FAKTY I MITY | 27 kwietnia 2021

Witamina D3 – fakty i mity

Witamina D to jeden z przedstawicieli witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Większości osób witamina D kojarzy się z budową kości, a jej niedobór z krzywicą i osteoporozą. I faktycznie witamina ta odgrywa istotną rolę w gospodarce mineralnej kości. Jednakże na tym właściwości tego składnika się nie kończą. Sprawdź, co jeszcze możemy zawdzięczać witaminie D3!

Image

Witamina D3 – rola w organiźmie

Jak wspomniano we wstępie, witamina D jest nam potrzebna dla zapewnienia prawidłowej budowy kości i rozwoju całego układu kostnego. Naukowcy zaobserwowali, że osoby, które nie dostarczają odpowiednich ilości witaminy D3 mają wyższe ryzyko złamań. Poznaj zbilansowany, pełnowartościowy catering od Fit Kalorie.

Witamina D jest również sprzymierzeńcem naszego układu sercowo-naczyniowego. Aktualny stan wiedzy pokazuje, że posiada ona właściwości obniżające stężenie cholesterolu we krwi. Co więcej osoby, które cechują się wysokim poziomem witaminy D w organizmie rzadziej chorują na nadciśnienie tętnicze.

Warto wspomnieć, że witaminie D przypisuje się właściwości przeciwnowotworowe. Może ona w pewnym stopniu chronić nas przed rozwojem raka piersi, płuc, jajnika, a także jelita grubego.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że witamina D jest też odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Uczestniczy w stymulowaniu aktywności komórek odpornościowych, a także ma zdolność do wyciszania nadmiernej odpowiedzi immunologicznej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i choroba Hashimoto.

Niedobór witaminy D3

Niestety mało kto z nas dostarcza odpowiednie ilości tego składnika. Objawy niedoboru witaminy D3 obejmują m.in.:

  • Zwiększone ryzyko złamań i osteoporozy
  • Krzywicę
  • Bezsenność
  • Choroby skóry
  • Zwiększoną podatność na rozwój depresji, cukrzycy typu 2, chorób neurodegeneracyjnych, nadwagi

Warto w tym miejscu dodać, że na wysokość zapotrzebowania witaminy D3 ma wpływ kilka czynników – m.in. płeć, wiek, stan fizjologiczny oraz jej poziom w ustroju. Jednakże uśredniając można przyjąć, że zalecana dzienna dawka witaminy D3 dla dzieci i osób dorosłych to minimum(!) 15 µg.

Źródła witaminy D3

Produkty spożywcze są ubogie w witaminę D. Największe jej ilości zawierają ryby takie jak: węgorz, łosoś, śledź. Sprawdź catering dietetyczny bogaty w ryby i owoce morza. Głównym źródłem witaminy D3 jest synteza skórna ponieważ witamina ta powstaje w naszej skórze pod wpływem promieni słonecznych. Osoby, które w okresie wiosenno-letnim nie przebywają na słońcu powinny przyjmować witaminę D w formie suplementów diety. Suplementacja dotyczy również wszystkich Polaków w okresie jesienno-zimowym. Powinny stosować ją zarówno dzieci, osoby dorosłe, jak i seniorzy. Preparaty z witaminą D3 dla dzieci i osób starszych występują zwykle w formie kapsułek, kropli lub aerozolu.

Witamina D3 – norma

Warto regularnie (np. raz w roku) monitorować poziom witaminy D w organizmie. Optymalne stężenie witaminy D – a dokładniej 25(OH)D mieści się w zakresie 30-50 ng/ml. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana – zamów catering od Fit Kalorie.

Literatura:

  1. Rusińska A. i wsp.: Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r. Postępy Neonatologii, 2018, 24, 1.
  2. Jarosz M.: Normy żywienia dla populacji Polski. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa, 2020.
  3. Żmijewski MA.: Vitamin D and human health. Int J Mol Sci., 2019, 20, 1, 145.
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.