ZDROWIE | 01 grudnia 2023

Akupunktura – w czym pomaga i dlaczego nie musisz bać się igieł?

W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym ludzie często zmagają się z różnymi dolegliwościami, szukamy coraz to nowych metod łagodzenia bólu i poprawy ogólnego samopoczucia. Jedną z takich metod, która od wieków stanowi skarb tradycyjnej medycyny chińskiej, jest akupunktura. Warto przyjrzeć się bliżej temu zabiegowi, zrozumieć, w czym może pomóc i dlaczego nie trzeba obawiać się igieł.

Image

Czym jest akupunktura i jak działa?

Akupunktura to starożytna metoda leczenia, która wywodzi się z Chin.  Według chińskiej medycyny, zdrowie organizmu zależy od równowagi przepływu energii, zwanej „chi” lub „qi”, po specjalnych kanałach energetycznych, nazywanych meridianami. W przypadku zaburzeń w przepływie energii, mogą wystąpić różne dolegliwości i choroby. Akupunktura ma na celu przywrócenie równowagi poprzez stymulację określonych punktów na ciele za pomocą cienkich igieł.

Korzyści zastosowania akupunktury

Zabieg ten wykazuje pozytywne rezultaty w łagodzeniu bólu, redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia. Niektóre źródła wskazują, że akupunktura może być skuteczna w leczeniu pewnych schorzeń neurologicznych, jak migrena czy bóle neuropatyczne.

W 2009 roku, po przeanalizowaniu ponad 11 badań obejmujących 2 137 pacjentów poddanych akupunkturze, badacze z Centrum Medycyny Komplementarnej Uniwersytetu w Monachium doszli do pewnego wniosku. Mianowicie – akupunktura „może być wartościowym narzędziem niefarmakologicznym u pacjentów z częstymi przewlekłymi bólami głowy napięciowej”.

Przegląd obejmował wiele badań klinicznych porównujących efekty sesji akupunktury do sesji „sham” (rodzaj akupunktury placebo) oraz braku jakiejkolwiek terapii w łagodzeniu bólu migrenowego. W szczególności grupa, której igły były umieszczane losowo, oraz grupa, której igły były umieszczane strategicznie, doświadczyły redukcji objawów bólów głowy. Grupa kontrolna nie odnotowała żadnych zmian. W badaniu obserwacyjnym grupa poddana rzeczywistej terapii akupunktury nadal wykazywała  zmniejszenie liczby dni z bólami głowy oraz intensywności bólu głowy.

W badaniu przeprowadzonym w 2006 roku przez Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Berlinie stwierdzono, że akupunktura okazała się bardziej skuteczna w łagodzeniu przewlekłego bólu pleców niż brak jakiejkolwiek terapii akupunkturowej. U pacjentów cierpiących na przewlekły ból krzyża zaobserwowano istotne różnice w poziomie odczuwanego bólu między grupą poddaną ośmiotygodniowej terapii akupunktury, a grupą pacjentów, którzy nie byli poddawani żadnemu leczeniu.

Czy jest się czego bać?

Jednym z głównych powodów obaw związanych z akupunkturą są igły. Natomiast igły używane w akupunkturze są cienkie i delikatne, co sprawia, że większość pacjentów doświadcza minimalnego lub żadnego bólu. Ponadto, profesjonalni akupunkturoterapeuci są szkolonymi specjalistami, którzy przestrzegają surowych norm higieny i używają jednorazowych igieł, eliminując tym samym ryzyko zakażeń.

Akupunktura jako metoda wspomagająca

Warto podkreślić, że akupunktura może być skutecznym uzupełnieniem konwencjonalnych form leczenia. Niektórzy pacjenci decydują się na akupunkturę jako formę terapii wspomagającej przy leczeniu chorób przewlekłych, bólu przewlekłego czy problemów ze snem.

W 2009 roku Uniwersytet Medycyny Chińskiej w Pekinie przeprowadził obszerną metaanalizę. Wykazała ona korzystny wpływ akupunktury na redukcję objawów bezsenności w porównaniu z brakiem leczenia. Analiza wykazała, że u pacjentów stosujących leki lub ziołowe preparaty na poprawę snu, dodanie terapii akupunktury przyniosło lepsze efekty niż stosowanie samych leków lub ziół.

Podsumowanie

Akupunktura to terapia, która może przynieść ulgę w wielu schorzeniach, jednocześnie oferując bezpieczny i nieinwazyjny sposób leczenia. Dzięki skuteczności tej metody potwierdzonej badaniami naukowymi, warto rozważyć akupunkturę jako alternatywną formę terapii. Nie musisz obawiać się igieł – doświadczeni specjaliści zadbają o Twoje bezpieczeństwo i komfort podczas tego fascynującego i skutecznego zabiegu.

Bibliografia:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19160338/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16505266/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19922248/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37614343/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23111099/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5353077/ 

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.