Przedłużamy promocję! -15% na wszystkie pakiety z kodem BEAUTY 🌸
00
dni
:
04
godz.
:
39
min.
:
56
sek.
ZDROWA DIETA | 03 listopada 2023

Nietolerancja laktozy – jakich produktów unikać?

Nietolerancja laktozy to powszechne schorzenie, które dotyka wielu ludzi na całym świecie. Wynika ona z braku enzymu - laktazy, który jest niezbędny do trawienia laktozy, naturalnie występującego cukru w mleku ssaków. Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy mogą doświadczać nieprzyjemnych objawów, takich jak biegunka, wzdęcia i bóle brzucha po spożyciu produktów zawierających laktozę. W dzisiejszym artykule wskażę, co lepiej unikać, aby zminimalizować te nieprzyjemne dolegliwości.

Image

Dieta bezlaktozowa

Osoby z nietolerancją laktozy często są zmuszone do stosowania diety bezlaktozowej, co oznacza, że muszą wyeliminować produkty mleczne ze swojej codziennej diety. To ważne, aby złagodzić objawy nietolerancji laktozy i poprawić jakość życia. Dieta bezlaktozowa może być skutecznym rozwiązaniem, ale kluczowe jest zrozumienie, które produkty zawierają laktozę i które są bezpieczne do spożycia.

Produkty zawierające laktozę

Do produktów, które zawierają laktozę, zalicza się m.in.: mleko, śmietana, sery, masło, jogurty, a także odżywka białkowa WPC.

Warto podkreślić, że zawartość laktozy w tych produktach może się różnić. Niektórzy ludzie mogą tolerować pewne ilości laktozy bez wystąpienia objawów, podczas gdy inni są bardziej wrażliwi i potrzebują całkowitej eliminacji laktozy z diety.

Indywidualna tolerancja laktozy

Indywidualna tolerancja laktozy różni się między osobami. Niektórzy ludzie mogą spożywać pewne ilości laktozy bez konsekwencji, podczas gdy inni odczuwają objawy nietolerancji laktozy już po niewielkim spożyciu. Dlatego ważne jest monitorowanie swojej reakcji na laktozę i ustalenie „bezpiecznej dawki” laktozy. To może być indywidualny proces, który warto skonsultować z dietetykiem klinicznym.

Zapoznaj się z etykietami

Laktoza może być ukryta w innych produktach, takich jak leki, pieczywo, gotowe dania, słodycze i sosy sałatkowe. Dlatego ważne jest czytanie etykiet produktów spożywczych, aby uniknąć przypadkowego spożycia laktozy.

Podsumowanie

Nietolerancja laktozy to dolegliwość, która może znacząco wpłynąć na komfort życia. Dieta bezlaktozowa może pomóc w złagodzeniu jej objawów, ale wymaga starannego wyboru produktów spożywczych. Ważne jest zrozumienie, które produkty zawierają laktozę i jakie są indywidualne limity tolerancji. Dodatkowo, konieczne jest dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, takich jak wapń, poprzez alternatywne źródła. Nietolerancja laktozy nie musi oznaczać rezygnacji z pysznych posiłków; wystarczy poznać swoje potrzeby żywieniowe i dostosować dietę odpowiednio, aby cieszyć się zdrowym i smacznym stylem życia.

Bibliografia:

  • Sochol, Kristen M et al. “The Effects of Dairy Intake on Insulin Resistance: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials.” Nutrients vol. 11,9 2237. 17 Sep. 2019.
  • Thorning, Tanja Kongerslev et al. “Milk and dairy products: good or bad for human health? An assessment of the totality of scientific evidence.” Food & nutrition research vol. 60 32527. 22 Nov. 2016.
  • Facioni M.S., Raspini B., Pivari F., et al.: Nutritional management of lactose intolerance: the importance of diet and food labelling. J Transl Med. 2020 Jun 26;18(1):260.
  • Deng, B. Misselwitz, Ning Dai, M. Fox: Lactose Intolerance in Adults: Biological Mechanism and Dietary Management. Nutrients; 2015
  • Górska-Warsewicz, Hanna et al. “Milk and Dairy Products and Their Nutritional Contribution to the Average Polish Diet.” Nutrients vol. 11,8 1771. 1 Aug. 2019.
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.