Na szczęście możemy temu zaradzić w kilku prostych krokach. Zdrowe rodzinne posiłki budują zdrową relację z jedzeniem u najmłodszych. Wypróbuj Family Pack od Fit Kalorie. To zestaw składający się z obiadu i kolacji dla 3-4 osobowej rodziny. Z nami gotowanie masz z głowy!
Jakie rezultaty może przynieść zdrowe odżywianie u dzieci?
Zdrowe odżywianie, czyli zbilansowana dieta z zawartością niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu składników to nie lada wyzwanie. W idealnym świecie każde dziecko, ale i dorosły, powinien codziennie dostarczać odpowiednią dla wieku, wzrostu, wagi, stylu życia, ilość kalorii, makro i mikroelementów. Warto, ponieważ zdrowa dieta u dzieci zapewnia:
– zachowanie prawidłowych proporcji wagi do wzrostu, tak by układ kostny, był przygotowany na ciężar i można było uniknąć wad postawy.
– odpowiedni rozwój psychofizyczny – dostarczanie ilości witamin i minerałów sprawia, że ciało rozwija się na równi z mózgiem, tworząc niezbędne połączenia nerwowe. Wpływa to na wzrost tkanek, rozwój fizyczny i możliwość percypowania świata.
– budowanie odporności, a nawet uniknięcie wielu chorób.
– tworzenie odpowiednich wzorców dietetycznych, pomagających dziecku w dalszych etapach rozwoju samodzielnie wybierać zdrowsze alternatywy.
W jaki sposób możemy przemycić warzywa?
Wprowadzenie warzyw w codziennej diecie dziecka nie jest proste. Wynika to z tego, że od pierwszych dni życia, jesteśmy przyzwyczajeni do słodkiego smaku mleka matki. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by je do nich zachęcić poprzez:
– wspólne gotowanie – tak, by jedzenie i przygotowywanie było zabawą.
– fastfoody w zdrowej wersji – z dużą ilością warzyw, zamiana bułki w burgerze na sałatę lub frytek z ziemniaków na kalarepę.
– przygotowywanie aromatycznych sosów do dań warzywnych.
– pokrojenie warzyw w fantazyjny sposób i traktowanie ich jako przekąskę – można pozostawić je na blacie, tak by każdy z rodziny mógł je chwycić w biegu.
– dodawanie ich w każdej postaci do potraw – np. pomidory do sałatek, groszek i brokuły zamiast ziemniaków na obiad.
Kiedy warto to zrobić?
Urozmaicenie diety dziecka o warzywa najlepiej zaplanować od 6. miesiąca życia. W przypadku starszych dzieci, jeśli chcemy bardziej zachęcić je do jedzenia warzyw, możemy to zrobić w każdym wieku – nigdy nie jest za późno na zdrowe nawyki. Szacuje się, że najkorzystniejszym okresem w roku na zwiększenie spożywania warzyw jest wiosna i lato, kiedy jesteśmy pewni ich świeżości.