Regularne wykonywanie badań laboratoryjnych to istotny sposób na zachowanie zdrowia
Jest jednym z najlepszych kroków, aby zmaksymalizować samopoczucie i zapobiec poważnym chorobom. Bez testów laboratoryjnych trudno ocenić, co dzieje się w naszych ciałach. Mogą Cię ostrzec, zanim Twoje zdrowie ulegnie pogorszeniu. Możesz zidentyfikować i rozwiązać wiele problemów, zanim staną się poważniejsze. Co więcej, wyniki badań stanowią jeden ze wskaźników stanu odżywienia. Dzięki nim dietetyk dopasuje odpowiednio zbilansowaną dietę, z uwzględnieniem szczególnych potrzeb organizmu. W artykule skupimy się, jakie badania warto wykonać przed odchudzaniem.
Dlaczego warto wykonać badania przed odchudzaniem?
Odchudzanie to nie tylko utrata masy ciała, ale także zadbanie o dobrą kondycję organizmu. Aby sprawdzić możliwości organizmu, potrzebne są wyniki podstawowych parametrów zdrowotnych. Posłużą one dietetykowi do udzielenia efektywniejszej pomocy. Co więcej, pozwolą wykluczyć choroby, które mogą utrudniać odchudzanie i przyczyniać się do zwiększenia masy ciała. Jeśli występują u Ciebie problemy z tarczycą czy gospodarką cukrową, to uniwersalna dieta niskokaloryczna może okazać się nieskuteczna.
Co zyskasz, dzięki wykonaniu badań przed odchudzaniem?
- Zdiagnozujesz przyczynę nadmiaru masy ciała lub problemów z redukcją.
- Dowiesz się, jakie błędy żywieniowe popełniałeś/aś oraz jak możesz je skutecznie wyeliminować.
- Porównasz efekty nowego stylu życia.
- Dowiesz się jakich składników brakuje dla Twojego organizmu.
Jakie badania potrzebne są przed odchudzaniem?
Diety niskokaloryczne prowadzone zwłaszcza na własną rękę, są zazwyczaj dietami niedoborowymi w wiele składników odżywczych. Zatem mogą wiązać się z poważnymi dla zdrowia konsekwencjami.
Aby dostosować skuteczną dietę odchudzającą do potrzeb Twojego organizmu wykonaj kilka podstawowych badań diagnostycznych:
- morfologia krwi,
- panel tarczycowy: TSH, ft3, ft4, anty-TPO, anty-TG,
- lipidogram: cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL, triglicerydy,
- glukoza na czczo, insulina na czczo,
- dodatkowo: żelazo, ferrytyna, witamina B12, witamina D, kwas foliowy.
Czasami oprócz wyżej podanych badań, należy wykonać dodatkowe, w celu dokładniejszej diagnostyki.
Co zrobić, gdy już masz wykonane badania?
KROK 1
Gdy wykonasz wszystkie badania i okaże się, że któryś z parametrów jest nieprawidłowy, w pierwszej kolejności wybierz się do lekarza. Być może konieczna będzie konsultacja ze specjalistami – endokrynolog, alergolog, diabetolog, gastrolog itp.
KROK 2
W momencie, kiedy dowiesz się, co dzieje się w organizmie, możesz w pełni skupić się na odchudzaniu za pomocą zindywidualizowanej diety dopasowanej do Twojego stanu zdrowia. Najlepiej udaj się w tym celu po poradę do dietetyka. Dzięki czemu będziesz mieć pewność, że odchudzanie Ci nie zaszkodzi, poprawisz wygląd sylwetki, a także zadbasz o własne zdrowie.
Teraz już wiesz, jak istotne są badanie profilaktyczne przed rozpoczęciem redukcji masy ciała. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, to lekarz stawia diagnozę. Natomiast z pomocą dietetyka skupisz się na doborze odpowiedniej diety i skutecznym odchudzaniu.
Bibliografia:
- Szutowicz A., Raszei-Specht A. Diagnostyka laboratoryjna, Gdański Uniwersytet Medyczny, 2009; 1.
- Dembińska-Kieć A. Naskalski JW. Solnica B. Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej 2017 EDRA 112-161.
- Ciborowska, H. I Rudnicka, A. (2016). Dietetyka. Żywienie człowieka zdrowego I chorego. Warszawa: PZWL, wyd IV.
- Seagle, H.M., Strain, G.W., Makris, A. & Reeves, R.S. Position of the American Dietetic Association: weight management. J Am Diet Assoc, 2019, 109(2), 330-346
- Janiszewska J., Kucharska A., Postawy wobec zdrowia i żywienia a utrzymywanie należnej masy ciała wśród pacjentek z chorobą Hashimoto, w: Hygeia Public Health, 2019, 54, 3, 182-191.
- McLaughlin T., Abbasi F., Chael Karen, Chu J., Lamendola CReaven G. Annals of Internal Medicine. Use of Metabolic markers to identify overweight individuals who are insulin resistant. 2013