Przedłużamy promocję! -15% na wszystkie pakiety z kodem BEAUTY 🌸
00
dni
:
02
godz.
:
16
min.
:
52
sek.
SELF-CARE | 02 grudnia 2022

Slow life – checklista

W świecie, który często wydaje się szybszy, bardziej zajęty i gorączkowy niż kiedykolwiek wcześniej, łatwo jest dać się ponieść uczuciu, że trzeba zrobić więcej, aby nadążyć. Problem polega na tym, że czasami spędzamy tyle czasu i energii, próbując nadążyć i dopasować wszystko do naszych dni, że nie możemy nawet się nimi cieszyć. Zwolnij, aby bardziej cieszyć się życiem! Grudzień to idealny moment, aby zacząć praktykować „slow life”! 🙂

Image

Kiedy celowo spowolnisz swoją codzienność, pomoże Ci to stać się bardziej obecną i uważną. A kiedy przestaniesz spieszyć się od jednej rzeczy do drugiej, walcząc tylko o to by nadążyć, życie stanie się o wiele przyjemniejsze!

“Slow life” dla początkujących – checklista

Potraktuj swój wolny czas jako zobowiązanie

Wolny czas potraktuj jako luksus, a nie konieczność.

Wyznaczanie granic wokół tego, jak spędzasz czas, jest kluczowym elementem slow life. Jeśli oznacza to zablokowanie w kalendarzu „czasu dla siebie”, tak jak na wizytę u lekarza lub przyjęcie urodzinowe, niech tak będzie.

Znajdź swoje “dlaczego”

Niezależnie od tego, czy dokonujesz drobnych zmian nawyków, czy zmian w karierze, jest to o wiele łatwiejsze, gdy połączysz te wybory z rzeczami, na których Ci bardzo zależy. Zwłaszcza jeśli chcesz, aby te zmiany się utrzymały.

Pomyśl o tym – kiedy ostatnio trwale zmieniłaś swoje życie tylko dlatego, że ktoś inny Ci to powiedział?

Łącząc swoje nowe nawyki slow life i decyzje dotyczące stylu życia z podstawową częścią tego, kim jesteś, będziesz mieć motywację i siłę do przezwyciężenia trudności. Tymi wartościami może być wszystko – spędzanie czasu z rodziną, uczenie się nowych umiejętności… Wszystko, co nadaje sens i cel Twojemu życiu.

Każdego dnia zrób jedną rzecz tylko dla siebie

Spędzamy tak wiele naszych dni w służbie innym – praca, opieka nad dziećmi… Poza tym masz do czynienia z całym życiem “dorosłych” od sprzątania po konserwację samochodu. Wydaje się, że w ciągu dnia nigdy nie ma wystarczającej liczby godzin, aby robić to, co naprawdę chcesz robić. Jednak dla zdecydowanej większości ludzi to po prostu nieprawda. Przekonaliśmy samych siebie, że „czas dla mnie” jest pobłażliwy, samolubny lub wręcz leniwy. Rzeczywistość jest taka, że ​​spędzanie całego czasu na służbie czemuś lub komuś innemu prowadzi tylko do wypalenia.

Życie w zwolnionym tempie zaczyna się od odzyskania czasu. Możesz spędzić go na pisaniu dzienników, grach, a nawet na długiej, luksusowej kąpieli w wannie. Nawet jeśli na początku możesz wykroić tylko 30 minut „czasu dla siebie” dziennie, te cenne chwile zapewnią Ci bardzo potrzebną przerwę, nie wspominając już o spełnieniu.

Stwórz poranny rytuał

Poranne rytuały to jeden z najlepszych sposobów na wprowadzenie slow life dla początkujących. Rutyna nie tylko daje poczucie komfortu, ale także porządkuje początek dnia.

Oto tylko kilka pomysłów na rzeczy, które należy uwzględnić w porannym rytuale:

  • Parzenie świeżej kawy
  • Medytacja/Refleksja
  • Praktykowanie wdzięczności
  • Pisanie dziennika
  • Czytanie
  • Yoga
  • Pilates
  • Spacer z psem

Twój poranny rytuał będzie ewoluował z czasem, więc nie bój się zmieniać rzeczy, jeśli nie działają.

Ogranicz czas korzystania ze smartfona

Bądź ze sobą szczera: ile czasu przed ekranem spędzasz na przewijaniu mediów społecznościowych? Prawdopodobnie więcej, niż byś chciała. TikTok, Instagram, a nawet strony z wiadomościami są fachowo zaprojektowane, aby utrzymać Cię na ich platformie tak długo, jak tylko to jest możliwe.

Na szczęście istnieją aplikacje, które mogą pomóc Ci wyznaczyć granice czasu spędzanego na smartfonie. Zainstaluj przykładowo aplikację Off The Grid, która blokuje telefon na określony czas i wysyła automatyczne odpowiedzi na wiadomości informujące ludzi, że Cię nie ma.

Wybierz hobby, które sprawia Ci radość

Posiadanie hobby, które kochasz, to niezawodny sposób na ochronę wolnego czasu. A jeśli godziny pracy często zahaczają również o wieczory, to posiadanie hobby może pomóc Ci wyznaczyć granice i zapobiec przepracowaniu.

O wiele łatwiej jest zamknąć laptopa o 17:00, gdy po pracy masz klub biegowy lub zajęcia językowe.

Skorzystaj z cateringu dietetycznego

Przygotowanie posiłków potrafi zająć niekiedy cały dzień. Szczególnie, kiedy szykujemy posiłki dla całej rodziny. Do tego zakupy pochłaniają wiele czasu… Korzystając z usług cateringu, zaczniesz jeść regularnie dobrze zbilansowane posiłki, a to najlepszy sposób na budowanie nawyku. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu, które będziesz mogła wykorzystać na drobne przyjemności.

Wprowadzaj zmiany stopniowo krok po kroku bez pośpiechu. Gwarantuję, że “slow life” przyniesie więcej korzyści, niż Ci się wydaje.

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.