CIĄŻA | 24 maja 2024

Pokarmy wspomagające laktację

Wspieranie produkcji mleka matki jest kluczowym elementem zdrowia i rozwoju noworodka. Wiele matek szuka naturalnych metod, aby zwiększyć laktację i zapewnić swojemu dziecku odpowiednią ilość pokarmu. Istnieje kilka pokarmów, które mogą wspomóc ten proces, wpływając na ilość i jakość produkowanego mleka.

FIT KALORIE BLOG (WYRÓŻNIAJĄCY) 2024 05 23T154338.247

Odżywianie mlekiem matki

Po porodzie, matka produkuje pierwszy rodzaj mleka nazywany siarą, znaną również jako „płynne złoto”. Jest to gęstsze, żółtawe mleko, które powstaje w późnych etapach ciąży i jest bogate w niezbędne składniki odżywcze oraz przeciwciała, które są niezwykle ważne dla noworodka w pierwszych dniach życia. Około trzech dni po porodzie organizm matki zaczyna produkować bardziej dojrzałe mleko, które stanowi połączenie wody, białka, węglowodanów (w tym oligosacharydów), tłuszczu, witamin i składników mineralnych. 

Znaczenie odpowiedniej diety

Sposób żywienia matki ma bezpośredni wpływ na wartość odżywczą mleka. Kluczowe jest, aby dieta pokrywała zapotrzebowanie na energię oraz mikro- i makroskładniki. Regularne spożywanie płynów jest również istotne, ponieważ odwodnienie może prowadzić do zmniejszenia ilości produkowanego mleka. Niewłaściwa dieta może prowadzić do zaburzeń laktacji, a nawet jej całkowitego braku.

Pokarmy wspomagające laktację

Wprowadzenie odpowiednich produktów do diety może znacząco wspomóc produkcję mleka. Oto kilka przykładowych pokarmów:

Płatki owsiane

Bogate są w błonnik, żelazo i beta-glukany i może wspomagać produkcję mleka.

Siemię lniane

Jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i fitoestrogeny, które mogą stymulować produkcję mleka. W diecie Fit Mama siemię lniane znajdziesz jako dodatek do koktajli, deserów i owsianek czy jaglanek.

Migdały

Są doskonałym źródłem białka, wapnia i witaminy E. Regularne spożywanie garści migdałów może pomóc w produkcji mleka oraz dostarczyć niezbędnych składników odżywczych dla matki i dziecka.

Zielone warzywa liściaste

Warzywa takie jak szpinak, jarmuż czy brokuły, są bogate w żelazo, wapń i kwas foliowy. Włączenie ich do codziennej diety może wspomagać produkcję mleka i dostarczać cennych witamin.

Herbaty ziołowe

Takie jak herbata z kopru włoskiego, pokrzywy czy kozieradki, są znane ze swoich właściwości wspomagających laktację. Regularne spożywanie tych herbat może pozytywnie wpłynąć na ilość produkowanego mleka.

Podsumowanie

Zwiększenie produkcji mleka matki naturalnymi metodami jest możliwe dzięki odpowiedniej diecie, a także stylowi życia. Włączenie do codziennego jadłospisu wymienionych powyżej pokarmów może znacząco wspomóc laktację. Pamiętajmy, że zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu w utrzymaniu zdrowia, a także dobrego samopoczucia zarówno matki, jak i dziecka. 

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257684/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12592775/ 

https://hellomama.pl/niemowle/co-jesc-na-laktacje/ 

https://dietetykanienazarty.pl/b/dieta-matki-karmiacej-zalecenia-jadlospis 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2264459/ 

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.