SELF-CARE | 11 sierpnia 2021

Motywacja – jaką rolę odgrywa w procesie chudnięcia?

Co nas skłania do działania? Motywacja, która może występować pod każdą postacią. Do pracy motywować może nas chęć rozwoju i zarabiania pieniędzy, jednak co motywuje do zrzucenia wagi? Jak silna musi być motywacja, by wytrwać w postanowieniach?

Image

Jak ważna jest motywacja w redukcji wagi?

Motywacja w procesie redukcji masy ciała jest kluczowa. Bez niej nie mamy celu, a co za tym idzie, wszystkie nasze działania mogą się rozminąć. Nie wiemy, na czym nam zależy, zatem zaprzestajemy zdrowego stylu życia i wracamy na kanapę. Jeśli jednak postawimy sobie cel – np. zrzucenie 10 kilogramów w ciągu pół roku, wiemy, do czego dążymy, by poczuć satysfakcję. Jest jednak jeden warunek – zadanie musi być realne do wykonania w danym czasie. Przykładowo, jeśli postanowimy schudnąć 10 kilogramów w 2 miesiące, chorując jednocześnie na insulinooporność, z góry jesteśmy skazani nie tylko na niepowodzenie, ale także na negatywne skutki zdrowotne.

W jaki sposób możemy się motywować?

Najlepszym rodzajem motywacji jest ta, która drzemie w nas. Nikt inny, poza nami, nie jest w stanie nas zmotywować do osiągnięcia celu. Oto kilka przykładów motywacji oraz sposobów na nią, które w wielu przypadkach są skuteczne:

– chęć powrotu do dawnej wagi – sposobem na zmotywowanie się może być przeglądanie fotografii z wcześniejszego okresu,

– pozbycie się kompleksów – jeśli od dawna czujemy, że nasze uda stanowią dla nas problem, możemy sprawdzić nasz wygląd edytując nasze zdjęcie w programie graficznym, przy okazji się motywując do zmiany,

– zrobienie dobrego wrażenia – potrzeba schudnięcia bardzo często aktywowana jest w nas, gdy źle czujemy się ze swoim ciałem, a chcemy pokazać się z jak najlepszej strony np. przed uroczystością rodzinną. Wtedy pomóc może zarówno wizualizacja zmienionej sylwetki, jak i pozytywnych reakcji innych.

Co zrobić, gdy motywacja spada?

Istnieje kilka sposobów na to, by utrzymać motywację na podobnym poziomie przez cały okres odchudzania. Są to m.in.:

– stałe monitorowanie postępów i przyglądanie się temu, co już wypracowaliśmy,

– mierzenie ubrań w mniejszym rozmiarze, wykonywanie fotografii, sprawdzanie jak niewiele do osiągnięcia sukcesu nam zostało,

– przeglądanie zdjęć sprzed metamorfozy,

– inwestycja w nowe rodzaje aktywności bądź dietę – często do trwania w postanowieniach motywują nas wydane pieniądze, np. karnet na siłownię, wizyta u dietetyka lub catering dietetyczny.

Jak widać, motywacji i sposobów na nią jest wiele. Należy jednak pamiętać, by nie wracać do dawnych nawyków żywieniowych i siedzącego trybu życia. Wtedy wraz ze zwiększeniem wagi nasza motywacja i dobre samopoczucie spadają, a my odczuwamy porażkę.

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.