ZDROWIE | 26 sierpnia 2022

Jakie badania warto zrobić przed odchudzaniem?

Planujesz się odchudzać? Sprawdź, jakie badania wykonać, aby mieć jeszcze większe szanse na lepsze efekty!

Image

Regularne wykonywanie badań laboratoryjnych to istotny sposób na zachowanie zdrowia

Jest jednym z najlepszych kroków, aby zmaksymalizować samopoczucie i zapobiec poważnym chorobom. Bez testów laboratoryjnych trudno ocenić, co dzieje się w naszych ciałach. Mogą Cię ostrzec, zanim Twoje zdrowie ulegnie pogorszeniu. Możesz zidentyfikować i rozwiązać wiele problemów, zanim staną się poważniejsze. Co więcej, wyniki badań stanowią jeden ze wskaźników stanu odżywienia. Dzięki nim dietetyk dopasuje odpowiednio zbilansowaną dietę, z uwzględnieniem szczególnych potrzeb organizmu. W artykule skupimy się, jakie badania warto wykonać przed odchudzaniem.

Dlaczego warto wykonać badania przed odchudzaniem?

Odchudzanie to nie tylko utrata masy ciała, ale także zadbanie o dobrą kondycję organizmu. Aby sprawdzić możliwości organizmu, potrzebne są wyniki podstawowych parametrów zdrowotnych. Posłużą one dietetykowi do udzielenia efektywniejszej pomocy. Co więcej, pozwolą wykluczyć choroby, które mogą utrudniać odchudzanie i przyczyniać się do zwiększenia masy ciała. Jeśli występują u Ciebie problemy z tarczycą czy gospodarką cukrową, to uniwersalna dieta niskokaloryczna może okazać się nieskuteczna.

Co zyskasz, dzięki wykonaniu badań przed odchudzaniem?

 • Zdiagnozujesz przyczynę nadmiaru masy ciała lub problemów z redukcją.
 • Dowiesz się, jakie błędy żywieniowe popełniałeś/aś oraz jak możesz je skutecznie wyeliminować.
 • Porównasz efekty nowego stylu życia.
 • Dowiesz się jakich składników brakuje dla Twojego organizmu.

Jakie badania potrzebne są przed odchudzaniem?

Diety niskokaloryczne prowadzone zwłaszcza na własną rękę, są zazwyczaj dietami niedoborowymi w wiele składników odżywczych. Zatem mogą wiązać się z poważnymi dla zdrowia konsekwencjami.

Aby dostosować skuteczną dietę odchudzającą do potrzeb Twojego organizmu wykonaj kilka podstawowych badań diagnostycznych:

 • morfologia krwi,
 • panel tarczycowy: TSH, ft3, ft4, anty-TPO, anty-TG,
 • lipidogram: cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL, triglicerydy,
 • glukoza na czczo, insulina na czczo,
 • dodatkowo: żelazo, ferrytyna, witamina B12, witamina D, kwas foliowy.

Czasami oprócz wyżej podanych badań, należy wykonać dodatkowe, w celu dokładniejszej diagnostyki.

Co zrobić, gdy już masz wykonane badania?

KROK 1

Gdy wykonasz wszystkie badania i okaże się, że któryś z parametrów jest nieprawidłowy, w pierwszej kolejności wybierz się do lekarza. Być może konieczna będzie konsultacja ze specjalistami – endokrynolog, alergolog, diabetolog, gastrolog itp.

KROK 2

W momencie, kiedy dowiesz się, co dzieje się w organizmie, możesz w pełni skupić się na odchudzaniu za pomocą zindywidualizowanej diety dopasowanej do Twojego stanu zdrowia. Najlepiej udaj się w tym celu po poradę do dietetyka. Dzięki czemu będziesz mieć pewność, że odchudzanie Ci nie zaszkodzi, poprawisz wygląd sylwetki, a także zadbasz o własne zdrowie.

Teraz już wiesz, jak istotne są badanie profilaktyczne przed rozpoczęciem redukcji masy ciała. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, to lekarz stawia diagnozę. Natomiast z pomocą dietetyka skupisz się na doborze odpowiedniej diety i skutecznym odchudzaniu.

Bibliografia:

 1. Szutowicz A., Raszei-Specht A. Diagnostyka laboratoryjna, Gdański Uniwersytet Medyczny, 2009; 1.
 2. Dembińska-Kieć A. Naskalski JW. Solnica B. Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej 2017 EDRA 112-161.
 3. Ciborowska, H. I Rudnicka, A. (2016). Dietetyka. Żywienie człowieka zdrowego I chorego. Warszawa: PZWL, wyd IV.
 4. Seagle, H.M., Strain, G.W., Makris, A. & Reeves, R.S. Position of the American Dietetic Association: weight management. J Am Diet Assoc, 2019, 109(2), 330-346
 5. Janiszewska J., Kucharska A., Postawy wobec zdrowia i żywienia a utrzymywanie należnej masy ciała wśród pacjentek z chorobą Hashimoto, w: Hygeia Public Health, 2019, 54, 3, 182-191.
 6. McLaughlin T., Abbasi F., Chael Karen, Chu J., Lamendola CReaven G. Annals of Internal Medicine. Use of Metabolic markers to identify overweight individuals who are insulin resistant. 2013
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.