Detoks organizmu – czym jest?
Zacznę od tego, co oznacza “detoks organizmu”. Według zwolenników medycyny naturalnej termin ten oznacza proces eliminacji toksyn z organizmu. Toksyny są substancjami wytwarzanymi przez żywe organizmy, które mają właściwości trujące dla innego organizmu. Patrząc na tę definicję czy faktycznie nasz organizm jest pełen toksyn?
Istnieje wiele różnych metod detoksu, od kuracji sokowej po diety oparte na jedzeniu jednego rodzaju produktu przez kilka dni. Celem detoksu jest oczyszczenie organizmu z toksyn, poprawa energii, zdrowia i wyglądu skóry. Jest to również przyspieszenie utraty wagi. Komercyjny detoks opiera się na założeniu, że substancje mogą być podzielone na kategorie „dobre” i „złe”.
Co na to badania?
Organizm sam w sobie posiada naturalne mechanizmy detoksykacji. Odpowiadają za nie liczne narządy, takie jak skóra, jelita, wątroba i nerki. Zdrowy organizm może pozbyć się wytwarzanych przez siebie toksyn, tak samo szybko, jak są w nim produkowane.
Niektóre detoksy mogą być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie te, które eliminują kluczowe składniki odżywcze lub prowadzą do głodzenia się organizmu.
Detoksy skutkują szybką redukcją masy ciała (zwykle jednak jest to ubytek wody i masy mięśniowej na skutek niskiej podaży białka i energii) i mogą prowadzić do efektu jojo. Po zakończeniu kuracji często wracamy do starych nawyków żywieniowych i szybko odzyskujemy utracone kilogramy.
Co zamiast detoksu?
Zamiast ekstremalnych detoksów, skup się na wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych. Zacznij od stopniowego wprowadzania zdrowszych opcji do swojej diety, takich jak większa ilość błonnika (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych), jakościowy sen, czas na relaks, codzienna aktywność fizyczna. Poza tym unikaj drastycznych ograniczeń kalorycznych i stawiaj na regularność w posiłkach. Zobaczysz, że w dłuższej perspektywie przyniesie to dla Ciebie o wiele więcej korzyści zdrowotnych niż detoks organizmu.
Natomiast jeśli zależy Ci na ograniczeniu ekspozycji na toksyny środowiskowe, przede wszystkim unikaj pleśni, myj dokładnie owoce i warzywa, nie uprawiaj sportu na zewnątrz w dniu o najwyższych wskaźnikach zanieczyszczenia.
Podsumowanie
Detoks może wydawać się atrakcyjną opcją po wakacjach, ale warto zachować zdrowy rozsądek. Jeśli zależy Ci na powrocie do zdrowych nawyków żywieniowych, skoncentruj się na stopniowym wprowadzaniu zdrowszych opcji do diety i zwiększeniu aktywności fizycznej. Nie ma magicznego sposobu na oczyszczenie organizmu, ale zdrowy, zrównoważony styl życia przyniesie długotrwałe korzyści dla Twojego zdrowia i samopoczucia.
Dołącz do wyzwania “Zbuduj zdrowe nawyki z FitKalorie w 8 tygodni!” i osiągnij swoje cele zdrowotne i sylwetkowe!