ZDROWIE | 22 grudnia 2023

Zadbaj o spokojne święta… i siebie

Święta Bożego Narodzenia, choć symbolicznie związane z radością i spokojem, dla wielu z nas stają się okresem intensywnego stresu i chaosu. Przygotowania do świąt, zakupy, gotowanie i dekorowanie domu mogą przytłaczać, zaburzając spokój. Jak więc zadbać nie tylko o spokojne święta, ale również o własne samopoczucie?

Image

Planuj z wyprzedzeniem

Rozpocznij przygotowania z odpowiednim wyprzedzeniem, sporządź listę zadań i podziel je na kilka dni. Unikniesz tym samym ostatniej chwili, która często bywa stresująca. Planowanie pomoże lepiej zorganizować czas, zapewniając spokojne tempo przedświątecznych przygotowań.

Ogranicz oczekiwania

Zrezygnuj z niepotrzebnych stresów, ograniczając sobie wysokie standardy i oczekiwania dotyczące perfekcyjnych świąt. Skup się na tym, co naprawdę ważne – spędzeniu czasu z rodziną i bliskimi. Prosta radość wspólnych chwil przewyższa często perfekcyjne przygotowania.

Zadbaj o siebie fizycznie

W trakcie intensywnych przygotowań nie zapominaj o własnym zdrowiu. Odpoczywaj regularnie, dbaj o dostateczną ilość snu i zdrową dietę. Nawet krótki spacer może przynieść ulgę, złagodzając napięcie związanego z gorączkowymi przygotowaniami.

Pozwól sobie na odpoczynek

W trakcie świąt znajdź chwilę spokoju tylko dla siebie. To doskonała okazja do refleksji, medytacji lub po prostu relaksu. Unikaj pośpiechu i zobowiązań, a zamiast tego pozwól sobie na chwilę ciszy, która może być najlepszym prezentem dla samej siebie.

Deleguj zadania

Nie wahaj się prosić innych o pomoc. Święta to czas wspólnego działania, a dzięki podzieleniu obowiązków zarówno Ty, jak i Twoi bliscy, możecie cieszyć się bardziej zrelaksowanym czasem. Wspólne przygotowywanie potraw czy dekorowanie domu to doskonała okazja do budowania więzi rodzinnych.

Skoncentruj się na wartościach

Zamiast kłaść nacisk na materialne aspekty świąt, skup się na ich wartościach – miłości, życzliwości, wspólnocie. Przywróć świętom ich prawdziwe znaczenie, a zobaczysz, jak wiele radości przyniesie spokojna chwila spędzona z najbliższymi.

Czerp radość z drobnych chwil

Niech magiczne chwile świąt będą także czasem dla Ciebie. Czerp radość z drobnych przyjemności, zauważ piękno otaczającego Cię świątecznego klimatu. Odpowiednie planowanie i samoopieka sprawią, że spokojne święta zaczną się od spokojnego wnętrza.

Dbaj o siebie, znajduj radość w chwilach spokoju i pozwól świętom rozkwitać niespiesznie. To właśnie w tych momentach tkwi magia Bożego Narodzenia. Zrelaksuj się, a także skup się na tym, co naprawdę ma znaczenie. Niech te święta staną się dla Ciebie czasem odprężenia i refleksji, pełnym piękna i autentycznych emocji. Przekroczysz wówczas próg nowego roku z sercem pełnym spokoju i radości.

Tego Ci życzę! Wesołych Świąt!

Klaudia Kubrak – dietetyczka kliniczna cateringu Fit Kalorie 

 

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.