DIETA | 26 maja 2021

Dieta okienkowa – czy rzeczywiście może być skuteczna?

Dieta okienkowa, często nazywana 8 na 16 to jedna z najpopularniejszych odmian postu przerywanego (ang. intermittent fasting, IF). Zazwyczaj stosuje się ją jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedź na to, na czym polega ten sposób żywienia oraz czy może przynosić jakiekolwiek korzyści zdrowotne.

Image

Dieta – okno żywieniowe – na czym polega?

Jak wspomniano na wstępie, dieta 8/16 to pewien rodzaj postu okresowego. Polega ona na tym, że przez kolejne 8 godzin w trakcie dnia możemy spożywać posiłki, przez następne 16 godzin pościmy. Dla przykładu, jeżeli pierwszy posiłek spożyjesz o godzinie 9:00, to zgodnie z zasadą diety 8 godzinnej, po ostatni posiłek możesz sięgnąć o godzinie 17:00. Oknem żywieniowym nazywa się właśnie ten 8-godzinny okres. W tym miejscu warto dodać, że w okresie 16-godzinnego postu dopuszcza się spożywanie niektórych napojów – wody, naparów ziołowych, herbat, a nawet kawy. Ale oczywiście bez dodatku cukru. Wspomniane napoje mają zapewnić odpowiednie nawodnienie i pomóc w walce z uczuciem głodu.

Okno żywieniowe – efekty

Wiele osób zastanawia się, czy stosowanie diety opartej na 8 godzinnym oknie żywieniowym może przynieść efekty zdrowotne. Tą dietą interesują się osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów. Faktycznie – post przerywany może być sprzymierzeńcem dla utraty masy ciała. Wynika to z tego, że w czasie 8 godzin nie jesteśmy w stanie spożyć zbyt dużej ilości kalorii. W efekcie łatwiej uzyskać deficyt energetyczny, który jest niezbędny podczas odchudzania, jednakże nie dotyczy to każdego z nas. Niektóre osoby potrafią zjeść stosunkowo duże ilości pokarmu (a przy tym dostarczyć dużo energii) w krótkim czasie. Stąd nie można powiedzieć, że dieta 8/16 charakteryzuje się wysoką skutecznością w redukcji masy ciała. Należy podkreślić, że stosując dietę okienkową należy zadbać o dobór odpowiednich produktów spożywczych. Są to m.in. warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chudy nabiał oraz ryby. Jeżeli Twoja dieta 8 na 16 będzie oparta na żywności wysokoprzetworzonej i fast-foodach to z pewnością nie przyniesie spodziewanych efektów.

Dieta okienkowa – potencjalne skutki uboczne

Decydując się na stosowanie diety 8/16 warto mieć też z tyłu głowy możliwe działania niepożądane. Niewłaściwie zaplanowana dieta może być przyczyną niedoboru wielu składników pokarmowych, co w dalszej kolejności może prowadzić m.in. do:

  • Anemii (niedokrwistości)
  • Dolegliwości żołądkowo-jelitowych (w tym np. zaparć, biegunek)
  • Zaburzeń koncentracji
  • Osłabienia odporności

Co ważne, diety okienkowej nie powinny stosować kobiety ciężarne i karmiące piersią, a także małe dzieci oraz osoby zmagające się z różnymi zaburzeniami metabolicznymi.

Wybierz catering dietetyczny, dzięki któremu otrzymasz zbilansowane, pełnowartościowe posiłki, które wystarczy tylko podgrzać. Sprawdź, czy dostarczamy do Twojej miejscowości TUTAJ.

Literatura

  1. Stockman MC. i wsp.: Intermittent fasting: Is the wait worth the weight? Curr Obes Rep., 2018, 7, 2, 172-185.
  2. Moro T. i wsp.: Effects of eight weeks of time-restricted feeding (16/8) on basal metabolism, maximal strength, body composition, inflammation, and cardiovascular risk factors in resistance-trained males. J Transl Med., 2016, 14, 290.
  3. Gabel K. i wsp.: Effects of 8-hour time restricted feeding on body weight and metabolic disease risk factors in obese adults: A pilot study. Nutr Healthy Aging, 2018, 4, 4, 345-353.
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.