz w upale, prawdopodobnie powinieneś pijać ją naprzemiennie z rozwodnionymi napojami elektrolitowymi.