DIETA | 24 listopada 2021

Dieta na zdrowe i piękne paznokcie

W dzisiejszym zabieganym świecie, dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną jest kluczowe. Jednym z najefektywniejszych i jednocześnie dostępnych dla większości osób rodzajów treningu jest pilates. To system ćwiczeń, który może zdziałać cuda dla Twojego ciała i umysłu, pomagając Ci wzmocnić mięśnie, poprawić postawę, zwiększyć elastyczność i przynieść wiele innych korzyści. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto trenować pilates i jakie konkretne efekty można osiągnąć dzięki tym prostym ćwiczeniom.

Image

Dieta jest głównym czynnikiem wpływającym na stan włosów, skóry i paznokci. Dlatego ważne jest dostarczanie odpowiedniej dawki niezbędnych witamin i minerałów potrzebnych do wytworzenia zdrowej płytki. Dieta może działać cuda na nasze paznokcie. Sprawdź, jakich witamin należy dostarczać, żeby były one zdrowe i piękne!

Jakie witaminy są niezbędne dla paznokci?

Chociaż utrzymanie zdrowej, zróżnicowanej diety to najlepszy sposób na zdrowe paznokcie, najważniejsze są witaminy A, E, D i żelazo. Jednakże, samo dostarczenie ich w postaci suplementów może nie wystarczyć.

Jednym z błędów w diecie jest próba spożywania zbyt dużej ilości jednej witaminy lub przyjmowanie zbędnych suplementów. Witaminy A, E i D są rozpuszczalne w tłuszczach, trudniej je więc wydalić z organizmu niż te rozpuszczalne w wodzie. W nadmiarze mogą być szkodliwe.

Co więcej, kiedy przyjmuje się nadmiar jednej substancji, czasami może to spowodować problemy z przyswajaniem innym. Przykładami są tu cynk i miedź. Badania pokazują, że osoby, którzy spożywają nadmierną ilość cynku, często doświadczają niedoboru miedzi, minerału ważnego dla zdrowia kości.

Dieta na zdrowe paznokcie – czy potrzebne są dodatkowe suplementy?

Osoba, która spożywa zbilansowaną dietę składającą się z warzyw, owoców, zbóż, chudego białka i zdrowych tłuszczów, nie potrzebuje dodatkowych suplementów. Co więcej, eksperci radzą, że jeśli ktoś już chce przyjmować suplementy, najlepszym wyborem jest multiwitamina, która dostarcza odpowiednią dawkę wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Oczywiście, zalecenia te skierowane są do osób zdrowych, bez wykrytych niedoborów czy specyficznych potrzeb.

Nieodpowiednio zbilansowana dieta może z kolei negatywnie wpłynąć na stan paznokci. Osoby stosujące diety niskokaloryczne lub niskowęglowodanowe czasami doświadczają osłabienia kondycji włosów i paznokci. Wynika to z tego, że energia czy witaminy są w pierwszej kolejności dostarczane do najważniejszych narządów organizmu. Zamiast tego kalorie dostarczają energii do ważnych narządów i tkanek w ciele. Nie pozwól, żeby dieta źle wpływała na Twoje paznokcie. Zmniejszona podaż białka poniżej potrzeb może prowadzić do ich osłabienia. Odpowiednio zbilansowane posiłki znajdziesz w ofercie cateringu dietetycznego. Wybierz pakiet Balance i miej pewność, że proponowane dania dostarczą niezbędnych składników odżywczych Twoim paznokciom.

Jakie produkty warto włączyć do diety, jeśli chcemy zadbać o zdrowie paznokci? Przede wszystkim są to zdrowe źródła białka (strączki, chude mięso), kwasów tłuszczowych (tłuste ryby morskie, jak łosoś czy orzechy), a także oliwa z oliwek.

Literatura

  1. Reinecke JK, Hinshaw MA. Nail health in women. Int J Womens Dermatol. 2020;6(2):73-79. Published 2020 Feb 5. doi:10.1016/j.ijwd.2020.01.006
  2. Draelos Z.D. Cosmetic treatment of nails. Clin Dermatol. 2013;31(5):573–577
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.