DIETA | 09 lutego 2022

Efekt JOJO – sprawdź, jak go uniknąć

Trzymanie się skrajnie restrykcyjnej diety rzadko daje zadowalające efekty. Po osiągnięciu wymarzonej wagi wiele osób wraca do dawnych, niekorzystnych nawyków żywieniowych, przez co szybko pojawia się efekt jo-jo. Czym on właściwie jest i jak go uniknąć? Sprawdź w dalszej części tekstu!

Image

Czym jest efekt jo-jo?

Efekt jo-jo jest dobrze znany osobom, które przeszły na trudne do utrzymania diety, schudli… a następnie odzyskali dawną wagę. Tak właśnie działa efekt jo-jo: to znaczne wahania wagi spowodowane naprzemienną restrykcyjną dietą i okresami tycia. Zjawisko jest niebezpieczne dla zdrowia fizycznego, ale także dla psychiki – sprzyja powstawaniu zaburzeń odżywania. 

 

Jak powstaje efekt jo-jo?

Efekt jo-jo może wystąpić w wyniku zbyt szybkiej utraty wagi lub drastycznej zmiany diety. Jeśli organizm przez dłuższy czas nie otrzymuje odpowiedniej dawki kalorii, będzie uwarunkowany do przechowywania każdego nadmiaru energii, aby zapobiec przyszłej deprywacji. Tak więc, gdy tylko przerwie się dietę, ciało będzie chętnie magazynować tłuszcz.

Ponadto, jeśli dieta jest zbyt restrykcyjna, trudno będzie ją utrzymać w miarę upływu czasu. Wiele osób dodatkowo próbuje później wynagrodzić sobie straconą przyjemność, przesadzając z niezdrowym jedzeniem, co również przyczynia się do powstania efektu jo-jo.

 

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Przede wszystkim, jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielnie rozpocząć skuteczną dietę, może skonsultować się z dietetykiem, który zajmie się ułożeniem spersonalizowanego jadłospisu. Należy także unikać diet skrajnie redukcyjnych, o niskiej wartości kalorycznej, a także tych, które opierają się na wykluczaniu wielu grup produktów. W takim przypadku odpowiednia będzie Dieta Standard. Jest ona dedykowana osobom, które chcą zredukować masę ciała, ale jednocześnie dostarczyć wszystkich potrzebnych witamin, składników odżywczych i minerałów. Sprawdź menu i zamów ją już dziś!

Skuteczna dieta odchudzająca nie powinna powodować stałego uczucia głodu. Kluczem do utrzymania prawidłowej wagi jest wypracowanie poprawnych nawyków żywieniowych, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której okresy ścisłego odchudzania przetykane są jedzeniem bez żadnych ograniczeń.

Warto również pomyśleć nad tym, w jaki sposób można dostosować dietę do stylu życia. Pomaga nauka komponowania prostych, łatwych do przyrządzenia posiłków lub inwestycja w dietę pudełkową. Wreszcie, trzeba unikać popadania w skrajności i od czasu do czasu pozwolić sobie na drobne przyjemności, aby uniknąć frustracji w czasie odchudzania. W ten sposób łatwiej jest zapanować nad okazjonalnymi zachciankami.

 

Literatura:

  1. Contreras, R. E., Schriever, S. C., & Pfluger, P. T. (2019). Physiological and Epigenetic Features of Yoyo Dieting and Weight Control. Frontiers in genetics10, 1015. https://doi.org/10.3389/fgene.2019.01015;
  2. Melby C. L., Paris H. L., Foright R. M., Peth J. (2017). Attenuating the biologic drive for weight regain following weight loss: must what goes down always go back up? Nutrients 9 (5): E468. 10.3390/nu9050468.
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.