-15% na dietę Fit Mama z kodem FITMAMA💖
00
dni
:
13
godz.
:
54
min.
:
53
sek.
ZDROWIE | 23 września 2021

Podjadanie – jak nad nim zapanować, by schudnąć na dobre?

Podjadanie spędza sen z powiek wielu osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Drobne przekąski między posiłkami wydają się być mało istotne, jednak po podsumowaniu dnia okazuje się, że nawet kilka kaw z mlekiem i cukrem generuje nadwyżkę kaloryczną. Podjadanie to nie tylko jedzenie, ale także napoje, o których często nie myślimy w kontekście zawartości kalorycznej.

Image

Walka z podjadaniem bywa często bezskuteczna. Powtarzanie sobie jak mantry “od jutra już nic nie podjadam” nie jest dobrą strategią i podopieczni często orientują się, jak gdyby po fakcie, że znów coś zjedli, a wcale tego nie planowali.

Oto kilka najczęstszych przyczyn podjadania oraz sposoby na radzenie sobie z nimi:

Chaos i brak planu = podjadanie

Jeśli ty nie zaplanujesz z góry co zamierzasz zjeść, zrobi to za ciebie przypadek. A przypadek w połączeniu z głodem jest przepisem na podjadanie “co popadnie” i na nadwyżkę kaloryczną. Jak wiadomo – podjadając nie sięgamy po sałatę tylko wysokokaloryczną, przetworzoną żywność. Pomocnym narzędziem może być catering dietetyczny. Posiłki są dobrze zbilansowane przez dietetyków (nie nabawisz się niedoborów, opanujesz zachcianki) i zaplanowane z góry. Każdego dnia pod drzwiami znajdujesz zestaw na cały dzień. Dodatkowo uchronisz się od robienia impulsywnych zakupów. Sprawdź menu i wybierz pakiet, który najlepiej do Ciebie pasuje. Możesz zacząć od dnia próbnego już od 45,99 zł.

Nawykowe zachowanie 

Mamy jedzenie pod ręką i nie myśląc wiele – czy jesteśmy głodni czy nie – sięgamy po nie. Strategią radzenia sobie z bezrefleksyjnym sięganiem po jedzenie będzie usunięcie go z pola widzenia. Jeśli chcesz odzyskać kontrolę nad podjadaniem nie trzymaj jedzenia na widoku. Żadnych miseczek z orzeszkami, czy słoików z ciastkami. Chipsy i inne kuszące przekąski, powinny być schowane, a najlepiej jeśli w ogóle nie będzie ich w Twoim domu. Uczyń podjadanie trudnym.

Niewyspanie to podjadanie 

Brak odpowiedniej ilości snu sprawia, że w naszym organizmie produkowany jest w większej ilości hormon głodu – grelina. Dlatego osobom zmęczonym ciężko jest się powstrzymać przed podjadaniem. Strategia w tym wypadku jest oczywista – wysypiać się (około 8h snu) w czystym, wywietrzonym i zaciemnionym pokoju, gdzie temperatura nie przekracza 20 st.C. Osoby niewyspane mają też mniej zasobów siły woli. Ciężej jest im powstrzymać się przed sięganiem po kuszące jedzenie. Warto się wysypiać i potraktować to jako inwestycję w niemarnowanie czasu.

Głód

Oczywiste, ale warte przypomnienia. Stosowanie zbyt restrykcyjnych diet, prędzej czy później będzie skutkowało przejadaniem się. Dietę redukcyjną można zbilansować w taki sposób, by nie doświadczać silnego głodu. Zastanawiasz się ile kalorii powinieneś spożywać? Kalkulator dziennego zapotrzebowania energetycznego znajdziesz na naszej stronie. Ważne jest także jedzenie w sposób uważny (skupienie się na jedzeniu, wyłączenie TV, odłożenie telefonu, zwolnienie tempa jedzenia) zdecydowanie może pomóc w ograniczeniu podjadania.

Zajadanie napięcia emocjonalnego 

Pomocne okazują się techniki relaksacyjne, aktywność fizyczna czy ograniczenie nadmiernego stresu i presji na co dzień. Nieocenione jest wsparcie otoczenia i mówienie o swoich emocjach zamiast jedzenia pod ich wpływem. Zachęcam też do zapisywania w dzienniku swoich uczuć i refleksji, szczególnie do przyglądania się sobie w te dni, kiedy podjadania jest wyraźnie więcej. Jak widać podjadanie jest niczym wierzchołek góry lodowej, a jego przyczyny są często niewidoczne dla oczu. Odkrycie przyczyn podjadania i zajęcie się nimi automatycznie sprawi, że podjadanie ulegnie zmniejszeniu a z czasem wyeliminowaniu.

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.