ZDROWIE | 07 października 2022

Mindy – polska aplikacja wspierająca zdrowie Twojej głowy

Słyszałaś o mindfulness? To umiejętność bycia tu i teraz – w pełni obecnym i zaangażowanym. Bycie bardziej mindful oznacza bycie świadomym swoich myśli oraz uczuć bez oceniania ich i bycia przez nie pochłoniętym. Wpływa również na rozwój fizycznych struktur mózgu czy nawiązywanie relacji społecznych. Poznaj w artykule więcej zalet mindfulness oraz Mindy, czyli aplikację, która wesprze Cię w utrzymaniu praktyki uważności.

Image

Czym jest mindfulness?

Znane jest Ci pojęcie mindfulness? 

Po polsku uważność, mindfulness to umiejętność bycia tu i teraz – w pełni obecnym,  zaangażowanym. Bycie bardziej mindful oznacza bycie świadomym swoich myśli i uczuć bez oceniania ich, bycia przez nie pochłoniętym. Obecność umysłu pomaga zredukować stres, lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami i czerpać więcej przyjemności z życia. Jest rodzajem medytacji, czyli ćwiczenia umysłu, które skutkuje wyciszeniem i zaobserwowaniem własnych myśli.

To coś naprawdę dla każdego! Pamiętaj, że tego, co kryje się za ideą mindfulness nie trzeba nazywać akurat tym słowem – pomyśl na przykład o naszych przodkach, którzy kiedyś żyli wolniej, bliżej natury, załatwiając bieżące sprawy tu i teraz, skupiając się na chwili i tym, co dobrego przyniósł im dany dzień.

Na co wpływa mindfulness?

Mindfulness wpływa na to, jak świat jest reprezentowany w naszym umyśle. Przyczynia się również na rozwój fizycznych struktur mózgu czy nawiązywanie relacji społecznych. Ponadto trening uważności może między innymi zapobiegać nieprawidłowemu funkcjonowaniu układu krążeniowego. Poprzez pracę z oddechem i większą świadomość doświadczanych emocji obniżamy szansę wystąpienia przypadłości spowodowanych poprzez długotrwały stres, intensywny tryb życia oraz problemy ze snem . Przede wszystkim tyczy się to chorób serca i problemów z naczyniami krwionośnymi.

Medytacja rozwija także umiejętność koncentracji – dzięki temu dłużej jesteśmy w stanie wykonywać angażujące zadania, co zwiększa także produktywność. Im dłuższe sesje medytacji praktykujemy, tym trwalsze zmiany zachodzą w mózgu w obszarach odpowiadających za uważność. Mindfulness wspiera także sprawne działanie powiązanych ze sobą procesów przypominania i rozpoznawania.

‍Uważność możesz wcielać w życie, aby działać prewencyjnie w sferze swojego zdrowia mentalnego. Medytacja oczywiście nie może zastąpić wizyty u psychologa lub psychiatry ani terapii farmakologicznej. Dla wielu z nas może być jednak krokiem w przód, który pozwoli nam lepiej analizować bieżące problemy i zapobiegać tym poważniejszym.

Poznaj Mindy.

Na swojej ścieżce w dbaniu o zdrowie psychiczne możesz korzystać jednak z wielu metod. Ich szeroki wybór podany w formie nagrań w aplikacji mobilnej oferuje Mindy – młody polski startup. Mindy na początku było aplikacją przeznaczoną do medytacji, wspomagającą poznawanie nowych jej rodzajów i budowanie nawyku regularności. Biblioteka jednak znacznie ewoluowała, aby dostarczać nam różnorodnych narzędzi prewencyjnych, z których możemy korzystać, gdy czujemy spadek formy psychicznej czy np. oczekujemy wciąż na konsultację ze specjalistą.

W Mindy znajdziesz unikalną formułę interaktywnych ćwiczeń opartych na technikach stosowanych w terapii CBT i  DBT – czyli terapii poznawczo-behawioralnej oraz dialektyczno-behawioralnej. Oprócz nich wysłuchasz podcastów z praktyczną wiedzą od specjalistów w swoich dziedzinach. Sesje są także układane przez autorów w kursy – dzięki temu możesz dowiedzieć się naprawdę wiele na konkretny, interesujący Cię temat, częściej zaglądać do aplikacji i szlifować wybraną umiejętność.

Zachęcamy Cię do sprawdzenia Mindy i znalezienia swoich ulubionych form dbania o zdrową głowę. Pamiętaj – ona jest z Tobą przez całe życie. 🙂 Większa różnorodność narzędzi, z których możesz skorzystać, to nie tylko szersza opieka, ale też możliwość wyboru dominującej formy dbania o siebie, która Ci przypasuje. Każdy z nas ma prawo do tego, aby inaczej się o siebie zatroszczyć. Nie każdemu będzie pasować praktyka uważności i nie wszystkim będzie odpowiadać prowadzenie dziennika. I jest to ok. Najważniejsze, aby wzajemnie namawiać się do poszukiwania swojej ścieżki, bo dbanie o kondycję psychiczną powinno być nawykiem każdej osoby. Pogorszenie zdrowia mentalnego nie jest ,,słabym punktem”, powodem do wstydu. Dobra kondycja mentalna nie równa się wspaniałemu samopoczuciu 24 godziny na dobę.

Więcej wiedzy i informacje o nowościach w Mindy znajdziesz na Instagramie: @mindy_health.

Źródła:

Beary, J. F., H. Benson, and H. Benson. „Beyond the Relaxation Response.” Psychosomatic medicine 36 (1974): 115-120.

Cloud, John. “Losing Focus? Studies Say Meditation May Help.” Time, Time Inc., 6 Aug. 2010, content.time.com/time/health/article/0,8599,2008914,00.html.

Hasenkamp, Wendy, and Lawrence W. Barsalou. „Effects of meditation experience on functional connectivity of distributed brain networks.” Frontiers in human neuroscience 6 (2012): 38.

Leserman, Jane, et al. „Nonpharmacologic intervention for hypertension: long-term follow-up.” Journal of Cardiopulmonary Rehabilitation 9.8 (1989): 316-324.

Schneider, Robert H., et al. „Stress reduction in the secondary prevention of cardiovascular disease: randomized, controlled trial of transcendental meditation and health education in Blacks.” Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes 5.6 (2012): 750-758.

Zeidan, Fadel, et al. „Mindfulness meditation improves cognition: Evidence of brief mental training.” Consciousness and cognition 19.2 (2010): 597-605.

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.