JOGA | 21 czerwca 2024

Jak joga działa na mózg?

Joga, starożytna praktyka wywodząca się z Indii, zdobyła popularność na całym świecie nie tylko jako forma ćwiczeń fizycznych, ale również jako technika redukcji stresu i poprawy zdrowia psychicznego. Coraz więcej badań naukowych potwierdza, że regularna praktyka jogi ma znaczący wpływ na mózg. Jakie są te wpływy i jak joga działa na nasz centralny układ nerwowy?

FIT KALORIE BLOG (WYRÓŻNIAJĄCY) 2024 06 12T155837.039

Jak joga zmienia mózg?

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak joga wpływa na Twój mózg? Okazuje się, że to uczucie spokoju i szczęścia po sesji jogi nie jest tylko subiektywnym odczuciem. Dzięki skanom mózgu naukowcy mogą teraz udowodnić, że regularna praktyka jogi faktycznie wpływa na chemię mózgu. To bardzo pozytywna wiadomość, ponieważ joga, będąc kombinacją ćwiczeń fizycznych i medytacji, może naturalnie wspierać zdrowie umysłowe. Badania wskazują, że może to mieć korzystny wpływ na różne problemy zdrowotne związane z mózgiem, a także z pamięcią.

Korzyści regularnej praktyki jogi na mózg

Redukcja stresu i lęku

Jednym z najbardziej znanych efektów jogi jest redukcja stresu. Badania wykazują, że regularna praktyka jogi obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu. Joga angażuje techniki oddechowe, medytację i pozycje ciała (asany), które pomagają w relaksacji i redukcji napięcia. Działania te wpływają na układ przywspółczulny, który jest odpowiedzialny za odpoczynek i regenerację organizmu, co prowadzi do obniżenia ogólnego poziomu stresu.

Poprawa funkcji poznawczych

Regularne ćwiczenie jogi może poprawić funkcje poznawcze, takie jak pamięć, koncentracja i zdolność do rozwiązywania problemów. Badania MRI (rezonansu magnetycznego) wykazały, że joga może zwiększać grubość kory mózgowej w obszarach związanych z uwagą i przetwarzaniem sensorycznym. Ćwiczenia oddechowe i medytacja wspierają lepsze połączenie między różnymi obszarami mózgu, co może prowadzić do poprawy funkcji poznawczych.

Wpływ na struktury mózgu

Joga wpływa również na fizyczne struktury mózgu. Badania wykazują, że osoby praktykujące jogę mają zwiększoną objętość hipokampu, części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się. Ponadto, regularna praktyka może zwiększyć objętość kory przedczołowej, która jest związana z funkcjami wykonawczymi, takimi jak planowanie, podejmowanie decyzji i kontrola emocji.

Zmniejszenie objawów depresji

Praktyka jogi może również przynosić ulgę osobom cierpiącym na depresję. Badania pokazują, że joga może podnosić poziom neuroprzekaźników, takich jak serotonina i GABA (kwas gamma-aminomasłowy), które odgrywają kluczową rolę w regulacji nastroju. Zwiększony poziom tych neuroprzekaźników może przyczyniać się do poprawy samopoczucia i redukcji objawów depresyjnych.

Zwiększenie świadomości ciała i umysłu

Joga rozwija uważność i świadomość ciała, co sprzyja głębszemu zrozumieniu i lepszemu zarządzaniu własnymi emocjami i myślami. Ćwiczenia jogi uczą, jak skupić się na teraźniejszości, co może przyczynić się do zmniejszenia ciągłego rozmyślania o przeszłych negatywnych wydarzeniach i poprawy ogólnego zdrowia psychicznego.

Uważność w ruchu – wykonaj te ćwiczenia polecane przez Olę Żelazo

Poprawa jakości snu

Joga może również poprawić jakość snu. Ćwiczenia relaksacyjne i techniki oddechowe pomagają w redukcji napięcia mięśniowego i umysłowego, co może prowadzić do głębszego i bardziej regenerującego snu. Lepsza jakość snu ma bezpośredni wpływ na zdrowie mózgu, poprawiając pamięć, koncentrację i ogólne funkcje poznawcze.

Podsumowanie

Joga jest potężnym narzędziem wpływającym na zdrowie mózgu na wiele sposobów. Redukuje stres i lęk, poprawia funkcje poznawcze, wpływa na struktury mózgu, zmniejsza objawy depresji, zwiększa świadomość ciała i umysłu oraz poprawia jakość snu. Regularna praktyka jogi może prowadzić do lepszego zdrowia psychicznego i ogólnej poprawy jakości życia. Dla osób szukających naturalnych metod poprawy funkcjonowania mózgu i zdrowia psychicznego, joga jest godna rozważenia.

Bibliografia:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31970064/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3111147/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6971819/ 

https://www.ted.com/talks/krishna_sudhir_what_yoga_does_to_your_body_and_brain/transcript?language=pl 

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/yoga-for-better-mental-health 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15707256/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6023989/ 

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.