HORMONY | 23 lutego 2024

Hirsutyzm – 3 sposoby na jego zmniejszenie

Hirsutyzm to schorzenie, które może również dotyczyć kobiet, prowadząc do nadmiernego owłosienia typu męskiego. Włosy te rosną w miejscach, które zazwyczaj nie są u kobiet zauważalne, takich jak górna warga, podbródek, żuchwa, klatka piersiowa, brzuch, ramiona, plecy. Charakteryzują się one ciemnym i szorstkim wyglądem. Hirsutyzm może mieć zróżnicowany stopień nasilenia, wpływając nie tylko na fizyczne samopoczucie, ale także na zdrowie psychiczne.

FIT KALORIE BLOG (WYRÓŻNIAJĄCY) 2024 02 22T122418.028

Przyczyny i objawy hirsutyzmu

Hirsutyzm jest zazwyczaj związany z nadmiernym wzrostem męskich hormonów, zwanych androgenami, takich jak testosteron. Te hormony wpływają na strukturę i wzrost włosów, prowadząc do problemów związanych z hirsutyzmem. 

Wpływ hirsutyzmu na zdrowie psychiczne jest istotny. Kobiety z tym schorzeniem często odczuwają niepewność w związkach, doświadczają depresji i mogą odczuwać zawstydzenie oraz dyskomfort podczas kontaktu fizycznego. Dlatego też zrozumienie tego schorzenia oraz dostęp do skutecznych metod radzenia sobie z nim są kluczowe dla poprawy jakości życia kobiet.

Jak poradzić sobie z hirsutyzmem – 3 sposoby

Na szczęście istnieje wiele naturalnych metod radzenia sobie z objawami hirsutyzmu, nawet bez konieczności sięgania po tradycyjne metody medyczne. Istotne jest, aby zrozumieć, że hirsutyzm może mieć różne źródła, w tym predyspozycje genetyczne lub związki z innymi schorzeniami.

W przypadku łagodnego hirsutyzmu, który nie ma istotnego wpływu na zdrowie, kobiety mogą skorzystać z naturalnych środków, takich jak modyfikacja diety, aktywność fizyczna i odpowiednia suplementacja. Jednak w przypadku, gdy hirsutyzm jest skorelowany z innymi schorzeniami, ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą w celu postawienia diagnozy i ustalenia odpowiedniego planu leczenia.

Sposób nr 1 – stosuj dietę o niskim indeksie i ładunku glikemicznym

Najistotniejszym czynnikiem stymulującym wydzielanie androgenów jest wysoki poziom insuliny. Dlatego ważne jest, aby dieta opierała się głównie na produktach o niskim indeksie glikemicznym oraz niskim ładunku glikemicznym. Zaleca się wzbogacenie codziennej diety w antyoksydanty, których bogactwo można znaleźć w intensywnie kolorowych owocach i warzywach, zwłaszcza jagodach oraz ciemnozielonych warzywach liściastych.

Warto również uwzględnić w diecie 1-2 porcje tłustych ryb morskich tygodniowo oraz skoncentrować się na spożywaniu tłuszczów roślinnych zawierających kwasy tłuszczowe ALA (alfa-linolenowy) i GLA (gamma-linolenowy). Produkty bogate w te korzystne kwasy to między innymi oliwa, olej lniany, siemię lniane, orzechy włoskie oraz olej z wiesiołka.

Sposób nr 2 – zastosuj odpowiednią suplementację

Przyjmując suplementy, warto pamiętać, że są one jedynie dodatkiem do kompleksowego podejścia do zdrowego trybu życia. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna i kontrola stresu są kluczowe dla redukcji hirsutyzmu. Proces ten może być długotrwały, dlatego cierpliwość jest tutaj kluczowa. 

Przykładowa suplementacja obniżająca poziom androgenów:

Cynk: Reguluje pracę jajników, obniża poziom enzymu 5-alfa-reduktazy.

DIM: Naturalny antyandrogen blokujący receptory androgenowe.

Połączenie piwonii i lukrecji: Normalizuje hormony przysadki.

Melatonina: Redukuje stan zapalny i wspiera produkcję progesteronu.

Mięta zielona: Zmniejsza poziom wolnego testosteronu.

Sposób nr 3 – usuwanie włosków

Niezależnie od stosowanych terapii na hirsutyzm, czasem chcesz szybko pozbyć się nadmiaru włosów. Niekiedy inne metody wymagają czasu na efekty, a niektóre są tylko tymczasowo skuteczne. Jeśli zależy Ci na natychmiastowym rozwiązaniu, spróbuj wskazanych sposobów usuwania włosów. Oto kilka wskazówek:

  1. Regularne golenie: Codzienne lub co drugi dzień, szczególnie w obszarach ważnych dla Ciebie. Używaj delikatnego kremu do golenia, zwracając uwagę na trądzik. Pamiętaj o kierunku wzrostu włosów, aby uniknąć podrażnień.
  2. Depilacja woskiem: Może być bardziej bolesna, ale efekty utrzymują się dłużej niż po goleniu. Wypróbuj zestawy do stosowania w domu lub wybierz się do salonu kosmetycznego.
  3. Produkty przyjazne dla skóry: zainwestuj w produkty niepodrażniające, niepowodujące wysuszenia ani wrastania włosków. Wypróbuj różne produkty, sprawdzając, które najlepiej działają dla Ciebie.

Podsumowanie

Podsumowując, hirsutyzm stanowi wyzwanie głównie dla kobiet, wpływając nie tylko na ich zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Zrozumienie przyczyn tego schorzenia oraz wprowadzenie skutecznych metod radzenia sobie z nim jest kluczowe dla poprawy jakości życia dotkniętych nim kobiet. Istnieje szereg naturalnych sposobów, takich jak utrzymanie prawidłowej masy ciała, dieta o niskim indeksie glikemicznym, odpowiednia suplementacja, oraz skuteczne metody usuwania nadmiaru włosków. Warto podkreślić, że podejście holistyczne, obejmujące zdrowy tryb życia, może przynieść długoterminowe rezultaty w łagodzeniu objawów hirsutyzmu.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5848393/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28558523/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29399556/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23114091/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32229652/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26315303/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24272197/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22064667/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25194966/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27017177/ 

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.