DIETA | 02 lutego 2022

Zatrzymanie wody w organizmie – jak temu zaradzić?

Ciało ludzkie składa się głównie z wody. Jest ona absolutnie niezbędna do życia, zdarza się jednak, że w tkankach gromadzi się jej za dużo. Efektem są obrzęki, zarówno całego ciała lub jego części. Zatrzymanie wody w organizmie – sprawdź, co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

Image

Zatrzymanie wody w organizmie – przyczyny

Najpowszechniejszą przyczyną zatrzymania wody jest nadmiar sodu. Sód odgrywa ważną rolę w regulacji ciśnienia krwi i poziomu płynów. Większość sodu przyswajana jest w postaci soli kuchennej, dodawanej do potraw czy przekąsek, a jego przedawkowanie objawia się właśnie zatrzymaniem wody w organizmie.

Problemu można uniknąć sprawdzając poziom sodu w żywności i napojach przed ich zakupem. Można też pomóc zrównoważyć sód, jedząc pokarmy bogate w potas, takie jak banany i szpinak, oraz pijąc dużo wody. Jeżeli chcesz mieć pewność, że w Twoja dieta nie wpłynie na zatrzymanie wody w organizmie skorzystaj z oferty cateringu dietetycznego.  Sprawdź menu i zamów zdrowe posiłki z dostawą do domu.

Dodatkowo zatrzymanie wody wiąże się ze zbyt długim przebywaniem w jednej pozycji. Grawitacja obniża poziom krwi w ciele, zwiększa ciśnienie w naczyniach krwionośnych w nogach i stopach co powoduje wyciek płynu do tkanek. Zbyt długie siedzenie lub stanie może spowodować zatrzymanie wody w dolnych partiach ciała. Kluczem do jego unikania jest utrzymanie prawidłowego krążenia krwi. W związku z tym ważne jest, aby robić regularne przerwy w pracy i dbać o aktywność fizyczną.

 

Zatrzymanie wody spowodowane hormonami i lekami

To normalne, że wzdęcia powodowane zatrzymaniem wody pojawiają się w dniach poprzedzających miesiączkę. Zwykle ustępują po kilku dniach. Hormony pochodzące z antykoncepcji lub terapii zastępczej mogą również powodować zatrzymanie wody.

Faktem jest też, że obrzęki są powszechnym skutkiem ubocznym leków. Mogą je powodować:

  • Leki na nadciśnienie;
  • Środki przeciwbólowe;
  • Antydepresanty;
  • Leki używane w chemioterapii.

W przypadku zauważenia obrzęków po zażyciu leków warto skontaktować się z lekarzem.

 

Jak radzić sobie z zatrzymaniem wody w organizmie?

Nagły, wyraźny obrzęk bez powodu może być spowodowany chorobą, zawsze warto więc zasięgnąć pomocy medycznej, gdy dzieje się coś niewytłumaczalnego. W niektórych przypadkach taki stan wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Jeśli zatrzymanie wody jest spowodowane cyklem menstruacyjnym lub słonym posiłkiem, samo zniknie. W przypadku regularnych problemów, warto wypróbować dietę o niskiej zawartości soli, zawierającą nie więcej niż 2300 miligramów sodu dziennie. W przypadku problemów związanych z lekami, lekarz może przepisać diuretyk lub inny środek moczopędny. Z obrzękiem nóg najlepiej radzić sobie za pomocą ruchu i wykonywania ćwiczeń wymagających położenia nóg powyżej poziomu serca.

 

Literatura:

  1. Farage MA, Neill S, MacLean AB (2009). „Physiological changes associated with the menstrual cycle: a review”. Obstet Gynecol Surv. 64 (1): 58–72.
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.