SELF-CARE | 28 czerwca 2024

Glow up – jak dieta wpływa na samopoczucie i wygląd?

W dzisiejszym świecie, gdzie dbanie o siebie i swoje zdrowie staje się priorytetem dla wielu osób, koncepcja "glow up" zyskuje na popularności. To kompleksowa transformacja, obejmująca zarówno ciało, jak i umysł, która pozwala nam czuć się i wyglądać lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Chociaż regularne ćwiczenia i odpowiednia pielęgnacja skóry są kluczowe, nie można zapominać o ogromnej roli, jaką odgrywa dieta. Właściwe odżywianie może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie i wygląd zewnętrzny.

FIT KALORIE BLOG (WYRÓŻNIAJĄCY) 2024 06 27T154546.795

Korzyści dobrze zbilansowanej diety na Twoje samopoczucie i wygląd 

Zdrowa skóra

Można dbać o skórę za pomocą kremów i zabiegów, ale nie można zaprzeczyć, że zdrowa skóra zaczyna się od odpowiedniego odżywiania. Starsze komórki skóry są stale złuszczane i zastępowane nowymi. Oznacza to, że stały dopływ składników odżywczych jest kluczowy dla wspierania tej przemiany. Aby skóra była dobrze odżywiona, jedz odpowiednio zbilansowane, różnorodne posiłki bogate w witaminy, składniki mineralne i antyoksydanty. Dzięki temu skóra zachowa miękkość, elastyczność i promienny wygląd! 

Mocne włosy i paznokcie

Włosy i paznokcie potrzebują białka, żelaza i biotyny, aby były zdrowe i mocne. Włączenie do diety m.in jaj, ryb, wątróbki, orzechów, roślin strączkowych i pełnoziarnistych produktów może wspomóc w utrzymaniu ich dobrej kondycji.

Redukcja opuchlizny i worków pod oczami

Dieta bogata w potas, takie jak banany, pomidory i warzywa liściaste, może pomóc w redukcji opuchlizny i cieni pod oczami. Sprawia to, że twarz wygląda na bardziej wypoczętą i świeżą. Dodatkowo, witamina C wspiera zdrową produkcję kolagenu, poprawiając elastyczność skóry i zmniejszając widoczność worków pod oczami. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, aby zapobiec zatrzymywaniu nadmiaru płynów w okolicach oczu. Należy również unikać nadmiernego spożycia soli, ponieważ może to przyczyniać się do zatrzymywania wody w organizmie, co może nasilać opuchliznę pod oczami.

Smukłe, zdrowe ciało

Zdrowa dieta to również klucz do utrzymania odpowiedniej masy ciała, co jest istotne nie tylko dla wyglądu, ale i dla zdrowia ogólnego. Odpowiednio zbilansowane posiłki, unikanie nadmiaru cukrów i tłuszczów nasyconych, regularne spożywanie posiłków w połączeniu z aktywnością fizyczną pomagają w utrzymaniu wagi w normie.

Energia na cały dzień 

Zbilansowana dieta dostarcza organizmowi energii niezbędnej do codziennych aktywności. Węglowodany złożone, dobrej jakości białko i zdrowe tłuszcze są paliwem, które utrzymuje nas w ruchu. Owoce i warzywa bogate w witaminy i minerały wspierają funkcjonowanie naszego organizmu na najwyższym poziomie. 

Lepsza jakość snu – klucz do piękna 

Utrzymywanie lekkich kolacji wieczorem, unikanie kofeiny (ostatnia spożyta do godziny 15; warto zamienić ją na matchę – duża dawka antyoksydantów!) oraz włączenie do diety produktów bogatych w magnez, takich jak orzechy, nasiona, gruboziarniste kasze i zielone warzywa liściaste, w razie potrzeby dodatkowej suplementacji magnezem, może istotnie poprawić jakość naszego snu. Dobry sen przekłada się na świeży i wypoczęty wygląd oraz lepsze samopoczucie przez cały dzień.

Zbuduj nowe nawyki z Fit Kalorie w 8 tygodni 

Podsumowanie

Dieta ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i wygląd. Poprzez wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych możesz doświadczyć prawdziwego „glow up” – zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego! Nie czekaj – zacznij dbać o siebie już dziś!

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.