-15% na dietę Fit Mama z kodem FITMAMA💖
00
dni
:
14
godz.
:
22
min.
:
35
sek.
KUCHNIA ŚWIATA | 10 marca 2023

Czy warto suplementować kolagen?

Z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spada, co wpływa nie tylko na naszą urodę, ale również na zdrowie. Skóra traci elastyczność i staje się sucha, pojawiają się pierwsze zmarszczki. Stawy również zaczynają działać gorzej, a ryzyko rozwoju chorób zwyrodnieniowych wzrasta. Niedobór kolagenu wpływa także na stan włosów, które stają się cienkie, łamliwe i wypadają w nadmiernych ilościach. Nasuwa się pytanie, czy po ukończeniu 25. roku życia należy zacząć suplementować kolagen? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Image

Rola kolagenu

Kolagen to białko, którego głównym zadaniem jest utrzymanie strukturalnej integralności tkanek i narządów. Działa jako spoiwo łączące ze sobą komórki organizmu, w tym kości, ścięgna, chrząstki, skóry i naczynia krwionośne. Wypełniając przestrzeń między komórkami, zapewnia tkankom mechaniczną wytrzymałość.

Jednak kolagen ma wiele innych właściwości i bierze czynny udział w wielu procesach zachodzących w organizmie. Wpływa na procesy odnowy komórkowej w skórze, usprawnia wchłanianie minerałów, wspiera procesy ochronne i naprawcze. Ponadto, uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, przyspiesza gojenie ran i tworzenie się blizn oraz bierze udział w zrastaniu się kości po złamaniu.

Ponadto odbudowuje zniszczone komórki i przywraca skórze optymalne nawilżenie. Dlatego jest popularnym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych i produktów pielęgnacyjnych do ciała.

Właściwości kolagenu

Kolagen to białko o wielu cennych właściwościach, które pełni wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka.

Kolagen jest niezbędny dla zachowania zdrowej skóry. Jest on podstawowym składnikiem skóry właściwej, stabilizując jej strukturę i umożliwiając ciągły proces odnowy komórek. Ponadto, kolagen zapewnia właściwe nawilżenie skóry, co jest kluczowe dla jej jędrności i elastyczności. Wraz z wiekiem, organizm traci zdolność do produkcji kolagenu, co prowadzi do pojawienia się zmarszczek i utraty jędrności skóry.

Kolagen ma również pozytywny wpływ na włosy i paznokcie. Jest on nośnikiem aminokwasów niezbędnych dla odżywienia cebulek włosów, wpływając tym samym na ich zdrowy wzrost i odbudowę. Brak kolagenu w organizmie może prowadzić do cienkich, przesuszonych włosów oraz do pogorszenia kondycji paznokci.

 

Źródła kolagenu

Naturalne źródła kolagenu znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dlatego w przypadku niedoboru tego białka zaleca się w pierwszej kolejności zadbać o jego podaż poprzez odpowiednią dietę. Do diety warto również włączyć galaretki mięsne i rybne, które są bogate w kolagen.

Suplementacja kolagenem

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kolagenu naturalnego, w tym m.in kolagen zwierzęcy, roślinny, mikrokolagen, a także kolagen hydrolizowany czy liofilizowany. Najlepszym wyborem pod kątem suplementacji jest kolagen pozyskiwany z ryb.

Jest on budową zbliżony do kolagenu, który występuje naturalnie w organizmie ludzkim i zawiera głównie kolagen typu I, najczęściej występujący rodzaj w ciele człowieka. Kolagen z ryb charakteryzuje się mniejszą masą cząsteczkową, co wpływa na jego lepszą absorpcję i biodostępność w organizmie.

Przy wyborze suplementu z kolagenem warto zwrócić uwagę na sposób pozyskiwania i jakość surowca. Kolagen pozyskiwany z ryb najlepiej, aby był pochodzenia ekologicznego i wolny od zanieczyszczeń. Warto też zwrócić uwagę na zawartość witamin i minerałów w suplemencie, które dodatkowo wpłyną na kondycję skóry, włosów i paznokci.

Podsumowanie

Jeśli chcesz poprawić stan swojej skóry, włosów i paznokci, zadbaj przede wszystkim o podstawy: dobrze zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną. Ponadto naucz się zarządzać stresem – chronicznie wysokie poziomy kortyzolu mogą zmniejszyć produkcję kolagenu oraz używaj kremów z filtrem UV – promieniowanie słoneczne obniża produkcję kolagenu. Następnie rozważ wprowadzenie suplementacji kolagenem.

Marzy Ci się piękna skóra bez wyprysków? Zajrzyj na bloga Fit Kalorie. Czeka tam na Ciebie mnóstwo ciekawostek i inspiracji!

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/

https://link.springer.com/article/10.1007/s10989-017-9626-0

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26362110/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/

https://pantabletka.pl/czy-kolagen-dziala-analiza-i-opinia/

Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.