WEGETARIANIZM | 21 kwietnia 2023

Wegetarianizm – czy to przepis na wieczną młodość?

Czy da się zachować wieczną młodość? Komórkowe objawy starzenia mogą obejmować zmiany w procesie podziału komórek i ich częstotliwości, zmiany w ekspresji genów regulujących ten proces oraz inne zmiany komórkowe, takie jak dysfunkcja mitochondriów i wyczerpanie komórek macierzystych. Jednym z czynników przyczyniających się do uszkodzenia mitochondriów i mitochondrialnego DNA (mtDNA) jest stres oksydacyjny spowodowany przez ROS (reaktywne formy tlenu). To prowadzi do dalszych uszkodzeń mtDNA i wzrostu ROS, co z kolei osłabia funkcje mitochondriów.

Image

Długie telomery na końcach chromosomów chronią DNA, a ich skracanie z wiekiem zwiększa ryzyko chorób i śmierci. Badania wykazały, że dieta oparta na roślinach, bogata w przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe omega-3, może zwiększyć aktywność telomerazy. Może również spowolnić skracanie telomerów, co może opóźnić lub odwrócić proces starzenia i zachować wieczną młodość.

Jakie czynniki wpływają na proces starzenia?

  1. Dieta – spożywanie zbyt dużej ilości cukru, utwardzonych olejów i przetworzonej żywności może przyczyniać się do przedwczesnego starzenia, z kolei pożywna dieta bogata w przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminy i minerały może pomóc zmniejszyć stany zapalne i stres oksydacyjny, spowalniając proces starzenia.
  2. Stres – jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia się i sprawia, że organizm jest bardziej podatny na choroby związane z wiekiem. Przewlekły stres stymuluje produkcję nadmiaru hormonów stresu (kortyzolu i adrenaliny), które wzmagają stany zapalne i przyspieszają proces starzenia. Znalezienie sposobów radzenia sobie ze stresem w naturalny sposób ma kluczowe znaczenie.
  3. Toksyny środowiskowe – zanieczyszczenie powietrza, chemikalia w środowisku i produktach gospodarstwa domowego, a także promieniowanie UV ze słońca mogą przyspieszać proces starzenia. Mogą one uszkadzać DNA komórek skóry, niszczyć kolagen i włókna elastyczne, co prowadzi do zmniejszenia elastyczności skóry i przedwczesnego starzenia.
  4. Ćwiczenia i aktywność fizyczna – regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać ciało w dobrej formie i jędrności, co może przyczynić się do zmniejszenia widoczności zmarszczek, wiotkości skóry i wpłynąć na wieczną młodość. Ćwiczenia pomagają również utrzymać masę mięśniową i zdrowie kości, kontrolować wagę oraz wspomagać układ odpornościowy i sercowo-naczyniowy.
  5. Alkohol, palenie i narkotyki – Szkodliwe nawyki, takie jak nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów i zażywanie narkotyków, mogą powodować przedwczesne starzenie się organizmu, choroby i wiele innych problemów zdrowotnych.

Dieta roślinna a starzenie się skóry

Dieta roślinna może zapobiegać starzeniu się skóry. Wraz z wiekiem skóra traci elastyczność i staje się pomarszczona. Dieta bogata w przeciwutleniacze, witaminę C i lizynę może zwiększyć produkcję kolagenu na poziomie komórkowym. Tym samym utrzymując elastyczność skóry i zapobiegając powstawaniu zmarszczek. Warzywa, takie jak marchew, morele, jarmuż, szpinak i pomidory, bogate w beta-karoten, również pomagają zachować zdrową i promienną skórę.

Poza tym dieta roślinna może również pomóc w leczeniu trądziku i blizn potrądzikowych. Jes to możliwe poprzez ograniczenie nabiału i przetworzonej żywności. Ważne jest także zwiększenie spożycia produktów o niskim indeksie glikemicznym, w tym świeżych owoców i warzyw.

Dieta oparta na roślinach może również pomóc utrzymać energię i zdrowie wraz z wiekiem. Owoce, warzywa, orzechy i produkty pełnoziarniste są zdrowe dla układu trawiennego i utrzymują jelita w zdrowiu.

Podsumowując, dieta pełnowartościowa oparta na roślinach może wpłynąć na wieczną młodość, pomóc w zachowaniu dobrego wyglądu, zdrowia i energii. Będzie również wspierać zdrowie skóry i trawienie.

Bibliografia:

  • Rebecca K.Lane et al. The role of mitochondrial dysfunction in age-related diseases.Biochimica et Biophysica Acta (BBA) – Bioenergetics. Volume 1847, Issue 11, November 2015, Pages 1387-1400.
  • Paul S. Bernstein et al. Lutein, Zeaxanthin, and meso-Zeaxanthin: The Basic and Clinical Science Underlying Carotenoid-based Nutritional Interventions against Ocular Disease. Prog Retin Eye Res available in PMC 2017 Jan 1.
  • Anna Gluba-Brzózka et al.Vegetarian Diet in Chronic Kidney Disease—A Friend or Foe. Nutrients. 2017 Apr; 9(4): 374.
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.