DIETA | 01 kwietnia 2022

Żelazo – sprawdź, czy masz objawy niedoboru

Żelazo pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Bierze udział przede wszystkim w przenoszeniu tlenu z płuc do tkanek w całym ciele. Jednak ma również wiele innych zadań – odgrywa ważną rolę w metabolizmie jako składnik białek i enzymów. Co może się wiązać z jego niedoborem?

Image

Jaką funkcję pełni żelazo?

Faktem jest, że około 70 procent żelaza w organizmie znajduje się w hemoglobinie i mioglobinie. Hemoglobina to białko w czerwonych krwinkach odpowiedzialne za transport tlenu do tkanek z płuc. Natomiast mioglobina to białko występujące w mięśniach, które służy do przechowywania tlenu.

Hemoglobina stanowi uniwersalny system transportu tlenu znajdujący się w czerwonych krwinkach wszystkich kręgowców i niektórych bezkręgowców. Tlen wiąże się z atomem żelaza w cząsteczce hemoglobiny w płucach, tworząc oksyhemoglobinę. Następnie jest rozprzestrzeniany za pomocą układu krwionośnego i uwalniany w miejscu przeznaczenia. Hemoglobina przenosi również dwutlenek węgla z powrotem do płuc, gdzie jest wydychany.

Duża liczba enzymów wymaga żelaza jako kofaktora do swoich funkcji. Do najważniejszych z nich należą enzymy zaangażowane w fosforylację oksydacyjną, szlak metaboliczny, który przekształca składniki odżywcze w energię.

Niedobór żelaza

Niedobór żelaza może wynikać z wielu różnych przyczyn. Niewystarczająca ilość żelaza w diecie, upośledzone wchłanianie czy nadmierne krwawienie to najczęstsze powody niedoboru żelaza.

Ilość żelaza w organizmie jest ściśle regulowana przez komórki jelita, które w zależności od potrzeb mogą zwiększać lub zmniejszać jego wchłanianie. Kiedy niedobór żelaza staje się poważny, produkcja czerwonych krwinek się zmniejsza, co prowadzi do niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Typowe objawy niedoboru żelaza to na przykład:

  • Zmęczenie;
  • Niska tolerancja zimna;
  • Infekcje;
  • Zawroty głowy;
  • Duszności;
  • Trudności z połykaniem.

Jak sprawdzić poziom żelaza?

Poziom żelaza jest zwykle testowany za pomocą zliczania hematokrytu i hemoglobiny. Hematokryt mierzy procent krwi, na który składają się czerwone krwinki. Normalny wynik dla mężczyzn mieści się w przedziale od 40,7% do 50,3%. W przypadku kobiet normalny zakres wynosi od 36,1% do 44,3%.

Test na hemoglobinę pokazuje, ile hemoglobiny znajduje się we krwi. Normalne poziomy dla mężczyzn to 13,8 do 17,2 gramów na dekalitr (g/dl). W przypadku kobiet normalny zakres wynosi od 12,1 do 15,1 g/dl.

 

Literatura:

  1. Hempel EV, Bollard ER. The Evidence-Based Evaluation of Iron Deficiency Anemia. Med Clin North Am. 2016 Sep. 100 (5):1065-75.