-15% na dietę Fit Mama z kodem FITMAMA💖
00
dni
:
14
godz.
:
50
min.
:
55
sek.
DIETA | 01 września 2022

Zdrowe nawyki – wróć do nich po urlopie

Mija kolejny tydzień, a Ty wciąż próbujesz wrócić do swojej poprzedniej rutyny – diety i treningu po urlopie, ale bezskutecznie? Twoja konsekwencja zgubiła się gdzieś po drodze? Wakacje sprawiają, że szybko zapominamy o ciężko wypracowanych nawykach i dajemy się ponieść większej swobodzie. Odpoczynek jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia, ale czasami jednak zmienia się to w zbyt duże rozluźnienie i ciężko “wrócić na dobre tory”. Poznaj zdrowe nawyki, które możesz łatwo wprowadzić do swojego planu dnia.

Image

Zdrowe nawyki powinny być realnymi celami

Wyznaczenie sobie jakiegoś celu to ważna część wprowadzenia zdrowych nawyków – jeżeli wiesz dokąd zmierzasz, łatwiej Ci będzie w tym kierunku iść.

Zmiana nie może być dla Ciebie walką wobec własnego ciała, czy też własnego umysłu. To wymaga zaakceptowania wszelkich aspektów w Twoim życiu. Dopiero jak je zaakceptujesz, to możesz iść dalej.

Walka z samą sobą rozpoczyna się na etapie formułowania postanowienia. Na początku pojawia się pełna mobilizacja, później dochodzi do „walki”, bo szybko chcesz wprowadzić wszystkie zmiany.

Dlatego pamiętaj, że wyznaczony cel musi być realny. Zastanów się, jak wiele czasu możesz poświęcić czasu na gotowanie posiłków do pracy, na treningi, ile masz w sobie zaparcia, żeby pilnować tego co jeść i wyznacz taki cel, który będziesz w stanie osiągnąć.  Jeśli potrzebujesz wsparcia, np. w przygotowaniu posiłków wybierz Fit Kalorie – catering z dostawą pod same drzwi.

Po drugie nie popadaj ze skrajności w skrajność

Nie przestrzegałaś diety i nie trenowałaś przez kilka tygodni nie oznacza, abyś od razu zastosowała głodówkę i włączyła katorżnicze treningi. Restrykcyjne diety na pewno nie są rozwiązaniem. Najpierw zacznij od swojego podejścia.

Dieta = reżim? Nie, dieta to Twój styl życia! Wymaga on wypracowania w sobie nowych nawyków, które pozwolą wybierać „lepsze” opcje. Nie chodzi w nim o skrajności i wszelkiego rodzaju wyrzeczenia, tylko o znalezienie złotego środka, który sprawi, że zdrowe odżywianie będzie miało sens i będzie naturalnie kierowało Twoimi wyborami.

Zdrowe nawyki wprowadzaj metodą małych kroków

Po wakacyjnym szaleństwie postanawiasz wrócić do zdrowego gotowania, jeść tylko nieprzetworzone dania, pozbyć się wszystkich słodyczy z domu, chodzić codziennie na spacery i trenować 5 razy w tygodniu.

Świetnie, że chcesz wprowadzić zmiany, ale… uważaj, bo Twój zapał i motywacja mogą szybko minąć. Jak tego uniknąć? Wprowadzaj zmiany małymi krokami. Zastanów się, co możesz zmienić w pierwszej kolejności – co będzie najłatwiejsze do zmiany. Kiedy uda Ci się trwale zmienić jedną rzecz, spokojnie przejdź do pracy nad kolejną. Nie chodzi o to, ile na raz ich “udźwigniesz”, ale jak długo z Tobą zostaną.

Nawyki buduj małymi krokami, celebruj sukcesy i nie zniechęcaj się chwilowymi nawrotami starych przyzwyczajeń. To przepis na zdrowe nawyki żywieniowe wprowadzone z głową i bez presji.

Po czwarte dopasuj dietę do siebie

Dopasuj plan żywieniowy do siebie (nigdy na odwrót!), który będzie w pełni optymalny dla Ciebie pod względem Twojego trybu życia oraz ustal odpowiednią kaloryczność i makroskładniki – dzięki którym będziesz czuć sytość po posiłku i nie będziesz mieć zwiększonego łaknienia na jakieś produkty (słodkie lub słone).

Restrykcyjna dieta będzie wyczerpywać Twoje zasoby energetyczne, stąd w kryzysowych sytuacjach, kiedy właśnie potrzebujesz tych zasobów, nie dajesz rady i rzucasz dietę.

Stąd zachęcam Cię do świadomych i zdrowych wyborów żywieniowych, które pozostaną z Tobą na lata – a nie tylko do lata!

Nie masz czasu, by przejmować się liczeniem kalorii? Zamów dietę od Fit Kalorie i ciesz się pysznymi posiłkami, które pomogą Ci osiągnąć cel. W naszej ofercie znajdziesz dietę z wyborem menu.  Wystarczy kilka kliknięć i jesz co chcesz – codziennie! Z nami zdrowe nawyki wejdą Ci w krew.

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.