DIETA | 26 stycznia 2022

Kawa na diecie i jej działanie

Kawa jest najpopularniejszą używką na świecie. Za jej działanie odpowiada kofeina – substancja pobudzająca i stymulująca zawarta w nasionach kawowca. Kofeina może także pomóc schudnąć… niektórym osobom.

Image

Kawa tłumi apetyt – ale nie u wszystkich

Kawa może wpływać na apetyt, szczególnie u osób, które pijają ją od pół godziny do czterech godzin przed posiłkiem. Chociaż nie jest jasne, czy efekt wynika z działania kofeiny, czy z innego składnika, kawa może pomóc w ograniczeniu dziennego spożycia kalorii.

Działanie to jednak jest tym słabsze… im bardziej jesteś głodny. Jeśli więc ciężko znosisz diety redukcyjne, picie kawy prawdopodobnie nie pomoże. Więc jeśli chcesz ograniczyć spożycie kalorii, jednocześnie dostarczając organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wybierz catering dietetyczny. Specjaliści zadbają o Twoją dietę, a Ty nie będziesz musiał martwić się liczeniem kalorii. Sprawdź i zamów już dziś!

 

Wpływ kofeiny na metabolizm

Metabolizm odgrywa kluczową rolę w procesie utraty wagi. Kawa może pomóc w przyspieszeniu metabolizmu… trochę.

Badania pokazują, że kofeina może sprzyjać utracie wagi, zdrowszemu BMI i redukcji tkanki tłuszczowej. Stwierdzono, że kofeina przyspiesza metabolizm, co prowadzi do zwiększonego spalania tłuszczu i kalorii. Problem polega na tym, że uzyskanie wymiernego efektu wymagałoby ciągłego przyjmowania dużej ilości kofeiny, w dawkach przewyższających sugerowane dzienne spożycie.

Badanie z 2014 roku wykazało, że picie codziennie filiżanki kawy może obniżyć poziom greliny. Grelina jest hormonem, który wywołuje uczucie głodu. Wykazano też, że kawa stymuluje inny kluczowy hormon głodu, zwany peptydem YY (PYY). Ten właśnie hormon pomaga zachować uczucie sytości i zwykle zaczyna działać po jedzeniu. Jednak wypicie filiżanki kawy – nawet kawy bezkofeinowej – pomaga zwiększyć poziom PYY.  Efekty mogą być jednak ograniczone do krótkiego czasu po zakończeniu picia.

 

Jaką kawę pić na diecie?

Jeśli chcesz pić kawę podczas diety, ważne jest, aby upewnić się, że nie dostarczasz wraz z nią dodatkowych kalorii. Czarna kawa ma niską kaloryczność i to właśnie ją powinieneś pić, jeśli chcesz schudnąć. Dodanie różnych rodzajów mleka lub słodzików może zwiększyć liczbę kalorii i zmienić korzyści odżywcze.

Niestety, działanie kawy nie jest na tyle silne, aby równoważyć chociażby dodanie do niej mleka krowiego. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się zabielonej kawy pić na diecie – po prostu można wliczyć dodatkowe kalorie do jadłospisu i szukać pomocy w odchudzaniu w innych produktach.

 

Literatura:

  1. Greenberg JA, Geliebter A. Coffee, hunger, and peptide YY. J Am Coll Nutr. 2012 Jun;31(3):160-6. doi: 10.1080/07315724.2012.10720023. PMID: 23204152.
Image
Image

Autorka tekstu: mgr Klaudia Kubrak

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Pasjonatka zdrowego stylu życia. Propagatorka dobrej relacji z jedzeniem. Pragnie udowodnić, że dieta to nie szereg wyrzeczeń, a smaczna droga do lepszego samopoczucia.