ZDROWIE | 30 grudnia 2022

Jak dobrze zacząć dzień?

Wszyscy mamy takie dni. Te, w których pod koniec dnia myślimy: „Nie zrobiłam dzisiaj nic wartościowego…”. Oczywiście, takie momenty totalnego luzu bez ładu i składu – czyt. bez żadnego planu, są jak najbardziej w porządku. Każda z nas je potrzebuje i powinna wpisać w swój grafik. Ważne, aby nie stały się one normą. Jak zatem cieszyć się z każdego mijającego dnia? Grunt to udany start, czyli dobrze rozpoczęty dzień.

Image

Kiedy nie zaczynasz dobrze dnia, każda interakcja, którą masz w ciągu dnia, wydaje się nie na miejscu. Wówczas zwiększa się poziom stresu, zmniejsza produktywność i poczucie szczęścia.

Wypracuj poranną rutynę, która zapewni Ci dobry początek dnia. (więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj KLIK).

Doskonale zdaję sobie z tego sprawę, że nie każda z nas jest rannym ptaszkiem. Ale nawet jeśli nie należysz do grona „ludzi poranka”, są rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się na produktywny i wspaniały dzień.

Jak dobrze zacząć dzień? Wskazówki

Budując poranną rutynę, musisz pamiętać o kilku rzeczach.

Zdrowa poranna rutyna zaczyna się poprzedniej nocy

Dobrej jakości sen jest niezbędny do prawidłowego rozpoczęcia poranka. Upewnij się, że śpisz odpowiednią ilość godzin – zalecane 7-8 godzin. Jeśli masz zamiar wstać wcześniej do porannej rutyny, musisz wcześniej kłaść się spać.

Oto kilka podstawowych sposobów na dobry sen:

  • Wyłącz elektronikę co najmniej godzinę przed snem.
  • Zadbaj o wygodną poduszkę i materac.
  • Ustal stałą rutynę snu, zredukuj hałas z zewnątrz, śpij w dobrze zaciemnionym pokoju, noś maskę na oczy.

Następnie idź spać z przekonaniem, że jutro będzie wspaniały dzień.

Przygotuj się na dobry poranny start

Kiedy obudzisz się rano, powinnaś już mieć plan, jak zaczniesz dzień. Zanim wstaniesz z łóżka, przeanalizuj 3–5 pierwszych działań, które podejmiesz.

Energia mentalna, którą zaoszczędzisz, zadziwi Cię, ponieważ uwolnisz „pamięć roboczą”, którą możesz wykorzystać do bardziej pozytywnych rzeczy. W dni, w których obudzisz się wpółprzytomna, będzie to absolutna oszczędność życia. Zaufaj mi, Twój dzień będzie pełen rzeczy, które są bardziej warte Twojej energii umysłowej i bardziej jej wymagające.

Wieczorem zaplanuj w co się ubierzesz i co zjesz.

Zacznij planować

Zapisz swoje najważniejsze priorytety na dany dzień.

Zrób listę ważnych rzeczy, które musisz zrobić. Nie ma znaczenia, czy zrobisz to na papierze, czy w aplikacji na telefonie. Kluczem do sukcesu jest używanie tego, co działa dla Ciebie.

Daj sobie też margines na nieoczekiwane sytuacje losowe.

Napełnij swoją głowę pozytywnymi myślami

Obudź się z myślą, że “Dziś będzie wspaniały dzień!”. Dzięki czemu będziesz emanować dobrą energią i będziesz mieć pozytywne myśli już od chwili przebudzenia.

Postanów, że zaczniesz widzieć pozytywy w każdej interakcji. Mogą pojawić się zmartwienia i wątpliwości, ale pozwól im przejść i nie pozwól im się wyprowadzać z równowagi.

Kiedy zacząć? Jutro

Normalnie powiedziałabym „Zacznij dzisiaj, zacznij teraz!”, ale są szanse, że jest już środek dnia! Więc zacznij jutro, ale nie zapomnij odhaczyć punktu 1.

Wstałaś “lewą nogą”? Postaraj się wrócić do swojej rutyny, a Twoje szanse na udany dzień wzrosną 100-krotnie!

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.