DIETA | 14 października 2022

Fundamenty zdrowej psychiki

Słyszałaś o metodzie READ (z ang. Relaxation, Exercise, Attitude, Diet), która oznacza relaks, ćwiczenia, nastawienie, dietę? To prosta recepta na dobre samopoczucie i stanowi fundament zdrowej psychiki.

Image

Nastawienie

Pozytywne nastawienie wspiera zdrowe, sprawne ciało, które z kolei wspiera umysł, co z kolei dodatkowo wzmacnia poczucie, że możesz pokonać każdą przeszkodę.

Sposób, w jaki myślisz, wpływa na to, jak się czujesz. W obliczu trudnej lub frustrującej sytuacji możesz skupić się na problemie, zaangażować się w negatywną rozmowę z samym sobą i skoncentrować swoją energię emocjonalną na zamartwianiu się i narzekaniu; lub możesz uznać, co jest wyzwaniem, zdyscyplinować się, zaangażować się w produktywną rozmowę o sobie i skoncentrować swoją energię emocjonalną na znalezieniu rozwiązania lub przetrwaniu wyzwania.

Aktywność fizyczna

Istnieje coraz więcej dowodów na pozytywny wpływ ćwiczeń na zdrowie psychiczne. Według Harvard Health Publishing aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne i zmniejsza ryzyko rozwoju depresji o 26%.

Oto kilka przykładów pozytywnego wpływu ćwiczeń na zdrowie psychiczne:

 • Regularne ćwiczenia uwalniają endorfiny i inne naturalne substancje chemiczne w mózgu, które mogą poprawić nastrój i samopoczucie.
 • Aktywność fizyczną pomaga oderwać się od zmartwień i lepiej radzić sobie z sytuacjami, które zwiększają uczucie niepokoju.
 • Więcej energii w ciągu dnia. Ćwiczenia mogą zwiększyć energię, pomagając osobom przezwyciężyć obciążenia psychiczne, które mogą obniżyć ich poziom energii i potencjalnie prowadzić do większej liczby objawów lęku lub depresji.
 • Zdrowie psychiczne i problemy ze snem często idą w parze. Według Harvard Health nawet 80% pacjentów psychiatrycznych boryka się z przewlekłymi problemami ze snem. Poza tym regularna aktywność fizyczna może pomóc zdrowym osobom lepiej spać.
 • Wpływa na poprawę pamięci.
 • Wyznaczanie i osiąganie celów związanych z ćwiczeniami oraz nabieranie formy może pomóc osobom czuć się bardziej pewniejsze siebie.

Relaks

Kiedy większość ludzi myśli o relaksie, myśli o oglądaniu telewizji lub wypiciu drinka z przyjaciółmi. To prawdziwa pokusa zwłaszcza po długim dniu w pracy.  Jednak optymalne formy relaksu pozwalają całkowicie uciec Twojemu umysłowi. Przeczytaj więc powieść, dołącz do zajęć jogi, medytuj. To jedne z najlepszych form relaksu.

Dieta

Odpowiednia dieta pozwala efektywnie pracować, wydajniej ćwiczyć, a nawet czerpać większą satysfakcję z relaksu. To, co jemy, wpływa na cały organizm, w tym także na pracę mózgu. Zbilansowany sposób odżywiania wspiera zdrowie psychiczne i pomaga zachować sprawność intelektualną.

Przygotowałam kilka wskazówek, o które warto zadbać, aby dieta wspierała Twoje zdrowie psychiczne:

 • jedz pokarmy bogate w błonnik (owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych),
 • zacznij wprowadzać zmiany, które możesz regularnie powtarzać – spróbuj włączyć zdrowe składniki do tego, co już aktualnie spożywasz – np. zamień biały chleb na chleb żytni na zakwasie,
 • jedz tłuste ryby morskie – min. 2x w tygodniu,
 • dbaj o różnorodność w swojej diecie,
 • spożywaj fermentowaną żywność: kiszonki, kimchi, kombucha, jogurt, kefir,
 • ogranicz (a najlepiej wyeliminuj) żywność wysoko przetworzoną, słodkie napoje i alkohol.

Chcesz zdrowo się odżywiać i wesprzeć swoje zdrowie psychiczne? Zamów dietę BALANCE z dostawą do domu i ciesz się dobrym samopoczuciem każdego dnia!

Bibliografia:

 1. https://online.maryville.edu/blog/psychology-of-exercise/
 2. Dayan P., Huys Q. J. (2008). Serotonin, inhibition, and negative mood. PLoS Comput. Biol. 4:e4.
 3. Czarnecki D., Ziółkowski M., Grodzka-Łangowska B., Augustyńska B., Opozda K., Markowska A.. Dieta w leczeniu pacjentów z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Psychiatria w Praktyce Ogólnolekarskiej 2007, tom 7, nr 3.
 4. https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/dieta-a-zdrowie-psychiczne-wspolczesnego-czlowieka
 5. https://positivepsychology.com/positive-mindset/
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.