DIETA | 20 grudnia 2021

Cheat meal – czy warto go robić w naszej diecie?

Cheat meal jest czasem określany jako idealne rozwiązanie dla osób na diecie. Lub wręcz przeciwnie – mówi się o jego szkodliwości i negatywnym wpływie na metabolizm. Czym on właściwie jest i czy warto włączyć go do diety?

Image

Czym jest cheat meal?

Cheat meal to po prostu niezdrowy posiłek, spożywany regularnie, najczęściej raz w tygodniu. Ta zasada odżywania polega na utrzymywaniu zdrowej diety (lub diety odchudzającej) przez większość czasu, z wyjątkiem dnia, w którym wypada cheat meal.

Nie istnieje jedna, spójna definicja cheat mealu, tego, co powinien zawierać, co jaki czas powinien być wprowadzany do diety itd. Cheat meal opiera się raczej na subiektywnych zasadach, dostosowanych do preferencji osoby, która używa tego sposobu.

Czy cheat meal pomaga schudnąć?

Udowodniono naukowo, że cheat meale pomagają skoncentrować się na celu, jakim jest utrata wagi. Brzmi to paradoksalnie, ale chodzi tu przede wszystkim o wprowadzenie jasnych zasad co do tego, kiedy można sobie pozwolić na niezdrowe jedzenie. Z psychologicznego punktu widzenia, takie działania pomagają zachować koncentrację i organizację.

Wprowadzenie cheat mealu może być rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z podjadaniem i kontrolą posiłków. Wprowadza jasne zasady dotyczące tego, kiedy można jeść niezdrowo, a kiedy powinno się zachować rygor dietetyczny.

Wpływ cheat mealów na metabolizm

Niezdrowe posiłki zazwyczaj są ciężkostrawne, wysokokaloryczne, oparte na węglowodanach i tłuszczach trans. Spożycie tak ciężkiego obiadu po całym tygodniu jedzenia lekkostrawnych posiłków pięć razy dziennie może spowodować problemy trawienne, a także bóle brzucha, nadkwasotę czy nudności. Zbyt wiele węglowodanów prostych wpływa negatywnie na poziom cukru we krwi – bardzo szybko podnosi się, a potem równie prędko opada, co może powodować zmęczenie czy ospałość.

Cheat meal nie jest rozwiązaniem dla tych, którzy mają problem z przejadaniem się. Takie osoby mogą nawet głodzić się przed posiłkiem, aby więcej zjeść w ramach cheat mealu, co bardzo negatywnie odbija się na zdrowiu. Najlepszym rozwiązaniem będzie spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków. Jeżeli masz problem z regularnością jedzenia, dobrą opcją będzie wybór cateringu dietetycznego. Sprawdź menu i wybierz pakiet, który Ci najbardziej odpowiada.

Jak często można pozwolić sobie na cheat meal?

Zakłada się, że każdy powinien starać się jeść zdrowo przez 90% czasu, pozostawiając resztę 10% na niezdrowe przekąski czy łakocie. W praktyce oznacza to 1-2 cheat meale tygodniowo, przy założeniu, że je się trzy posiłki dziennie. Taka proporcja pozwala na utrzymanie zdrowej, różnorodnej diety, pomimo pozwalania sobie na odstępstwa od czasu do czasu.

Literatura:

  1. Murray SB, Pila E, Mond JM, Mitchison D, Blashill AJ, Sabiston CM, Griffiths S. Cheat meals: A benign or ominous variant of binge eating behavior? Appetite. 2018 Nov 1;130:274-278. doi: 10.1016/j.appet.2018.08.026. Epub 2018 Aug 23. PMID: 30144490.
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.