DIETA | 15 kwietnia 2022

Dieta na cholesterol

Cholesterol pełni w organizmie ważną funkcję. Jednak jego nadmiar – powstały zwykle na skutek niezdrowej diety, może doprowadzić do chorób krążenia, a nawet śmierci. Sprawdź co powinieneś o nim wiedzieć.

Image

Czym jest cholesterol?

Twoje ciało potrzebuje cholesterolu do prawidłowego funkcjonowania. Jest on wykorzystywany głównie do budowy ścian komórkowych i produkcji hormonów.

Około trzy czwarte cholesterolu w organizmie człowieka produkuje wątroba; reszta pochodzi z pożywienia. Jest on przenoszony we krwi przez lipoproteiny. Główne typy lipoprotein to lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL) i lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL).

HDL jest znane jest jako „dobry” cholesterol. Dzieje się tak, ponieważ HDL pomaga usunąć go z tętnic, przenosząc go z powrotem do wątroby. LDL to z kolei „zły” cholesterol, który może zalegać w naczyniach krwionośnych.

Test całkowitego cholesterolu to badanie krwi, które mierzy zarówno poziom cholesterolu HDL, jak i LDL. Takie badanie zleca się głównie, aby ustalić ryzyko choroby serca lub udaru mózgu. Lekarze biorą także pod uwagę inne czynniki ryzyka rozwoju chorób układu krwionośnego, takie jak wysokie ciśnienie krwi, otyłość, cukrzyca typu 2 i palenie papierosów.

Co jeść?

Dieta może odgrywać ważną rolę w obniżaniu poziomu cholesterolu. Oto kilka produktów, które poprawiają jego poziom i chronią serce. 

  • Płatki owsiane zawierają błonnik, który obniża poziom cholesterolu LDL, czyli „złego” cholesterolu. Błonnik to ważny składnik odżywczy, który znajduje się również w takich produktach jak fasola, brukselka, jabłka i gruszki.

Błonnik może także zmniejszyć wchłanianie cholesterolu do krwiobiegu. Pięć do dziesięciu gramów lub więcej rozpuszczalnego błonnika dziennie skutecznie obniża poziom cholesterolu LDL.

  • Tłuste ryby mają wysoki poziom kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą obniżyć poziom trójglicerydów i ciśnienie krwi. U osób, które już przeszły zawał serca, kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zmniejszają ryzyko nagłej śmierci.

Kwasy tłuszczowe omega-3 nie wpływają na poziom cholesterolu LDL, ale ze względu na inne dobroczynne działanie tych kwasów, eksperci zalecają spożywanie co najmniej 300 gramów tłustych ryb tygodniowo.

  • Awokado jest silnym źródłem składników odżywczych, a także jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (MUFA).

Badania sugerują, że dodanie awokado dziennie do diety może pomóc poprawić poziom cholesterolu LDL u osób z nadwagą lub otyłością.

Wiele z produktów poprawiających poziom cholesterolu znajdziesz w naszych dietach. Już dziś zamów dzień próbny i podaruj sobie zdrowe posiłki.

 

Literatura:

Soliman GA. Dietary Cholesterol and the Lack of Evidence in Cardiovascular Disease. Nutrients. 2018;10(6):780. Published 2018 Jun 16. doi:10.3390/nu10060780