DIETA | 18 marca 2022

Tłuszcze pomocne w odchudzaniu?

Tłuszcze pokarmowe są jednym z podstawowych makroelementów w naszej diecie i są niezbędne dla zdrowia człowieka. Dlatego kompletne eliminowanie tłuszczów z jadłospisu jest nie tylko niewskazane, ale po prostu niezdrowe. Sprawdź, jak ważną rolę pełnią w naszym organizmie i w jaki sposób wpływają na proces odchudzania.

Image

Rola tłuszczów w organizmie

Tłuszcze w swojej naturalnej postaci pokarmowej są budulcem naszych hormonów, tkanki mózgowej i nerwowej oraz ochronnych warstw komórek. Pomagają nam wchłaniać niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy A, D, E i K. Tłuszcze zawarte w diecie w postaci trójglicerydów, cholesterolu i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych pomagają nam chronić narządy. Są również wykorzystywane jako źródło zmagazynowanej energii.

Ciało ludzkie ma dwa podstawowe źródła paliwa; węglowodany i tłuszcze. Węglowodany są głównym źródłem paliwa dla organizmu, podczas gdy tłuszcze są jej drugorzędnym źródłem. Oznacza to, że jeśli obecne są zarówno węglowodany, jak i tłuszcze, organizm w pierwszej kolejności użyje węglowodanów. Jeśli one nie będą już dostępne, przestawi się na spalanie tłuszczów.

Czemu tłuszcze pomagają w odchudzaniu?

W zrównoważonym stanie organizm powinien naturalnie przechodzić między używaniem węglowodanów i tłuszczów. Jednak wiele osób ma trudności ze spalaniem właśnie tłuszczów. Klucz do utraty wagi ma mniej wspólnego z kaloriami, a dużo z insuliną. Ponieważ nie wszystkie kalorie są sobie równe, a jakość jedzenia, które spożywasz, oraz równowaga makroskładników odżywczych, określają, jak skutecznie lub nieefektywnie będziesz spalać tkankę tłuszczową.

Ponieważ to insulina decyduje o tym, czy organizm magazynuje tłuszcz, czy spala tłuszcz, wysoki poziom insuliny utrzymuje ciało w stanie magazynowania tkanki tłuszczowej, podczas gdy niski poziom insuliny pozwala organizmowi spalać tłuszcz w celu uzyskania energii.

Aby wprowadzić organizm w stan spalania tłuszczu, konieczne jest włączenie zdrowych źródeł tłuszczów do diety. Tłuszcze są nie tylko niezbędne dla ogólnego stanu zdrowia, ale także nie wyzwalają insuliny w taki sam sposób, jak węglowodany. Bez tłuszczów w diecie organizm będzie nadal zużywał węglowodany i domagał się ich jako paliwa. Nigdy nie „przestawi przełącznika”, aby zamienić zmagazynowany w tkankach tłuszcz z powrotem w energię. Tłuszcze spożywane w diecie nie tylko nie wyzwalają insuliny, w taki sam sposób jak węglowodany, ale też pomagają radzić sobie z głodem. Dzięki temu z czasem możemy jeść mniej.

Ponieważ tłuszcze pokarmowe są bardzo energetyczne, pomagają zachować sytość przez dłuższy czas. Dodając więcej zdrowych tłuszczów do swojej diety, możesz również zachować dłuższe odstępy między posiłkami. To dodatkowo wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej/utratę masy ciała, ponieważ zmuszasz organizm do używania tłuszczów pozyskanych z pokarmu jako paliwa. Skorzystaj z oferty cateringu dietetycznego, dzięki temu masz pewność, że Twoje menu będzie bogate w zdrowe tłuszcze.  Jedząc posiłki o wysokiej ich zawartości i umiarkowanej zawartości węglowodanów, jesteś w stanie „przestawić się” z używania węglowodanów jako paliwa na tłuszcze, co utrzymuje Cię w stanie spalania tkanki tłuszczowej przez dłuższy czas.

 

Literatura:

  1. Forouhi, N. G., Krauss, R. M., Taubes, G., & Willett, W. (2018). Dietary fat and cardiometabolic health: evidence, controversies, and consensus for guidance. BMJ (Clinical research ed.), 361, k2139. https://doi.org/10.1136/bmj.k2139
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.