SELF-CARE | 28 lipca 2023

Jak utrzymać zdrową samoocenę w cyfrowym świecie?

W erze mediów społecznościowych, gdzie życie online i offline często splatają się w jedno, utrzymanie zdrowej samooceny może być wyzwaniem. Nasze profile na portalach społecznościowych stają się wizytówkami, na których prezentujemy wyselekcjonowane fragmenty naszego życia. To, w jaki sposób postrzegamy siebie i jak odbieramy samych siebie w świecie cyfrowym, ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Image

Jak pielęgnować akceptację siebie w erze mediów społecznościowych?

Uświadomienie sobie roli mediów społecznościowych

Pierwszym krokiem do utrzymania zdrowej samooceny jest zrozumienie, że to, co widzimy na platformach społecznościowych, nie odzwierciedla w pełni rzeczywistości. Ludzie prezentują głównie swoje najlepsze strony, wybierając idealne kadry i najwspanialsze momenty. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że za ekranem kryje się całe spektrum emocji i doświadczeń, które nie zawsze są widoczne publicznie.

Unikanie porównywania się do innych

Porównywanie swojego życia do życia innych osób na mediach społecznościowych może prowadzić do negatywnych skutków dla naszej samooceny. Pamiętaj, że każdy ma własną drogę, a to, co widzisz online, może być tylko fragmentem rzeczywistości. Skup się na własnych postępach i celach, zamiast porównywać się do innych.

Ograniczenie czasu spędzanego online

Nieustanne przeglądanie mediów społecznościowych może powodować uzależnienie i prowadzić do negatywnego wpływu na samoocenę. Wypróbuj okresowe odłączenie się od tych platform, szczególnie gdy czujesz, że wpływają one negatywnie na Twoje samopoczucie. Zamiast tego, skup się na realnym świecie i budowaniu relacji z bliskimi.

Dążenie do równowagi

Utrzymanie zdrowej samooceny w erze mediów społecznościowych wymaga znalezienia równowagi pomiędzy życiem online a offline. Pamiętaj, że to, co prezentujemy w sieci, nie musi być pełnym odzwierciedleniem naszej tożsamości. Znajdź czas na działania, które kochasz i które niekoniecznie muszą być uwiecznione na Instagramie czy Facebooku.

Wyszukiwanie pozytywnych treści

Aktywnie szukaj pozytywnych, inspirujących i motywujących treści w mediach społecznościowych. Możesz śledzić konta, które promują pozytywne wartości, akceptację siebie i wspierają rozwijanie zdrowej samooceny.

Budowanie świadomości swoich emocji

Bądź świadoma swoich emocji podczas korzystania z mediów społecznościowych. Jeśli zauważysz, że czujesz się zazdrosna, zaniepokojona lub smutna po przeglądaniu innych profili, zastanów się, dlaczego tak się dzieje i jakie działania możesz podjąć, aby poprawić swoje samopoczucie.

Szukanie wsparcia

Porozmawiaj z bliskimi osobami lub skonsultuj się z profesjonalistą, jeśli zauważysz, że Twoja samoocena ucierpiała z powodu wpływu mediów społecznościowych. Terapia może być cennym narzędziem w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami, a także zwiększaniu akceptacji siebie.

Podsumowując, łatwo jest zapomnieć, że to, co widzimy online, nie jest pełnym obrazem rzeczywistości. Dążenie do akceptacji siebie i utrzymanie zdrowej samooceny wymaga pracy i świadomej postawy wobec tego, co i jak konsumujemy w świecie cyfrowym. Znalezienie równowagi pomiędzy życiem online a offline, szukanie pozytywnych treści oraz budowanie wsparcia wokół siebie. Są to kluczowe elementy, które pomogą utrzymać zdrową samoocenę w erze mediów społecznościowych.

 

Bibliografia:

  1. Scott, „Toxic positivity on social media and how to avoid it”, https://www.abc.net.au/everyday/toxic-positivity-on-social-media-and-how-to-avoid-it/12432790
  2. Tiggemann, I. Anderberg, „Social media is not real: The effect of ‘Instagram vs reality’ images on women’s social comparison and body image”, https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1461444819888720
  3. Vogel E.A. i wsp., Social comparison, social media, and self-esteem. Psychology of Popular Media Culture, 2014, nr 3(4), s. 206–222.  doi:10.1037/ppm0000047
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.