ZDROWA DIETA | 01 września 2023

Jak wprowadzić zdrowe nawyki po wakacjach?

Wakacje to czas beztroskiego relaksu, wyjazdów, pysznego jedzenia i zmiany rutyny. Jednak kiedy dni pełne słońca i spontaniczne przyjemności odchodzą w przeszłość, nadszedł czas, aby wrócić do codziennego życia. Przejście z trybu wakacyjnego na rutynę może być trudne, ale to również doskonała okazja do wprowadzenia zdrowych nawyków, które poprawią nasze samopoczucie i ogólną jakość życia. Wróć do zdrowego życia po wakacjach!

Image

Jak wprowadzić zdrowe nawyki po wakacjach? Oto 5 wskazówek: 

Powolny powrót do aktywności fizycznej

Po okresie relaksu na plaży lub w górach, zaczynamy spędzać więcej czasu w pozycji siedzącej – zarówno w pracy, jak i podczas codziennych aktywności. Dlatego ważne jest, aby powrócić do regularnej aktywności fizycznej. Rozpocznij od łagodnych ćwiczeń, takich jak spacery, jogging lub joga. Stopniowo zwiększaj intensywność i długość treningów, aby uniknąć kontuzji.

Przeczytaj również: https://fitkalorie.pl/blog/cykl-miesieczny-a-trening-jak-trenowac-zgodnie-z-cyklem/

Zdrowe odżywianie jako priorytet

Wakacje często idą w parze z obfitymi posiłkami i przekąskami. Teraz to dobry moment, aby wrócić do zdrowszego podejścia do jedzenia. Skup się na zrównoważonej diecie bogatej w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, białko oraz zdrowe tłuszcze. Unikaj przetworzonej żywności i ogranicz spożycie cukru oraz soli.

Sen i regeneracja

Regularny sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Przyzwyczajenie organizmu do odpowiedniej ilości snu może potrwać, więc staraj się iść spać i budzić o stałych porach. Stworzenie spokojnej atmosfery przed snem, np. poprzez czytanie książki lub medytację, może pomóc w łatwiejszym zasypianiu. Oprócz czasu trwania, istotną rolę odgrywa także jakość snu.

Co zrobić, aby poprawić jakość snu?

Wskazówki:

  • przewietrz sypialnię,
  • znajdź czas na wyciszenie i spróbuj odłączyć się od technologii,
  • utrzymuj optymalną temperaturę w sypialni (16-20℃),
  • ogranicz emocjonujące treści przed snem (np. social media, trudne rozmowy),
  • ostatni posiłek zjedz max. 3h przed snem oraz ogranicz używki – alkohol, kawa czy nikotyna,
  • traktuj łóżko jako miejsce do spania – nie jedz w nim ani nie pracuj,
  • jeśli masz już od dłuższego czasu trudności z zasypianiem lub jakością snu, skonsultuj się z lekarzem, który może skierować Cię do specjalisty.

Planowanie posiłków i aktywności

Wrócenie do codziennej rutyny często oznacza mniej czasu na przygotowanie posiłków i aktywności fizyczne. Dlatego warto zaplanować zdrowe posiłki i treningi z wyprzedzeniem. Przygotowanie zdrowych przekąsek do pracy i opracowanie harmonogramu treningów na cały tydzień ułatwi utrzymanie zdrowych nawyków.

Nie masz czasu na samodzielne przygotowanie posiłków? Skorzystaj z naszego cateringu dietetycznego FitKalorie.

Utrzymywanie emocjonalnej równowagi

Powrót do pracy lub szkoły po wakacyjach może być źródłem stresu. Pamiętaj o dbaniu o swoje emocje poprzez medytację, praktyki oddechowe, spacery na świeżym powietrzu czy rozmowy z bliskimi. To kluczowe dla utrzymania równowagi psychicznej.

Podsumowanie

Powrót do codziennej rutyny po wakacjach to szansa na wprowadzenie zdrowych nawyków, które pomogą zachować dobre zdrowie fizyczne i psychiczne. Kluczem jest stopniowe wprowadzanie zmian i dawanie sobie czasu na przystosowanie się do nowych nawyków. Pamiętajmy, że małe kroki prowadzą do trwałych rezultatów, a zdrowa rutyna może stać się naszym codziennym sojusznikiem w dążeniu do pełni życia.

 

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.