DIETA | 08 lipca 2022

Dieta roślinna – jak jeść zdrowo i smacznie na co dzień?

W rzeczywistości o wiele łatwiej jest stosować dietę roślinną niż większość ludzi myśli. Jednak kluczem jest spróbować, ponieważ kiedy spróbujesz, zdajesz sobie sprawę, że nie jest to takie trudne. Oto kilka prostych rad na początek!

Image

1. Nie próbuj przejść na dietę całkiem wegańską w jeden dzień

Pamiętaj o ostatecznym celu, ale idź we własnym tempie. Przejście na weganizm wymaga nie tylko przyzwyczajenia się, ale także czasu, aby określić, co będzie dla ciebie najlepsze. Wprowadzanie niewielkich zmian w codziennych posiłkach to jeden z najłatwiejszych sposobów na zwiększenie ilości pokarmów roślinnych w diecie.

2. Dieta roślinna – nie martw się o to, czego nie możesz zjeść

Wiele osób na diecie roślinnej często skupia się na tym, z czego musi zrezygnować. Jeśli brakuje Ci jakiegoś jedzenia lub obawiasz się z niego zrezygnować, poświęć trochę czasu, aby znaleźć alternatywę, którą kochasz, taką jak sery, mleko i jogurty na bazie roślin lub tempeh i tofu, które zastąpią mięso. Przy odrobinie eksperymentów znajdziesz tak wiele nowych produktów, które pokochasz.

3. Utrzymuj średnią ilość węglowodanów i minimalizuj ilość białka

Białko NIE jest kluczem do utraty wagi i zdrowia. W rzeczywistości białko zwierzęce jest jednym z największych czynników przyczyniających się do epidemii otyłości. Co więcej, dieta wysokobiałkowa najprawdopodobniej powoduje cukrzycę i choroby serca. Zastąp porcję żywności białkowej warzywami o wysokiej zawartości węglowodanów w każdym posiłku!

4. Dieta roślinna, a planowanie posiłków

Wymyślenie satysfakcjonującego wegańskiego posiłku na koniec długiego dnia może być trudne. Istnieje wiele aplikacji do planowania posiłków, które możesz wykorzystać lub bezpłatne przepisy. Możesz także zamówić wegański catering dietetyczny!

5. Dbaj o urozmaicenie!

Wykorzystaj swój czas, aby spróbować wszystkie potrawy, których wcześniej nie znałeś. Rzeczy takie jak tempeh, tofu, masła orzechowe, mleka roślinne, jogurty kokosowe i sfermentowane produkty spożywcze są pyszne i mają wiele odmian. Pamiętaj jednak, aby skupić się przede wszystkim na pełnowartościowych i minimalnie przetworzonych produktach spożywczych!

Mamy nadzieję, że dzięki temu uzyskasz kilka nowych pomysłów na to, jak łatwo wprowadzić zdrowe, wegańskie posiłki i wypracować dobre podejście do jedzenia!